Cesta


EVROPSKÝ DŮM:

RSS - Novinky

RSS - Novinky

Najdete nás na Facebooku

Najdete nás na Facebooku

Najdete nás na Twitteru

Najdete nás na Twitteru

Zastoupení EK v ČR na Youtube

Zastoupení EK v ČR na Youtube

Do Cannes míří čtrnáct filmů financovaných ze zdrojů EU
Poslat tuto stránku e-mailemPoslat tuto stránku e-mailemTiskTisk

14/05/2008

 

Na 61. mezinárodním filmovém festivalu v Cannes, který bude dnes zahájen, se bude promítat 14 filmů spolufinancovaných z programu MEDIA Evropské unie celkovou částkou více než 900 000 EUR.

Na evropské filmy bude pozornost upřena zejména během dne Evropy v Cannes 19. května, kdy předseda Evropské komise José Manuel Barroso, komisařka EU pro média Viviane Redingová a prezident festivalu Gilles Jacob pozvou ministry členských států EU pro audiovizuální politiku k diskusi o mezinárodní spolupráci v oblasti filmu a vzdají hold portugalskému režiséru Manoelu de Oliveirovi. Nad Dnem Evropy bude mít záštitu rumunský režisér Cristian Mungiu, který se stal držitelem Zlaté palmy v roce 2007.

  Filmový pás

  „Evropa může být hrdá na kulturní rozmanitost a světovou proslulost své bohaté kinematografie,“ prohlásil José Manuel Barroso, předseda Evropské komise. „Evropské filmy jako ‚Edith Piaf‘ (La Môme), ‚Životy těch druhých‘ (Das Leben der Anderen), ‚Krásná dodnes‘ (Belle Toujours) a ‚Revizoři‘ (Kontroll) získali ocenění na mezinárodních filmových festivalech, zhlédly je miliony lidí a přinesly světu poselství, že Evropa symbolizuje ‚jednotu v rozmanitosti‘.“

  „Je správné, že v rámci programu festivalu v Cannes stojí letos evropské filmy v popředí“, uvedla Viviane Redingová, evropská komisařka pro informační společnost a média. „Evropští filmaři však na evropských a mezinárodních trzích stále čelí velkým výzvám. U příležitosti Dne Evropy v Cannes proto prozkoumáme možnosti, jak dosáhnout celosvětového partnerství založeného na spolupráci a vzájemnosti, abychom aktivněji podpořili koprodukci a distribuci filmů.“

  Předseda Komise Barroso zahájí setkání ministrů dne 19. května v duchu vícejazyčného hesla „Cinema, Dianying yan, Kino, Chalchitra, Cine:Budování světa výměn“. Ministři, režiséři a zástupci filmového průmyslu budou diskutovat o tom, jak zintenzivnit audiovizuální výměnu mezi zeměmi EU a využívat nových dohod o spolupráci a obchodu mezi EU a ostatními regiony světa. Budou se rovněž zabývat otázkou, jak podpořit společné iniciativy filmových distributorů, provozovatelů kin a vzdělávacích institucí z Evropy a dalších zemí.

  Dvanáct ministrů již svou účast potvrdilo, zejména ministři z Francie, Lotyšska, Maďarska, Německa, Portugalska, Slovinska a Spojeného království. Chorvatsko, které počátkem roku jako první kandidátská země přistoupilo k programu MEDIA ( IP/08/450), rovněž vyšle svého ministra kultury.

  Večer 19. května se bude na bulváru Croisette promítat film „Dřina na řece Douro“ (Douro, Faina Fluvial) (1930) jako pocta portugalskému režisérovi Manoelu de Oliveirovi. „Velmi se na tuto významnou kulturní událost těším, dílo Manoela de Oliveiry jsem vždycky obdivoval a film, který se bude promítat, se odehrává v kraji mého dětství,“ uvedl předseda Komise Barroso.

  Souvislosti:

  Filmy podporované v rámci programu MEDIA již slavily úspěch na letošních Oscarech, kdy v kategorii nejlepší cizojazyčný film vyhrál snímek „Ďáblova dílna“ (Die Fälscher/Rakousko, Německo) a v kategoriích nejlepší ženský herecký výkon v hlavní roli a nejlepší masky triumfoval film „Edith Piaf“ (La Môme/Francie) ( IP/08/298). Minulého ročníku filmového festivalu v Cannes se zúčastnilo jedenáct filmů podporovaných ze zdrojů EU ( IP/07/676).

  Pro stručné informace o filmech financovaných EU, které se letos objeví v Cannes, viz dodatek.

  Pro další informace o programu EU MEDIA viz:

  http://ec.europa.eu/avpolicy/media/

  O filmovém festivalu v Cannes:

  http://www.festival-cannes.fr

  Poslední aktualizace: 30/10/2010  |Začátek stránky