Cesta


EVROPSKÝ DŮM:

RSS - Novinky

RSS - Novinky

Najdete nás na Facebooku

Najdete nás na Facebooku

Najdete nás na Twitteru

Najdete nás na Twitteru

Zastoupení EK v ČR na Youtube

Zastoupení EK v ČR na Youtube

Týden v Evropě (4. – 10. ledna 2010)
Poslat tuto stránku e-mailemPoslat tuto stránku e-mailemTiskTisk

14/01/2010

 

Nominovaní komisaři jdou na „pohovor“ * Zlepšení transparentnosti a předvídatelnosti v antimonopolních řízeních * Program evropských hlavních měst kultury začíná * Jak sledovat slyšení komisařů na internetu * Moskevská policie zatkla laureátku Sacharovovy ceny * Rok obnovy * Zprávy Eurostatu v týdnu od 4. do 10. ledna 2010 * Parlamentní slyšení nominovaných komisařů * Cestovatelská promítání: Vlakem na Ukrajinu * Plzeňské "Dny Evropy 3" * Istanbul - evropské město kultury, slavnostní zahájení * Výstava fotografií „Energie“ * Vyhnání Gerty Schnirch - autorské čtení Kateřiny Tučkové

  Týden v Evropě (4. – 10. ledna 2010)

  Nominovaní komisaři jdou na „pohovor“

  Kandidáti na post v nové Komisi budou od 11. do 19. ledna zodpovídat dotazy členů Evropského parlamentu. Podle práva EU mají europoslanci jako zástupci občanů EU během slyšení možnost ovlivnit složení Evropské komise. 26 kandidátů na posty komisařů odevzdalo životopisy a vyplněné dotazníky. Během tříhodinového veřejného slyšení zodpoví otázky parlamentních výborů, které se budou týkat politik v jejich budoucích rezortech. Europoslanci posoudí kanditáty z hlediska jejich znalostí a kompententnosti pro výkon funkce. Rovněž budou zkoumat, jaké mají politické priority, postoj k EU a zda jsou dostatečně nezávislí. Evropský parlament také zaujme stanovisko k navrhovanému rozdělení portfolií a k politickému programu Komise.
  více »

   

  Evropská komise

   

  Zlepšení transparentnosti a předvídatelnosti v antimonopolních řízeních

   

  Na portálu Europa byly zveřejněny informace o řízeních, která Komise vede ve věci kartelových dohod a zneužívání dominantního postavení na trhu. Tyto informace umožní podnikům, jichž se šetření týká, aby se lépe seznámily s tím, jak bude řízení probíhat, co mohou od Komise očekávat a co bude Komise požadovat z jejich strany.
  více »

   

   

  Program evropských hlavních měst kultury začíná 

  Tři hlavní evropská města kultury jsou připravena začít svůj letošní bohatý kulturní program, jehož součástí budou výstavy, hudební vystoupení a divadelní představení. Jsou jimi Essen v Porúří, Pécs (nebo také Pětikostelí) v jižním Maďarsku a turecký Istanbul. Přebírají štafetu od rakouského Lince a litevského Vilniusu a připravily program nabitý kulturními akcemi, které mají přilákat desítky tisíc návštěvníků.
  více »

   

  Evropský parlament

   

  Jak sledovat slyšení komisařů na internetu

  Slyšení kandidátů na eurokomisaře je veřejné, lze je sledovat v přímém přenosu po internetu včetně tlumočení do češtiny. Zároveň byla připravena řada článků a podrobných informací o kandidátech, které je možné konzultovat na speciálních stránkách věnovaných slyšení v Parlamentu. Český kandidát Štefan Füle bude slyšen v úterý 12. ledna od 13:00 do 16:00.
  více »

   

   

  Moskevská policie zatkla laureátku Sacharovovy ceny

  Každý poslední den v měsíci se v Moskvě koná setkání demonstrantů, kteří se bez povolení úřadů scházejí na náměstích, aby tak upozornili na porušování svobody shromažďovací, kterou občanům zajišťuje článek 31 ruské ústavy. Moskevská policie na Silvestra zasáhla proti skupině lidí a zatkla desítky lidí, mezi nimi laureátku Sacharovovy ceny Ljudmilu Alexejevovou.
  více »

   

  Rada

   

  Rok obnovy

  Rok 2010 bude ve znamení obnovy.Vzhledem ke vstupu Lisabonské smlouvy v platnost se bude jednat především o obnovu orgánů.Po ní bude následovat obnova politik s mnoha významnými milníky, jako je přezkum Lisabonské strategie a finančního výhledu, otázka růstu pro zaměstnanost a stanovení nové sociální agendy , prohlašuje předseda Evropské rady Herman Van Rompuy v exkluzivním rozhovoru pro webové stránky Rady.
  více »

   

  Eurostat

   

  Zprávy Eurostatu v týdnu od 4. do 10. ledna 2010

  Míra nezaměstnanosti v listopadu 2009 dosáhla v eurozóně 10 % a v EU27 9,5 %. HDP v třetím čtvrtletí 2009 zaznamenal růst o 0,4 % v eurozóně a 0,3 % v EU27 (při meziročním poklesu o 4 % respektive 4,3 %). Ceny průmyslových výrobců v listopadu meziměsíčně stouply v eurozóně o 0,1 % a v EU27 o 0,2 %, zatímco maloobchodní tržby klesly v eurozóně o 1,2 % a v EU27 o 0,8 %. Průmyslové zakázky zaznamenaly v říjnu 2009 meziměsíční pokles – v eurozóně o 2,2 %, v EU27 o 1,6 %. Roční míra inflace v prosinci 2009 je podle bleskového odhadu v eurozóně odhadována ve výši 0,9 %, když v listopadu činila 0,5 %.
  více »

   

  Kalendář

   

  Leden - únor 2010 

   

  Datum: 10. února 2010
  Místo: ED Plzeň - Techmania science center

     

  Poslední aktualizace: 30/10/2010  |Začátek stránky