Cesta


EVROPSKÝ DŮM:

RSS - Novinky

RSS - Novinky

Najdete nás na Facebooku

Najdete nás na Facebooku

Najdete nás na Twitteru

Najdete nás na Twitteru

Zastoupení EK v ČR na Youtube

Zastoupení EK v ČR na Youtube

Týden v Evropě (15. – 21. února 2010)
Poslat tuto stránku e-mailemPoslat tuto stránku e-mailemTiskTisk

24/02/2010

 

Nový Barrosův tým má před sebou náročné úkoly * Místopředseda Komise jednal s ministry o situaci v automobilovém průmyslu * Evropa nezapomíná na Haiti * Evropská komise organizuje fotosoutěž o euru * Evropská komise organizuje fotosoutěž o euru * Komise schválila převzetí divize Yahoo společností Microsoft  * Komise schválila převzetí aktiv Quelle společností Otto * Parlament podpořil zájmy dětí z rozvedených mezinárodních manželství * Znalosti jsou klíčem k hospodářskému oživení 

 

  Týden v Evropě (15. – 21. února 2010)

     

  Nový Barrosův tým má před sebou náročné úkoly

  Když se funkce ujímala Barrosova první Komise, ekonomice se dařilo a nezaměstnanost klesala. Pět let poté, po největší hospodářské recesi za několik posledních desetiletí, čekají na členy nového týmu jmenovaného na období 2010–2014 nelehké úkoly.

  Letos naposledy se Unie bude řídit Lisabonskou strategií. V současné době se připravuje nový plán s názvem Evropa 2020, který na Lisabonskou strategii naváže. Předseda Barroso vyzývá k účinnější koordinaci v oblasti hospodářské politiky a doufá, že díky tomu se podaří dostat pod kontrolu schodky vnitrostátních rozpočtů. Nad 3% limitem se nyní pohybují deficity dvaceti členských států. Nová Komise se bude jako první řídit pravidly zakotvenými v Lisabonské smlouvě, která má kromě jiného zjednodušit rozhodovací proces a zvýšit prestiž EU na světové poltické scéně. Prioritou i nadále zůstává boj proti globálnímu oteplování. V nové Komisi má tato oblast vyčleněno samostatné portfolio, které má na starosti komisařka pro opatření v oblasti změny klimatu Connie Hedegaardová. Další novinkou jsou samostatná portfolia pro oblast vnitřních věcí a pro mezinárodní spolupráci, humanitární pomoc a řešení krizí.
  více »

   

  Evropská komise

  Místopředseda Komise jednal s ministry o situaci v automobilovém průmyslu 

  Místopředseda Evropské komise Antonio Tajani, pověřený rezortem průmyslu a podnikání, se setkal s ministry členských států EU, kteří mají na starosti automobilový průmysl. Jednali o hospodářských problémech evropského automobilového průmyslu, o možných krátkodobých opatřeních a o střednědobé strategii, která zajistí dlouhodobé oživení po krizi.
  více »

   

  Evropa nezapomíná na Haiti

  Ničivé zemětřesení, které postihlo více než před měsícem Haiti, zanechalo na milion místních obyvatel bez přístřeší a ti nyní musí přežívat ve stanech a provizorních obydlích. To by brzy mohlo způsobit další neštěstí, protože se blíží období dešťů, jež může přinést i hurikány. Komise proto navrhuje, aby na pomoc obětem zemětřesení na Haiti bylo z rezervních fondů pro mimořádné události vyčleněno dalších 90 milionů eur.
  více »

   

  Evropská komise organizuje fotosoutěž o euru

  Generální ředitelství Evropské komise pro hospodářské a finanční záležitosti uspořádalo soutěž o nejoriginálnější fotografii s názvem „Co pro nás znamená euro?“ Právo účasti mají všichni obyvatelé Evropské unie ve věku od 14 do 18 let, kteří budou pracovat v týmu, s nímž vytvoří originální fotografii znázorňující pohled na euro.
  více »

   

  Komisař Füle na cestě po zemích západního Balkánu 

  Již krátce po svém jmenování do úřadu evropského komisaře pro rozšíření a evropskou politiku sousedství se Štefan Füle vydal na pracovní návštěvu dvou zemí západního Balkánu – Chorvatska a Bývalé jugoslávské republiky Makedonie. Ve středu 17. 2. a ve čtvrtek 18. 2. navštívil Chorvatsko, které by mohlo již v tomto roce ukončit přístupové rozhovory s EU.
  více »

   

  Komise schválila převzetí divize Yahoo společností Microsoft 

  Evropská komise v souladu s nařízením EU o spojování schválila převzetí divize pro internetové vyhledávání a kontextovou reklamu Yahoo! Inc. společností Microsoft. Komise dospěla k názoru, že spojení nenaruší účinnou hospodářskou soutěž v Evropském hospodářském prostoru ani v jeho významné části.
  více »

   

  Komise schválila převzetí aktiv Quelle společností Otto

  Evropská komise v souladu s nařízením EU o spojování podmínečně schválila navrhované převzetí některých aktiv insolventní skupiny Primondo společností Otto. Oba podniky působí v zásilkovém obchodě. Otto získá ochranné známky, včetně značky Quelle, žádosti o ochrannou známku, internetové domény a právo používat databázi zákazníků Quelle pro Německo. 
  více »

   

  Evropský parlament

   

  Parlament podpořil zájmy dětí z rozvedených mezinárodních manželství

  Bolest z rozchodu rodičů a finanční dopady rozvodu mezinárodních manželství jsou tématem, které v multikulturním prostředí Evropy bez hranic nabývají čím dál více na významu. Problémy vznikají především, když se jeden rodič odstěhuje do jiné země a odmítá na své dítě platit alimenty. Poslanci žádají, aby se Evropská unie připojila k mezinárodní úmluvě o dítěti a usnadnila tak řešení přeshraničních kauz.
  více »

   

  Rada

  Znalosti jsou klíčem k hospodářskému oživení 

  Hlavním tématem jednání ministrů školství 15. února byla klíčová role vzdělávání a odborné přípravy při hospodářském oživení Evropy. Mluvilo se o významu učení v souvislosti s návrhem nové „strategie EU 2020“, která má být přijata na jarním summitu. Ministři potvrdili, že naší budoucností je znalostní ekonomika, v níž hlavními zdroji hospodářského růstu, zaměstnanosti a konkurenceschopnosti jsou vzdělávání, výzkum a inovace.
  více »

   

  Eurostat

   

  Zprávy Eurostatu v týdnu od 15. do 21. února 2010

  V prosinci 2009 vykázala stavební produkce v eurozóně i v EU27 meziměsíční růst o 0,5 %. Podle prvních odhadů skončil v roce 2009 zahraniční obchod eurozóny v přebytku ve výši 22,3 mld. euro, v EU27 v deficitu 105,5 mld. euro. Výše HDP na hlavu v jednotlivých regionech EU se v roce 2007 pohybovala od 26 % průměru EU27 v bulharskem regionu Severozapaden až po 334 % ve vnitřním Londýně; Praha se 172 % byla pátým nejbohatším regionem EU.
  více »

   

  Kalendář

   

  Únor a březen 2010

     

  Poslední aktualizace: 30/10/2010  |Začátek stránky