Cesta


EVROPSKÝ DŮM:

RSS - Novinky

RSS - Novinky

Najdete nás na Facebooku

Najdete nás na Facebooku

Najdete nás na Twitteru

Najdete nás na Twitteru

Zastoupení EK v ČR na Youtube

Zastoupení EK v ČR na Youtube

V rámci udílení cen za evropskou vědu byl oceněn výzkum štěstí
Poslat tuto stránku e-mailemPoslat tuto stránku e-mailemTiskTisk

12/03/2008

 

Mezi výzkumníky oceněnými na dnešním udělování cen za evropskou vědu „European Science Awards“ obdržela cenu i italská výzkumnice Luisa Corradová za svou práci o tom, zda bohatství může přinést štěstí. Paní Corradová získala jedno z pěti ocenění „Marie Curie za špičkový výkon“, která mohou dostat nejlepší výzkumníci, kteří se zúčastní výměnných programů EU pro výzkumníky. Ceny za špičkový výkon byly rovněž uděleny mezinárodním výzkumným týmům a v oblasti vědecké komunikace. Vítěze vybíraly ve třech kategoriích tři samostatné poroty složené z předních osobností evropské a mezinárodní vědy. Celkem si vítězi mezi sebou rozdělili téměř 2 miliony eur.

  Mlade vyzkumnice a vyzkumnik

   

  Janez Potočnik, evropský komisař pro vědu a výzkum, který ceny předával, uvedl: „Tato ocenění představují to nejlepší, co může Evropa nabídnout. Hodnotí kvality, které jsou důležité pro všechny vědce, výzkumníky, vynálezce a osoby zabývající se informováním o vědě, – tedy špičkový výkon, otevřenost a kreativitu.“

  Mezi další projekty oceněné při této akci patřily projekt EPICA, který značně přispěl k rozšíření našich vědomostí o klimatu na Zemi za posledních 800 tisíc let, VIRLIS, který velmi obohatil znalosti potřebné k boji proti infekci listerióze, a SynNanoMotors, vyvíjející molekulární motory, tedy technologii, která by v budoucnu mohla přinést obrovské množství použití. Všechny tyto projekty získaly prestižní Descartovu cenu za nadnárodní spolupráci ve výzkumu.

  Jednu ze tří cen udělených za vědeckou komunikaci získal dokumentární film o možných 96 % chybějícího vesmíru, další dvě obdržel Jean-Pierre Luminet za šíření vědeckých poznatků a spisovatelka Delphine Grinbergová.

  Další vědci, kteří obdrželi ocenění Marie Curie za špičkový výkon spolu s Luisou Corradovou, se zabývali tak různorodými otázkami, jako jsou úloha genů při rakovině, ultralehké uhlíkové fólie pro použití ve spotřební elektronice, temná energie a úloha malých molekul v imunitním systému člověka.

  Podrobné informace o vítězích a oceněních naleznete v dokumentu MEMO/08/160

  Další informace o cenách za evropský výzkum (European Research Prizes):

  http://ec.europa.eu/research/science-awards/index_en.htm

  Další informace o akcích „Marie Curie“:

  http://ec.europa.eu/research/mariecurieactions/index.htm

  Poslední aktualizace: 30/10/2010  |Začátek stránky