Cesta


EVROPSKÝ DŮM:

RSS - Novinky

RSS - Novinky

Najdete nás na Facebooku

Najdete nás na Facebooku

Najdete nás na Twitteru

Najdete nás na Twitteru

Zastoupení EK v ČR na Youtube

Zastoupení EK v ČR na Youtube

10 let ve službách evropských daňových poplatníků
Poslat tuto stránku e-mailemPoslat tuto stránku e-mailemTiskTisk

02/06/2009

Evropský úřad pro boj proti podvodům (OLAF) slaví desáté výročí své existence. OLAF byl založen v roce 1999 jako nezávislý vyšetřovací orgán Evropské unie a jeho úkolem je odhalovat podvody a bojovat proti korupci, které ohrožují finanční zájmy EU.

  10 let ve službách evropských daňových poplatníků

   

  Jeho  generální ředitel Franz-Hermann Brüner při této příležitosti řekl: „OLAF od svého založení vyšetřoval již stovky případů. K našim úspěchům však nepatří pouze to, že jsem předali mnoho osob do rukou spravedlnosti a zajistili navrácení peněžních prostředků. Figuruje zde také odstrašující účinek, jenž efektivní antikorupční orgán jako je OLAF má na potenciální pachatele.“

  K tomu dodal: „Služby mající za úkol odhalovat podvody a bojovat proti korupci nemusejí být nutně oblíbené, musejí být však respektovány. OLAF si získal respekt všech institucí EU a naše práce je oceňována v členských státech i jinde ve světě. Ostatní mezinárodní organizace dokonce žádají vyšetřovatele úřadu OLAF o podporu a poradenství.“

  Generální ředitel Brüner shrnuje: „Nezbytná je dobrá spolupráce, protože náš úspěch závisí na odhodlání našich pracovních partnerů. Rád bych poděkoval všem, kteří přispěli k rozvoji úřadu OLAF a chtěl bych vyzvat všechny, kteří chtějí mít zodpovědnou a před podvody chráněnou Evropskou unii, aby se k našemu boji proti podvodům a korupci přidali." 

  Evropský úřad proti podvodům byl založen v dubnu 1999 a fungovat začal 1. června 1999, kdy vstoupilo v platnost nařízení č. 1073/1999 . Je to nezávislý vyšetřovací orgán mající za úkol odhalovat podvody a bojovat proti korupci a dalším nezákonným činnostem, které poškozují finanční zájmy EU. V průměru asi 15 % vyšetřování se týká údajných provinění v evropských institucích, agenturách a úřadech, zbytek se týká nesrovnalostí mimo tyto instituce.

  Partnery úřadu OLAF v České republice jsou:

  • Ministerstvo financí
  • Nejvyšší státní zastupitelství České republiky
  • Celní správa České republiky

   

  Další informace naleznete na stránkách úřadu OLAF:

  Desáté narozeniny úřadu OLAF

  Často kladené otázky o úřadu OLAF

  Případové studie

  Komunikační síť OLAF pro boj proti podvodům (OAFCN)

   

  Kontaktní osoba: 

  Alessandro Butticé
  mluvčí Evropského úřadu pro boj proti podvodům (OLAF)

  Tel. : +32 (0)2 296.5425
  Fax : +32 (0)2 299.8101

  E-mail:olaf-press@ec.europa.eu
  http://ec.europa.eu/olaf

  Poslední aktualizace: 30/10/2010  |Začátek stránky