Cesta


EVROPSKÝ DŮM:

RSS - Novinky

RSS - Novinky

Najdete nás na Facebooku

Najdete nás na Facebooku

Najdete nás na Twitteru

Najdete nás na Twitteru

Zastoupení EK v ČR na Youtube

Zastoupení EK v ČR na Youtube

Město Koprivnica získává cenu Evropského týdne mobility
Poslat tuto stránku e-mailemPoslat tuto stránku e-mailemTiskTisk

15/02/2008

Evropský komisař pro životní prostředí Stavros Dimas dnes udělil cenu Evropského týdne mobility roku 2008 chorvatskému městu Koprivnica. Na dalších místech se umístily Frankfurt nad Mohanem (Německo) a Arad (Rumunsko).

Evropský týden mobility (European Mobility Week – EMW), který podporuje Evropská komise a který se koná každý rok, propaguje udržitelnou mobilitu ve městech tím, že povzbuzuje využívání alternativ oproti tradiční osobní automobilové dopravě, které se vyznačují nízkým či nulovým znečišťováním ovzduší a k nimž patří třeba chůze, jízda na kole, veřejná doprava a sdílení automobilů. Podmínkou účasti na týdnu je zavedení trvalých opatření na podporu těchto alternativ.

Cena byla udělena za nejlepší příspěvek k loňskému EMW, který proběhl od 16. do 22. září pod heslem „Ulice pro lidi“; uvedené heslo motivovalo místní orgány k tomu, aby poskytly více prostoru na vozovce nemotorizovaným formám mobility. Komisař Dimas cenu slavnostně vyhlásil v Résidence Palace v Bruselu.

  Pohlednice budov

  Proces volby

  Evropský týden mobility 2007 slavilo 2 016 měst s odhadovaným počtem 215 milionů obyvatel ve 35 zemích.Cena EMW se uděluje za kvalitu a komplexnost akcí uspořádaných místním orgánem, za strategii, s níž místní orgán vyhlašuje a propaguje EMW obyvatelstvu a směrem k médiím a za inovační povahu zavedených trvalých opatření.

  O cenu se ucházely čtyřicet dvě obce. Kandidatury vyhodnocovala nezávislá porota šesti odborníků na otázky udržitelné mobility.Vedle finalistů Koprivnice, Frankfurtu a Aradu se do užšího výběru poroty dostaly také tyto obce: Almeirim (Portugalsko), Bjelovar (Chorvatsko), Ponferrada (Španělsko), Budapešť (Maďarsko), Sheffield (Spojené království), Ostersunds (Švédsko) a Kroměříž (Česká republika).

  „Evropský týden mobility zlepšuje veřejné zdraví a kvalitu života v městských oblastech tím, že podporuje trvalá opatření k povzbuzení udržitelné mobility,“ prohlásil komisař Dimas a pokračoval: „chtěl bych poblahopřát městu Koprivnica k mimořádným úspěchům v této oblasti. Rád bych také poděkoval Frankfurtu, Aradu a více než 2 000 dalších měst, jež se zúčastnila týdne mobility, a vyjádřil naději, že letos bude pokračovat stálý nárůst účasti.“


   

  Úspěchy tří finalistů

  Během týdne mobility zahájila Koprivnica tříletý program Ulice pro lidi, kterým se mají všechny veřejné budovy, chodníky a křižovatky zpřístupnit lidem se zdravotním postižením, přeměnit kilometr a půl silnic v centru na ulice pro nemotorizovaný provoz a podporovat chůzi a veřejnou dopravu na základě bionafty.Na porotu zapůsobil komplexní akční plán města s činnostmi ve všech hlavních otázkách dopravy, který byl na uvedený týden připraven.Protože se Koprivnica zúčastňuje týdne mobility už šestý rok za sebou, dosáhla mnoha cílů v oblasti udržitelné dopravy a stala se následováníhodným příkladem pro okolní města.

  Frankfurt zorganizoval zdařile vedenou informační kampaň, kde se v různých činnostech mohli lidé dozvědět více o základních problémech dopravy a životního prostředí a vyzkoušet alternativní způsoby dopravy jako třeba cyklistické taxíky a solární vozidla.Během uvedeného týdne byla ve Frankfurtu uzavřena na dva dny hlavní silniční tepna, aby se veřejnost mohla připravit na trvalé uzavření této silnice, k němuž má dojít letos.Ve Frankfurtu také představili záruku pro cestující v systému veřejné dopravy, která má být natrvalo zavedena letos na jaře.

  Týden mobility v Aradu byl zaměřen na výchovné činnosti v oblasti kvality ovzduší, udržitelné dopravy a ochrany životního prostředí.Organizovaly se studijní návštěvy a měření kvality ovzduší na silnicích s cílem ukázat lidem vliv emisí z dopravy na kvalitu ovzduší.Město na zajištění úspěchu tohoto týdne úzce spolupracovalo s místními zainteresovanými stranami.V Aradu také odstartovali významné projekty na dosažení trvalých zlepšení v místní dopravní infrastruktuře a na vyhrazení části silničního prostoru pro chodce.

  Souvislosti

  Evropský týden mobility koordinují tři velké evropské sítě měst, EUROCITIES, Climate Alliance a Energie-Cités a podporuje jej Generální ředitelství pro životní prostředí při Evropské komisi.

   

  Evropský týden mobility

  http://www.mobilityweek-europe.org/index.php?lang=en

  Poslední aktualizace: 30/10/2010  |Začátek stránky