Cesta


EVROPSKÝ DŮM:

RSS - Novinky

RSS - Novinky

Najdete nás na Facebooku

Najdete nás na Facebooku

Najdete nás na Twitteru

Najdete nás na Twitteru

Zastoupení EK v ČR na Youtube

Zastoupení EK v ČR na Youtube

Internetová doména „.eu“ bude nyní k dispozici i s českou diakritikou
Poslat tuto stránku e-mailemPoslat tuto stránku e-mailemTiskTisk

26/06/2009

 Internetová doména .eu bude pro občany hovořící bulharsky a řecky již brzy k dispozici i v jejich jazycích. Evropská komise dnes schválila nová pravidla EU, která umožňují uživatelům internetu a podnikům, aby registrovali jména v doméně .eu s použitím znaků všech 23 úředních jazyků Evropské unie, nyní tedy i včetně cyrilice a řecké abecedy. Znamená to, že během tohoto roku bude doména .eu k dispozici i v abecedách, které používají Bulhaři, Řekové a Kypřané, a se zvláštními znaky používanými v jiných jazycích. Do nynějška mohli Češi používat jen 27 znaků ze 42 a Litevci 23 z celkem 32 znaků.

  mapa světadílů se symbolem zavináče a šipkou

  Dnes zveřejněná nová zpráva Komise o rozvoji evropské domény nejvyšší úrovně ukazuje, že počet registrovaných jmen v doméně .eu vzrostl o 11 % jak v roce 2007, tak i v roce 2008 (na současné zhruba 3 miliony).

  „Tři roky po svém zavedení se stala doména .eu uznávanou alternativou pro rostoucí počet podniků a občanů při výběru evropské internetové identity. Volbou domény .eu mohou podniky jednoduše ukázat, že mají sídlo v jednom z 27 států EU a že dodržují vysoké standardy právních předpisů EU, zejména pokud jde o ochranu údajů, předpisy v oblasti ochrany spotřebitele nebo regulaci finančního trhu,“ uvedla Viviane Redingová, komisařka pro informační společnost a média. „Je tedy přirozené, aby doménová jména, která si Evropané vybírají, byla stejně rozmanitá, jako Evropa sama. Proto jsme se rozhodli, že by měla být doména .eu k dispozici ve všech abecedách používaných členskými státy a se všemi znaky obsaženými ve 23 úředních jazycích Evropské unie.“

  Evropská komise dnes upravila pravidla pro doménu .eu tak, aby mohli uživatelé internetu registrovat jména v doméně .eu za použití různých abeced.

  Do nynějška směla doménová jména registrovaná v doméně .eu obsahovat pouze znaky „a“ až „z“, číslice „0“ až „9“ a znak „-“. V budoucnosti bude možné v doméně .eu registrovat jména obsahující znaky jako „à“, „č“, „ě“, „ψ“ nebo „д“. Občané a podniky EU budou moci registrovat doménová jména v „nelatinských“ abecedách nezbytných pro jazyky, jako je řečtina a bulharština. Bulharsko má v současné době nenižší počet domén registrovaných v doméně .eu (9 578, viz příloha).

  Díky novým pravidlům by se atraktivita evropské domény nejvyšší úrovně měla ještě zvýšit. Chce-li si uživatel registrovat doménové jméno v doméně .eu, musí mít sídlo v jednom z 27 členských států EU.

  Nová čísla, které dnes Evropská komise zveřejnila, ukazují, že popularita domény .eu od jejího zavedení před třemi lety nepřetržitě roste. Počet registrovaných jmen v doméně .eu vzrostl v letech 2007 a 2008 vždy o 11 %. Napomohla tomu i skutečnost, že náklady na registraci klesly v roce 200710 na 5 eur a v roce 2008 až na 4 eura. Doména .eu roste rychle zejména ve východní Evropě, kde počet těchto domén vzrostl od roku 2006 do roku 2008 o 149 % v Polsku a o 142 % v Litvě.

  Doména .eu se stala čtvrtou nejoblíbenější národní doménou nejvyšší úrovně v Evropě, před ní se umístily pouze .de (Německo), .uk (Spojené království) a .nl (Nizozemsko). Doména .eu je devátou nejpoužívanější doménou na světě. Oficiální stránky švédského předsednictví EU naleznete poprvé pod doménovým jménem domény .eu:  www.se2009.eu.

   

  Souvislosti

   

  Od dubna 2006 ( IP/06/476), kdy byla doména .eu poprvé zpřístupněna všem rezidentům EU a organizacím se sídlem v EU, její popularita neustále roste. V průběhu prvního roku od zavedení domény .eu bylo zaregistrováno 2,5 milionu doménových jmen ( IP/07/483) a v roce 2007 jich přibylo dalších 300 000 ( IP/08/530,   IP/09/536).

  Správa domény .eu byla svěřena nezávislé neziskové organizaci EURid. Ta připravuje oficiální zavedení mezinárodních doménových jmen v rámci domény .eu.

   

  Dnešní zpráva o stavu domény .eu je k dispozici na těchto stránkách:

   

  http://ec.europa.eu/information_society/policy/doteu/

  MEMO/08/218

  http://www.eurid.eu/  

   

  Aktuální statistické údaje lze nalézt na stránce:     http://status.eurid.eu/

   

  Příloha - tabulky, grafy:   

  Ten largest top level domains by number of registered domain names (as of march 2009), Registrations for .eu  Poslední aktualizace: 30/10/2010  |Začátek stránky