Cesta


EVROPSKÝ DŮM:

RSS - Novinky

RSS - Novinky

Najdete nás na Facebooku

Najdete nás na Facebooku

Najdete nás na Twitteru

Najdete nás na Twitteru

Zastoupení EK v ČR na Youtube

Zastoupení EK v ČR na Youtube

Ceny Evropské unie za literaturu obdrží 12 spisovatelů
Poslat tuto stránku e-mailemPoslat tuto stránku e-mailemTiskTisk

16/07/2009

Jména 12 evropských spisovatelů, kteří obdrží první Cenu Evropské unie za literaturu, dnes oznámily Evropská komise, Evropská federace knihkupců (EBF), Kongres evropských spisovatelů (EWC) a Federace evropských vydavatelů (FEP).

Slavnostní udílení cen se uskuteční 28. září v Bruselu. Jedním z 12 laureátů je slovenský spisovatel Pavol Rankov.

  Ceny Evropské unie za literaturu obdrží 12 spisovatelů

   

  Slavnostního předávání cen se 28. září zúčastní předseda Komise José Manuel Barroso, komisař pro vzdělávání a kulturu Ján Figel', spisovatelé, jimž budou ceny uděleny, nově jmenovaný velvyslanec Ceny EU za literaturu, jímž je známý švédský spisovatel Henning Mankell, a mnoho další evropských spisovatelů, umělců, vydavatelů a jiných osobností z evropského odvětví vydávání knih a z kulturní scény. Uskuteční se v bruselském divadle Flagey.

  Tato cena vyzdvihuje vynikající úroveň literárních talentů v Evropě a toho, co dokáží nabídnout. Zdůrazňuje sílu Evropy, pokud jde o kvalitu a tvořivost její literární produkce. Cílem ceny dostat knihy nových autorů z regálů do rukou a srdcí lidí v celé Evropě,“ uvedl komisař Figeľ.

  Dnešní oznámení je vyvrcholením dlouhodobé spolupráce mezi Evropskou komisí, EBF, EWC a FEP. To, že máme tuto cenu, je báječné pro spisovatele, vydavatele i knihkupce. Je to příležitost překlenout kulturní propasti v Evropy a dosáhnout většího vzájemného pochopení. EBF je ráda, že se na tom podílí, a těší se na spolupráci v příštích letech,“ řekl předseda EBF John Mc Namee.

  Tvořivý autor je jedním z nejvýznamnějších zdrojů bohatství, jaké lidstvo má. Spisovatelé nám zprostředkují budoucnost tím, že vytvářejí alternativní způsoby života, nebo kritikou či představami o nové skutečnosti. Cena Evropské unie za literaturu je oslavou a uznáním práce vynikajících talentů, kteří jsou hybnou silou pro klasiku zítřka,“ uvedl předseda EWC Pirjo Hiidenmaa.

  Dnešní oznámení podtrhuje zásadní roli všech aktérů v řetězci, v němž se vytváří knižní hodnota: vynikající výtvory jednotlivých občanů z různých evropských zemí s různými jazyky a kulturami se mění na díla, která jsou přitažlivá pro lidi na celém kontinentu a která obohacují různorodé evropské kulturní dědictví,“ prohlásil předseda FEP Federico Motta.

  Slavnostní udílení cen se koná v návaznosti na konferenci Kultura v pohybu, na níž budou představeny výsledky projektů v programu Kultura, a před Evropským kulturním fórem, které se uskuteční 29. a 30. září a na němž se sejde 600 účastníků z tohoto oboru. Spisovatelé a jejich díla pak budou představeni na Frankfurtském knižním veletrhu v říjnu a další propagační činnosti budou pokračovat po celý rok i v roce 2010.

  Souvislosti

  Účelem ceny je zdůraznit význam tvořivosti a různorodé bohatství dnešní evropské literatury, podporovat šíření literatury v Evropě a podněcovat větší zájem o literární díla z jiných zemí.

  Cena se bude udělovat ve třech fázích, v letech 2009, 2010 a 2011, přičemž pokaždé bude 11 nebo 12 vítězů. Do roku 2011 bude oznámen vítěz pro každou z 34 zemí podílejících se na programu EU Kultura. Země jsou do jednotlivých fází rozděleny takto:

  Fáze 1, 2009:      Rakousko, Chorvatsko, Francie, Maďarsko, Irsko, Itálie, Litva, Norsko, Polsko, Portugalsko, Slovensko a Švédsko.

