Cesta


EVROPSKÝ DŮM:

RSS - Novinky

RSS - Novinky

Najdete nás na Facebooku

Najdete nás na Facebooku

Najdete nás na Twitteru

Najdete nás na Twitteru

Zastoupení EK v ČR na Youtube

Zastoupení EK v ČR na Youtube

EU a USA jednaly o tom, jak dál ve vzájemném obchodu
Poslat tuto stránku e-mailemPoslat tuto stránku e-mailemTiskTisk

13/07/2009

Obchodní zmocněnec USA Ron Kirk a komisařka EU pro obchod Catherine Ashtonová dnes ve Washingtonu jednali o dvoustranných obchodních vztazích. Obě strany navázaly na úspěšné ukončení dlouho trvajícího sporu kolem hormonů v hovězím masu 13. května a dohodly se, že budou více usilovat o řešení, která přinesou smysluplný ekonomický užitek zaměstnancům, spotřebitelům a podnikům na obou stranách Atlantiku.

  EU a USA jednaly o tom, jak dál ve vzájemném obchodu

   

  „Na naší první schůzce v březnu jsme přislíbili, že vystupňujeme úsilí o vyřešení dvoustranných obchodních sporů, z nichž některé jsou předmětem jednání již mnoho let. Jsme přesvědčeni, že na základě intenzivnější snahy obou stran můžeme nalézt řešení, která přinesou smysluplný ekonomický prospěch zainteresovaným stranám. Dali jsme našim vyjednávačům pokyny, aby stanovili a využili nové příležitosti pro otevírání trhu a ekonomickou integraci,“ praví se v prohlášení, které zmocněnec Kirk a komisařka Ashtonová vydali po své schůzce.

  „Přede dvěma měsíci jsme zaznamenali první úspěch ve snahách o zintenzivnění svého úsilí – květnové memorandum o porozumění mezi EU a USA týkající se sporu kolem hormonů v hovězím. To je dokladem toho, že i spory, které trvají mnoho let, lze někdy řešit, a to na základě pragmatického přístupu zaměřeného na řešení problémů,“ uvedli Kirk a Ashtonová.

  Obě strany podle prohlášení jednaly o několika dvoustranných otázkách, v nichž jsou připraveny zintenzívnit úsilí v příštích týdnech a měsících. Jde o zrušení mimořádných opatření EU, kvůli nimž musí být všechny americké zásilky dlouhozrnné rýže testovány na přítomnost biotechnologického produktu schváleného v USA, avšak neschváleného v EU, dále o spor kolem amerického zákona o autorském právu, dialog o obchodních důsledcích regulace chemických látek v USA a v EU i o hazardní hry online v souvislosti s právy a povinnostmi ve Světové obchodní organizaci.

  Poslední aktualizace: 30/10/2010  |Začátek stránky