Cesta


EVROPSKÝ DŮM:

RSS - Novinky

RSS - Novinky

Najdete nás na Facebooku

Najdete nás na Facebooku

Najdete nás na Twitteru

Najdete nás na Twitteru

Zastoupení EK v ČR na Youtube

Zastoupení EK v ČR na Youtube

Týden v Evropě ( 30. března – 5. dubna 2009 )
Poslat tuto stránku e-mailemPoslat tuto stránku e-mailemTiskTisk

08/04/2009

Nová kapitola vztahů EU s USA * Tři roky „.eu“: názvů domén jsou již tři miliony * Byly nominovány nejlepší nápady, jak omezit byrokracii * Ochranné známky budou levnější * Komise chce chránit Evropu před počítačovými útoky * Dohoda o spolupráci EU/Rusko: doporučení Parlamentu * EP: Unie musí vést otevřenou debatu o zločinech totalitních režimů * EHSV a komisařka Hübnerová o politice soudržnosti za ekonomické krize * Rada podpořila soubor předpisů pro jednotné evropské nebe * 1 miliarda eur na financování transevropské dopravní sítě * Vítězové překladatelské soutěže EU převezmou ceny

  diář

  Nová kapitola vztahů EU s USA

  Na vrcholném setkání v Praze vedoucí představitelé EU spolu s prezidentem Spojených států Barackem Obamou důrazně odsoudili Severní Koreu za odpálení rakety dlouhého doletu. Během summitu se rovněž diskutovalo o hospodářské situaci, změně klimatu, otázkách energetiky a obchodu. K probíraným tématům patřil také íránský jaderný program, mír na Středním východě a pomoc Afghánistánu a Pákistánu. V otázkách boje proti změně klimatu předseda Komise Barroso uvedl, že postoje Evropy a USA k této problematice se sbližují a že obě země spolu budou rozvíjet užší spolupráci. Americký prezident Obama řekl, že Spojené státy jsou připraveny stát v čele mezinárodních snah o snížení arzenálu jaderných zbraní. Obě strany znovu potvrdily, že jsou odhodlány dovést dlouho pozastavená jednání v rámci Světové obchodní organizace ke zdárnému konci. Před návštěvou Prahy se Barack Obama účastnil summitu G20 na téma celosvětové hospodářské krize a poté i summitu NATO konaném ve Štrasburku při příležitosti 60. výročí založení této vojenské aliance.
  více »

   

  Evropská komise

   

   

  Tři roky „.eu“: názvů domén jsou již tři miliony

  Brusel 3. dubna 2009 – Internetová doména nejvyššího řádu .eu je tři roky po svém zavedení i nadále úspěšná. V evropské doméně jsou nyní zaregistrovány více než tři miliony internetových adres. Ani finanční krize tento nárůst nezastavila. Počet domén .eu se během prvního čtvrtletí roku 2009 zvýšil o 2 % a .eu si mezi kódy zemí udržuje pevné místo jako pátá nejoblíbenější doména nejvyšší úrovně na světě.
  více »

   

   

  Vítězové překladatelské soutěže EU převezmou ceny

  Brusel 3. dubna 2009 – Dvacet sedm středoškolských studentů dnes v Bruselu převezme ceny a diplomy za nejlepší překlad v překladatelské soutěži „Juvenes Translatores“. Za Českou republiku se vítězem stal sedmnáctiletý Ludvík Pouzar z gymnázia v Českých Budějovicích. Evropská komise soutěž uspořádala v listopadu 2008 s cílem podpořit studium jazyků a zviditelnit překladatelskou profesi.
  více »

   

   

  První letecké společnosti nabízejí používání mobilních telefonů za letu

  Brusel 2. dubna 2009 – Stále více evropských cestujících má možnost používat mobilní telefon za letu. Rok poté, co Komise zavedla společná pravidla pro bezpečné používání mobilních telefonů v letadlech a jednoduché schvalovací řízení pro tuto přeshraniční službu, bylo 27 evropských letadel vybaveno zařízením k bezpečnému používání mobilních telefonů za letu. Lze očekávat, že se počet letadel do konce roku 2009 zdvojnásobí.
  více »

   

   

  Byly nominovány nejlepší nápady, jak omezit byrokracii

  Brusel 1. dubna 2009 – Tři nejlepší z více než 500 nápadů, jak omezit byrokracii, vybrala porota, které předsedali místopředseda Evropské komise Günter Verheugen a předseda skupiny nezávislých zúčastněných stran Edmund Stoiber. Nápady předložené byly posuzovány podle kritérií, jako jsou originalita, proveditelnost a celkový potenciál pro omezení zátěže. Tři vybraní kandidáti budou pozvání do Prahy, kde se 13. května bude konat slavnostní udílení ceny vítězi.
  více »

   

   

