Cesta


EVROPSKÝ DŮM:

RSS - Novinky

RSS - Novinky

Najdete nás na Facebooku

Najdete nás na Facebooku

Najdete nás na Twitteru

Najdete nás na Twitteru

Zastoupení EK v ČR na Youtube

Zastoupení EK v ČR na Youtube

Monopol ochranných autorských svazů: řízení pro porušení Smlouvy proti České republice a Maďarsku
Poslat tuto stránku e-mailemPoslat tuto stránku e-mailemTiskTisk

27/11/2008

 

 

Evropská komise se rozhodla zaslat České republice a Maďarsku odůvodněné stanovisko z důvodu překážek svobodě usazování a volného pohybu služeb, které vznikly v důsledku monopolního postavení vnitrostátních organizací pro správu práv.

  Vlajky států Evropské unie

  České a maďarské zákony stanoví, že pro každý druh práva či díla může být na jejich území oprávněna k výkonu činnosti pouze jedna organizace pro kolektivní správu. Toto monopolní postavení udělené vnitrostátním organizacím zakazuje organizacím pro kolektivní správu usazeným v ostatních členských státech veškerou činnost, a upírá jim tak jejich svobodu usazování i volný pohyb služeb. Komise pochybuje o odůvodněnosti zmíněných vnitrostátních opatření s ohledem na jejich negativní účinky na dvě základní svobody stanovené Smlouvou o ES.

  Přeshraniční správa se zejména může ukázat jako výhodná pro správu práv na platformách, které jsou svou podstatou přeshraniční, např. internet, družice, případně kabel. Přeshraniční správa dále usnadňuje distribuci početnějšímu publiku, což má přínos jak pro distributory a uživatele, tak pro držitele práv.

   

  Nejnovější informace o řízeních pro porušení Smlouvy týkající se členských států naleznete na adrese:

   

  http://ec.europa.eu/community_law/index_fr.htm

  Poslední aktualizace: 30/10/2010  |Začátek stránky