Cesta


EVROPSKÝ DŮM:

RSS - Novinky

RSS - Novinky

Najdete nás na Facebooku

Najdete nás na Facebooku

Najdete nás na Twitteru

Najdete nás na Twitteru

Zastoupení EK v ČR na Youtube

Zastoupení EK v ČR na Youtube

Týden v Evropě (29. prosince 2008 – 4. ledna 2009)
Poslat tuto stránku e-mailemPoslat tuto stránku e-mailemTiskTisk

12/01/2009

Rok 2009 ve znamení tvořivosti a inovací * Vicepremiér A.Vondra odstartoval o silvestrovské půlnoci české předsednictví * České předsednictví Evropské unie vede delegaci na Blízký východ * Stále přetrvávají rozdíly v kvalitě života v EU * Slovensko přijalo euro, evropská měna slaví 10 let * Komise posílá mimořádné 3 miliony eur na humanitární pomoc pro pásmo Gazy * Úspěšné zavedení eurových bankovek a mincí na Slovensku * Komisařka Ferrero-Waldnerová k parlamentním volbám v Bangladéši * České předsednictví v Radě EU a Evropskou komisi znepokojily spory mezi Ruskem a Ukrajinou kvůli plynu

  diář

  Rok 2009 ve znamení tvořivosti a inovací

  Evropská unie upozorňuje každoročně prostřednictvím kampaně na nějakou konkrétní problematiku. Rok 2009 bude věnován tvořivosti a inovaci. V průběhu roku se v celé Evropě uskuteční stovky konferencí, projektů a výstav, jejichž společným cílem je zvýšit povědomí o potřebnosti tvůrčích řešení současných problémů. Unie již dlouho považuje tvůrčí myšlení za klíč k úspěchu v prostředí globální ekonomiky. Inovace je jednou z hlavních součástí balíčku opatření Komise týkajícího se změny klimatu i jejího plánu oživení evropského hospodářství, které nyní prochází nejhorší krizí za posledních několik desetiletí.
  více »  Předsednictví


  Vicepremiér A.Vondra odstartoval o silvestrovské půlnoci české předsednictví

  Praha 1. ledna 2009 - Vicepremiér A. Vondra se o půlnoci z 31.12.2008 na 1.1.2009 zúčastnil pořadu Silvestrovská noc s Andělem na ČT 2, kde na dálku spustil slavnostní nasvícení kyvadla „Stroj času“ na pražské Letné při příležitosti zahájení českého předsednictví. Nasvícení kyvadla je plánováno po celou dobu předsednictví do 30.6.2009.
  více »

  České předsednictví v Radě EU a Evropskou komisi znepokojily spory mezi Ruskem a Ukrajinou kvůli plynu

  Praha 1. ledna 2009 - České předsednictví Rady EU a Evropská komise litují, že se společnostem Gazprom a Naftogaz nepodařilo vyřešit jejich obchodní spor. České předsednictví a Komise vyzývají obě strany a jejich vlády, aby pokračovaly v jednáních a rychle dospěly k dohodě tak, aby nebyly dotčeny dodávky plynu do Evropy.
  „Všechny existující závazky ohledně zásobování a tranzitu musejí být dodrženy“, řekl Alexandr Vondra, místopředseda vlády pro evropské záležitosti.
  více »

  Ukrajinská delegace v Praze na pozvání premiéra ČR Mirka Topolánka

  Praha 2. ledna 2009 - Předseda vlády České republiky a Rady Evropské unie Mirek Topolánek v souvislosti s aktuální otázkou dodávek plynu z Ruska přes Ukrajinu do zemí EU pozval do Prahy delegaci ukrajinské vlády.
  Delegaci vedl ministr pro energetiku Jurij Prodan, dalšími členy byli náměstek ministra zahraničí Konstantin Jelisejev, zvláštní zmocněnec prezidenta pro energetiku Bogdan Sokolovsky a náměstek předsedy představenstva Naftogazu Vadim Prokofjevič Čuprun. Za českou stranu se jednání zúčastnili místopředseda vlády Alexandr Vondra, velvyslanec ČR na Ukrajině  Jaroslav Bašta, náměstek ministra průmyslu Martin Tlapa a další.
  více »