  MasterCard snižuje bankovní poplatky za přeshraniční transakce

  Brusel 1. dubna 2009 – Společnost MasterCard se rozhodla použít na své mnohostranné mezibankovní poplatky za přeshraniční transakce novou metodiku výpočtu, která podstatně sníží průměrnou úroveň těchto poplatků. Společnost MasterCard navíc souhlasila, že od července 2009 odvolá zvýšení svých systémových poplatků, které zavedla v říjnu 2008, a od července 2009 změní svá systémová pravidla, aby zvýšila svou transparentnost.
  více »

   

   

  Ochranné známky budou levnější

  Brusel 31. března 2009 – Evropská komise a členské státy EU rozhodly o dalším snížení poplatků za ochranné známky a o zjednodušení zápisného řízení. Po prvním snížení poplatků v roce 2005 ( IP/05/1289) tak pro podniky působící na jednotném trhu EU bude ochrana prostřednictvím ochranných známek ještě levnější a dostupnější. Za rok podniky ušetří zhruba 60 milionů EUR. Opatření vstoupí v platnost 1. května 2009.
  více »

   

   

  1 miliarda eur na financování transevropské dopravní sítě

  Brusel 31. března 2009 – Evropská komise zveřejnila výzvy k předkládání návrhů TEN-T 2009 a uvolnila téměř 1 miliardu eur na financování projektů evropské dopravní infrastruktury. Letošní výzvy k předkládání návrhů zahrnují výzvu v hodnotě 500 milionů eur v rámci Plánu evropské hospodářské obnovy, jejímž cílem je poskytnout evropské ekonomice okamžitý stimul urychlením investic do infrastruktury.
  více »

   

   

  EU slaví 30. výročí směrnice o ptácích

  Brusel 31. března 2009 – První právní akt EU týkající se přírody – směrnice o ptácích – slaví 2. dubna své 30. výročí. Tento právní předpis je jedním z největších úspěchů evropské politiky životního prostředí a je základem strategie EU pro zastavení úbytku biologické rozmanitosti. Směrnice o ptácích hrála klíčovou úlohu při zvrácení trendu spočívajícího v poklesu stavu některých z nejohroženějších druhů ptáků v Evropě.
  více »

   

   

  Komise chce chránit Evropu před počítačovými útoky

  Brusel 30. března – Zajistit účinnou ochranu Evropy před závažnými počítačovými útoky a narušeními informační infrastruktury je cílem nové strategie, kterou navrhla Evropská komise. Pravděpodobnost, že v příštích deseti letech postihne telekomunikační sítě významné selhání, dosahuje až 20 % a možné celosvětové hospodářské náklady se odhadují na 193 miliard eur.
  více »

  Evropský parlament

   

   

  Dohoda o spolupráci EU/Rusko: doporučení Parlamentu

  2. dubna 2009 – Prodloužení dohody o spolupráci s Ruskem by mělo být příležitostí pro zdůraznění otázky lidských práv v této zemi, posílení bezpečnosti dodávek ruského plynu a k zajištění toho, že se neuchýlí k opětovnému použití síly proti kterémukoli ze svých sousedů, uvádí poslanci ve zprávě, kterou přijali na dnešním plenárním zasedání poměrem hlasů 416:80:14. Poslanci ve zprávě s doporučením Radě týkajícím se nové dohody mezi EU a Ruskem žádají Moskvu, aby posílila svobodu vyjadřování a sdružování tím, že sladí právní předpisy o občanské společnosti s evropskými a mezinárodními závazky Ruska.
  více »

   

   

  EP: Unie musí vést otevřenou debatu o zločinech totalitních režimů

  2. dubna 2009 – Poslanci Evropského parlamentu přijali společné usnesení o svědomí Evropy a totalitě, v němž žádají, aby byl 23. srpen vyhlášen Evropským dnem obětí všech totalitních a autoritářských režimů. Připomínají v této souvislosti, že Evropa nebude sjednocena, dokud nebude schopna nahlížet na svoji historii jednotně, neuzná nacismus, stalinismus a fašistické a komunistické režimy za společné dědictví a nepovede otevřenou a důkladnou diskusi o jejich zločinech v minulém století.
  více »

   

   

  Mohou občané EU skutečně využívat práva volného pohybu?

