Cesta


EVROPSKÝ DŮM:

RSS - Novinky

RSS - Novinky

Najdete nás na Facebooku

Najdete nás na Facebooku

Najdete nás na Twitteru

Najdete nás na Twitteru

Zastoupení EK v ČR na Youtube

Zastoupení EK v ČR na Youtube

Hladiny spotřebitelských cen v roce 2008: Cenové hladiny se v EU velmi liší podle jednotlivých členských států
Poslat tuto stránku e-mailemPoslat tuto stránku e-mailemTiskTisk

17/07/2009

V roce 2008 se hladiny spotřebitelských cen za zboží a služby1 v jednotlivých členských státech značně rozcházely. Dánsko (141 % z průměru EU27) má nejvyšší cenovou hladinu, následuje Irsko (127 %) a Finsko (125 %). Cenové hladiny v rozmezí 10 % až 20 % nad průměrem EU27 byly zjištěny v Lucembursku (116 % z průměru EU27), Švédsku (114 %), Belgii a Francii (po 111 %), zatímco Itálie a Rakousko (po 105 %), Německo (104 %) a Nizozemsko (103 %) se nacházely těsně nad průměrem. Spojené království (99 % z průměru EU27), Španělsko (96 %) a Řecko (94 %) byly těsně pod průměrem, zatímco Kypr (90 %), Portugalsko (87 %) a Slovinsko (83 %) byly 10 % až 20 % pod průměrem. Cenové hladiny v rozmezí 20 % a 30 % pod průměrem byly konstatovány na Maltě (78 %), v Estonsku (77 %), Lotyšsku (75 %), České republice (72 %), Maďarsku a na Slovensku (po 70 %). Nejnižší cenové hladiny jsou v Bulharsku (51 %), Rumunsku (62 %), Litvě (67 %) a Polsku (69 %).

Tyto údaje vycházejí ze zprávy2  Eurostatu, statistického úřadu Evropských společenství.

  Graf barevný

  Nejvyšší cenové hladiny jsou v Dánsku, nejnižší v Bulharsku

  Cenové hladiny pro potraviny a nealkoholické nápoje3 se v roce 2008 pohybovaly od 67 % průměru EU27 v Bulharsku do 147 % průměru v Dánsku. Rozdíly v cenách pro tyto produkty byly mezi členskými státy menší než pro celkovou skupinu zboží a služeb. U alkoholických nápojů a tabáku4 byly nejnižší ceny v Rumunsku (61 % průměru) a nejvyšší v Irsku (184 %). Toto velké cenové rozpětí je hlavně dáno rozdílným zdaněním těchto produktů v členských státech.

  Oděvy5 jsou jednou ze skupiny produktů, u kterých se projevují malé rozdíly v cenách mezi jednotlivými členskými státy. Spojené království (83 % průměru) mělo nejnižší ceny oděvů a Finsko (123 % průměru) mělo ceny nejvyšší.

  Spotřební elektronika6 je další ze skupiny produktů, u kterých jsou menší rozdíly v cenách. Nejnižší ceny těchto produktů byly ve Spojeném království (86 % průměru) a nejvyšší na Maltě (126 %). Kromě Dánska byly menší rozdíly v cenách i u osobních dopravních prostředků7.Cenové hladiny se pohybovaly od 84 % průměru EU27 v Rumunsku do 174 % průměru v Dánsku a 125 % v Irsku.

  V případě stravování a ubytování8 jsou cenové rozdíly podstatně větší. Cenové hladiny se pohybují od 40 % průměru v Bulharsku do 151 % průměru v Dánsku.

  1.     Celkové cenové hladiny zahrnuté do této tiskové zprávy vycházejí z konceptu výdajů na konečnou spotřebu domácností (HFCE), která se skládá ze všech výdajů domácností na spotřební zboží a služby, včetně nájemného. HFCE nezahrnuje výdaje na služby a zboží, které jsou spotřebovávány domácnostmi, ale jdou na vrub státu nebo neziskovým organizacím, např. státní školství nebo zdravotnictví. Dále HFCE nezahrnuje výdaje na nákup bydlení. Podkategorie uvedené v této tiskové zprávě jsou pouze částí celkových HFCE.

  2.     Eurostat, Statistika v kostce, 50/2009, „Wide spread in consumer prices across Europe in 2008“, zdarma ke stáhnutí v pdf formátu na stránkách Eurostatu, nebo zde.

  3.     Zahrnuje chléb a obiloviny, maso, ryby, mléko, sýr, vajíčka, tuky a oleje, ovoce, zeleninu, brambory, ostatní potraviny, nealkoholické nápoje.

  4.     Zahrnuje lihoviny, víno, pivo a tabák.

  5.     Zahrnuje oděvní materiály, pánské, dámské, dětské a kojenecké oděvy, ostatní oděvní doplňky a textilní galanterii. Nezahrnuje čištění, opravy a půjčování oděvů.

  6.     Zahrnuje např. televizory, DVD přehrávače, přijímače, audio systémy, MP3 přehrávače, fotoaparáty, videokamery, stolní  a přenosné počítače, monitory, tiskárny, scannery, software, hudební CD, filmy na DVD, prázdné CD a DVD disky. Nezahrnuje opravy této elektroniky.

  7.     Zahrnuje motorová vozidla, motocykly a jízdní kola. Nezahrnuje údržbu a opravy osobních dopravních prostředků, náhradní díly a palivo.

  8.     Zahrnuje např. restaurace, kavárny, výčepy, bary, jídelny, hotely, ubytovny pro mládež.

   

  Zdroje:

   

  Tisková zpráva čerpala z reportu Statistika v kostce, 50/2009, „Wide spread in consumer prices across Europe in 2008“, která je zdarma ke stáhnutí v pdf formátu na stránkách Eurostatu zde.

  Další tiskové zprávy Eurostatu naleznete na této stránce: http://ec.europa.eu/eurostat

   

  Poslední aktualizace: 30/10/2010  |Začátek stránky