  České předsednictví Evropské unie vede delegaci na Blízký východ

  Praha 4. ledna 2008 - Předseda rady ministrů zahraničních věcí Evropské unie a ministr zahraničních věcí České republiky Karel Schwarzenberg vede delegaci Evropské unie na Blízký východ. Jedním z hlavních cílů mise je najít způsob, jak pomoci v současné tíživé humanitární situaci obyvatelům pásma Gazy.
  více »

  Prohlášení předsednictví EU ke vstupu izraelských pozemních sil do pásma Gazy

  Praha 4. ledna 2008 - Vstup pozemních izraelských sil do pásma Gazy není překvapivý, již delší dobu byly indikace, že Izrael zvažuje tento krok. Ani nepopiratelné právo státu na svou obranu však nedovoluje akce, kterými především trpí civilní obyvatelstvo. Vyzýváme proto, aby byla umožněna humanitární pomoc obyvatelům pásma Gazy, a v souladu se závěry setkání ministrů zahraničních věcí EU v Paříži z 30. 12. 2008 vyzýváme k nastolení příměří.
  více »

  Evropská komise


  Stále přetrvávají rozdíly v kvalitě života v EU

  Brusel 2. ledna 2009 - Průzkum, který provedla Evropská nadace pro zlepšení životních a pracovních podmínek (Eurofound), odhalil velké rozdíly mezi starými a novými členskými státy EU a také mezi severem a jihem.
  Kupní síla v nových členských státech (a v kandidátských zemích) dosahuje stěží 55 % evropského průměru. Podíl občanů, kteří se musejí obejít bez takových základních věcí, jako je třeba náležité vytápění, nové oblečení či každoroční dovolená, je v těchto zemích mnohem vyšší než ve zbývajících státech EU.
  Rozdíly jsou rovněž patrné v kvalitě bydlení. Většina občanů v nových zemích unie vlastní byt či dům (oproti 40 % ve starých členských státech), avšak tyto nemovitosti jsou celkově v horším stavu. Například 42 % Rumunů žije ve zchátralých domech. Ve Finsku je to pouze 9 % obyvatel.
  více »

  Slovensko přijalo euro, evropská měna slaví 10 let

  Brusel 29. prosince 2008 - Slovensko přijalo euro 1. ledna a stalo se tak 16. zemí eurozóny. Přesně před 10 lety začalo společnou měnu používat prvních 11 států. Na Nový rok bude používať euro jako společnou měnu 328,6 milionů lidí z celkového počtu 499,7 milionů obyvateů EU.
  „Jsem velmi šťastný, že 10. výročí eura oslavíme vstupem Slovenska jako nového člena do eurozóny. Slovensko se chystá uskutečnit historický krok vpřed – historický pro všechny své občany i pro Evropu. Přijetím eura se Slovensko dostane do hospodářského a politického srdce Evropy, a to méně než pět let poté, co vstoupilo do Evropské unie. Je to obrovský úspěch a nesmírně se těším na to, až budeme moci přivítat Slováky v eurozóně,“ uvedl předseda Komise José-Manuel Barroso.
  více »

  Evropská komise vyzývá hnutí Hamas a Izrael k okamžitému ukončení všech útoků postihujících civilní obyvatelstvo a otevření prostoru pro humanitární pomoc

  Brusel, 30. prosince 2008 - Evropská komise je hluboce znepokojena situací v pásmu Gaza. Nedávné střety už měly podle odhadů za následek 350 mrtvých a přes 1400 zraněných. Nedostatek přístupu pro humanitární pomoc způsobuje kritickou situaci pro tisíce civilistů. Komise vyzývá k okamžitému zastavení vojenských akcí, které mají těžký dopad na civilní obyvatelstvo v Gaze, a také konec raketových útoků zaměřených na izraelské civilisty.
  více »