  2. dubna 2009 – Od roku 2006 využilo více než 8 milionů Evropanů svého práva usadit se v jiném členském státě EU, než je jejich země původu. Členské státy nicméně neustále různým způsobem brání volnému pohybu občanů Unie, uvádějí poslanci v nelegislativní zprávě. Parlament jejím prostřednictvím vyzývá k plnému provádění práva Společenství.
  více »

   

   

  Hospodářský a sociální výbor

   

   

  EHSV a komisařka Hübnerová o politice soudržnosti za ekonomické krize

  2. dubna 2009 – Dne 1. dubna uspořádala specializovaná sekce Hospodářská a měnová unie, hospodářská a sociální soudržnost diskusi s evropskou komisařkou pro regionální politiku Danutou Hübnerovou, jež se týkala současné finanční krize a priorit a budoucích strategií politiky soudržnosti EU. Diskuse se také zaměřila na společnou iniciativu člena EHSV Carmela Cedroneho a poslance Evropského parlamentu Miroslava Mikolášika, kteří zaslali paní komisařce dopis s návrhy, jak zvýšit efektivitu politiky soudržnosti a národních programů Evropské unie.
  více »

   

   

  Eurostat

   

   

  Ze zpráv Eurostatu v týdnu od 30. března do 5. dubna 2009

  Podle bleskového odhadu Eurostatu byla březnová míra inflace v eurozóně na úrovni 0,6 %, zatímco v únoru 2009 činila 1,2 %. Sezónně upravená míra nezaměstnanosti dosáhla v únoru 2009 8,5 %, zatímco v lednu 2009 činila 7,7 % a v únoru 2008 6,8 %.
  více »

   


  Rada

   

   

  Rada podpořila soubor předpisů pro jednotné evropské nebe

  30. března 2009 – Poté, co Evropský parlament odhlasoval předpisy pro jednotné evropské nebe, potvrdili ministři dopravy členských států, že se dohodli na rozsáhlém souboru předpisů v oblasti letectví, který bude formálně přijat Radou v nejbližších týdnech. Tento soubor opatření zajistí bezpečnější, ekologičtější a výnosnější lety. Roční úspory leteckých společností dosáhnou přibližně čtyř miliard eur.
  více »

   

   

  Předsednictví

   

   

  Prohlášení k vypuštění rakety Korejskou lidově demokratickou republikou

  Brusel 5. dubna 2009 – EU důrazně odsuzuje vypuštění "pokusného komunikačního satelitu" vládou KLDR. Tento akt dále zvyšuje napětí s ohledem na regionální stabilitu v době, kdy nedořešené jaderné téma na Korejském poloostrově vyžaduje budování oboustranné důvěry. EU vyzývá KLDR k dodržování rezoluce Rady bezpečnosti OSN č. 1718, k okamžitému přerušení veškerých aktivit souvisejících s jejím programem balistických raket, a aby se vzdala všech jaderných zbraní a stávajících jaderných programů celistvým, ověřitelným a nevratným způsobem.
  více »

   

   

  Prohlášení k násilnému útoku na paní Gladys Monterrosovou Velasquezovou

  Brusel 3. dubna 2009 – Evropská unie je nesmírně rozhořčena únosem a násilím, jejichž obětí se dne 25. března stala paní Gladys Monterrosová Velasquezová, manželka zmocněnce pro lidská práva v Guatemale. V této těžké chvíli by Evropská unie chtěla paní Monterrosovou a její rodinu ujistit o své podpoře a vyjádřit jí svou solidaritu. Evropská unie rozhodně odsuzuje toto bezohledné jednání a požaduje, aby úřady udělaly vše pro nalezení a potrestání pachatelů.
  více »

   

   

  Tiskové zprávy českého předsednictví ve dnech 30. března – 5. dubna 2009

  Společné prohlášení ministrů zahraničních věcí EU a USA k legislativě v Afghánistánu, Pražské setkání hlav států a vlád EU s prezidentem USA - EU PRESS LINES, Společné prohlášení Evropské unie a Spojených států amerických k odpálení severokorejské rakety, Ministři financí a guvernéři centrálních bank EU se dohodli na hlavních principech reformy finančního dohledu, Proběhl první den neformálního zasedání ministrů financí a guvernérů centrálních bank zemí EU , Evropští ministři životního prostředí budou v Praze jezdit Superby GreenLine Ministři financí a guvernéři centrálních bank zemí EU se v Praze setkají na neformálním zasedání ECOFIN, Program nadcházejícího neformálního zasedání ministrů životního prostředí v Praze, Ministr Pospíšil podepsal za Evropskou unii úmluvu přelomovou pro mezinárodní obchod, Evropští zákazníci najdou v obchodech více ekologicky šetrných výrobků, Členové Vojenského výboru EU na cvičení COLLECTIVE SHIELD 2009 v České republice, „Společná analýza, společná akce“– Konference národních zpravodajů EU pro obchod s lidmi, Bezpečnější jídlo pro Afriku chce prosazovat konference EU v Etiopii , Prohlášení k utonutí uprchlíků u libyjských břehů, Nejvýznamnější změny v koordinaci sociálního zabezpečení mezi členskými státy EU, dosažené českým předsednictvím

   

  Kalendář

   

  14. dubna – 6. května 2009 

   

  Poslední aktualizace: 30/10/2010  |Začátek stránky