  Fáze 2, 2010:      Belgie, Kypr, Dánsko, Estonsko, Německo, Finsko, Lucembursko, Makedonie, Rumunsko, Slovinsko a Španělsko.

  Fáze 3, 2011:      Bulharsko, Česká republika, Řecko, Island, Lotyšsko, Lichtenštejnsko, Malta, Srbsko, Nizozemsko, Turecko a Spojené království.

  Pro výběr vítězů za rok 2009 byly v jednotlivých zemích sestaveny poroty, které vybíraly z talentovaných současných spisovatelů.

  Cena pro každého vítěze je dotována částkou 5 000 eur. Z programu Kultura by měly být rovněž podpořeny překlady děl vítězných autorů.

  Cena je spolufinancována prostřednictvím programu Kultura a konsorciem složeným z EBF, EWC a FEB. Program podporuje projekty mezinárodní kulturní spolupráce, na nichž se podílí subjekty z přinejmenším tří různých zemí účastnících se programu. Poskytuje rovněž specifickou podporu pro překlady literárních děl a je otevřený pro všechna kulturní odvětví s výjimkou audiovizuálního, pro který existuje zvláštní program. Program Kultura podporuje také například Cenu Evropské unie za kulturní dědictví a Evropskou cenu za moderní architekturu (Ceny Miese van der Roheho).

   

  Prvních 12 vítězů evropské ceny za literaturu:

  RAKOUSKO

  Vítěz: Paulus Hochgatterer

  Oceněná kniha: Die Süsse des Lebens (2006)

  Vydavatelství Paul Zsolnay Verlag, Vídeň

  CHORVATSKO

  Vítězka: Mila Pavičevičová

  Oceněná kniha: Djevojčica od leda i druge bajke (2006)

  Vydavatelství: Naklada Bošković, Split

  FRANCIE

  Vítězka: Emmanuelle Paganová

  Oceněná kniha: Les Adolescents troglodytes (2007)

  Vydavatelství: Editions P.O.L, Paříž

  MAĎARSKO

  Vítěz: Szécsi Noémiová

  Oceněná kniha: Kommunista Monte Cristo (2006)

  Vydavatelství: Tericum, Budapešť

  IRSKO

  Vítěz: Karen Gilleceová

  Oceněná kniha: Longshore Drift(2006)

  Vydavatelství: Hachette, Dublin

  ITÁLIE

  Vítěz: Daniele Del Giudice

  Oceněná kniha:Orizzonte mobile (2009)

  Vydavatelství: Giulio Einaudi editore

  LITVA

  Vítězka: Laura Sintija Černiauskaitė

  Oceněná kniha: Kvėpavimas į marmurą (2006)

  Vydavatelství: Alma Littera

  NORSKO

  Vítěz: Carl Frode Tiller

  Oceněná kniha: Innsirkling (2007)

  Vydavatelství: Aschehoug

  POLSKO

  Vítěz: Jacek Dukaj

  Oceněná kniha: Lód ( 2007)

  Vydavatelství: Wydawnictwo Literackie


  PORTUGALSKO

  Vítězka: Dulce Maria Cardosová.

  Oceněná kniha: Os Meus Sentimentos (2005)

  Vydavatelství: Asa Editores

  SLOVENSKO

  Vítěz: Pavol Rankov

  Oceněná kniha: Stalo sa prvého septembra (alebo inokedy) (2008)

  Vydavatelství: Kalligram

  ŠVÉDSKO

  Vítězka: Mrs Helena Henschen

  Oceněná kniha: I skuggan av ett brott (2004)

  Vydavatelství: Brombergs

   

  Další informace

  Cena:

  http://ec.europa.eu/culture/our-programmes-and-actions/doc627_en.htm

  Konference Kultura v pohybu:

  http://ec.europa.eu/culture/news/news1904_en.htm

  Program Kultura:

  http://ec.europa.eu/culture/our-programmes-and-actions/doc411_en.htm

  Vývoj v politice týkající se kultury:

  http://ec.europa.eu/culture/index_en.htm

   

  Poslední aktualizace: 30/10/2010  |Začátek stránky