  Komisařka Ferrero-Waldnerová k parlamentním volbám v Bangladéši

  Brusel, 31. prosince 2008 - Benita Ferrero-Walnerová, Evropská komisařka pro vnější vztahy a evropskou politiku sousedství, gratulovala obyvatelům Bangladéše k pokojnému průběhu parlamentních voleb a vyzvala tamní politické strany k novému přístupu k výzvám spojeným s vládou v zemi: "S potěšením jsem se dozvěděla, že deváté volby do bangladéšského Jatiyo Sangshad proběhly poklidně a spořádaně a že Bangladéšští občané přišli k volbám v hojném počtu. Těmito volbami umožnili Bangladéšané ukončení období přechodné vlády a otevřeli cestu k legitimně zvolené vládě. S vítězstvím přichází také zodpovědnost za sestavení nové vlády."
  více »

  Komisař Michel odsoudil masakry provedené rebely z ugandské LRA v Demokratické republice Kongo

  Brusel 2. ledna 2008 - Komisař Michel odsoudil masakry, které  v Demokratické republice Kongo způsobili ugandští rebelové z Boží armády odporu (LRA): "Situace v Haut Uélé zůstává velmi znepokojivá kvůli odvetným opatřením Boží armády odporu proti civilnímu obyvatelstvu, o nichž se předpokládá, že vedly až k tisícům mrtvých."
  Komisař Michel požaduje, aby LRA "okamžitě zastavila všechny zločinné útoky proti nevinným lidem". Zdůraznil, že pokračující rozsáhlé násilí na severovýchodě Demokratické republiky Kongo bylo "drsnou připomínkou, že problémy zasahující tento stát nejsou omezeny na provincii Nord-Kivu".
  více »

  Komise posílá mimořádné 3 miliony eur na humanitární pomoc pro pásmo Gazy

  Brusel 4. února 2009 - Evropská komise poskytne zvláštní pomoc v hodnotě 3 miliony € pro pásmo Gazy. Za tímto účelem bylo přijato mimořádné rozhodnutí o humanitární pomoci. Pomoc bude zajištěna tak rychle, jak to bude možné, aby pokryla základní potřeby lidí postižených izraelskými nálety a pokračujícím omezením přístupu. Akce probíhá v úzké spolupráci s českým předsednictvím.
  Komisař Louis Michel uvedl: "Jeden a půl milionu lidí je namačkáno na území o velikosti asi jednoho procenta územím Belgie. Jsou odkázáni na zdroje zvnějšku a s každým dnem je jejich situace zoufalejší. Humanitární pomoc Evropské unie směřuje nezaujatě k těm, kteří jsou nejpotřebnější, v souladu s principy mezinárodního humanitárního práva. Povinnost respektovat tyto principy je univerzální a útoky z kterékoli strany, pokud mají za následek smrt či zranění civilistů, jsou neakceptovatelné. Zabraňování přístupu k lidem, kteří trpí a umírají, je také porušováním humanitárního práva. Vyzývám izraelské představitele, aby respektovali své mezinárodní závazky a zaručili 'humanitární prostor' pro přísun potřebné pomoci."
  více »

  Evropská centrální banka


  Úspěšné zavedení eurových bankovek a mincí na Slovensku

  Frankfurt nad Mohanem 2. ledna 2009 - Dne 1. ledna 2009 byly na Slovensku, šestnáctém členském státě Evropské unie, který přijal Euro, úspěšně zavedeny eurové bankovky a mince. Až do 16. ledna 2009 se pro hotovostní platby budou moci používat eurové i slovenské korunové bankovky a mince. Vydávat se však bude jen v eurech. Po tomto termínu už bude zákonným platidlem jen euro. V rámci příprav na zavedení nové měny na Slovensku probíhala informační kampaň, jejímž cílem bylo informovat slovenské občany o vzhledu, ochranných prvcích a postupu zavedení eurových bankovek a mincí.
  více »

   


  Kalendář

  leden 2009  Poslední aktualizace: 30/10/2010  |Začátek stránky