Cesta


EVROPSKÝ DŮM:

RSS - Novinky

RSS - Novinky

Najdete nás na Facebooku

Najdete nás na Facebooku

Najdete nás na Twitteru

Najdete nás na Twitteru

Zastoupení EK v ČR na Youtube

Zastoupení EK v ČR na Youtube

Týden v Evropě (9. – 15. dubna 2007)
Poslat tuto stránku e-mailemPoslat tuto stránku e-mailemTiskTisk

17/04/2007

  Rada

  Kulinářská oslava 50. narozenin Evropy – internetové stránky národních receptů na 55 narozeninových moučníků ve všech jazycích EU

  Před několika málo týdny oslavila Evropa své 50. narozeniny. K této příležitosti německé ministerstvo zahraničí ve spolupráci s velvyslanectvími členských států vytvořilo mezinárodní internetové stránky. Na adrese www.eu50.eu najdou ctižádostiví pekaři dva recepty z každého členského státu. Díky podpoře německých spolkových sdružení cukrářů a pekařů budou evropské narozeninové moučníky k dostání po celém Německu do 25. května 2007. V cukrárnách a pekařstvích, která se této akce účastní, budou vyvěšeny propagační plakáty.

  Evropský parlament

  Výzva ke zrušení minimálních spotřebních daní na alkohol

  Brusel 11. dubna 2007 – Podle názoru hospodářského výboru by minimální daně na alkoholické nápoje měly být zrušeny. Namísto toho by členské státy měly přijmout kodex, na jehož základě by své spotřební daně přibližovaly průměrné úrovni v EU. Návrh, který byl přijat poměrem hlasů 19 pro a 15 proti, nyní posoudí bruselské plenární zasedání, které se bude konat ve dnech 9. a 10. května 2007. V otázkách daňové politiky má však Parlament pouze poradní hlas a rozhodnutí, zda minimální spotřební daně zvýšit, snížit nebo zrušit, vyžadují shodu všech členských států v Radě.

  více »

  Přísady, enzymy a ochucovadla: poslanci mění jídelní lístek

  Brusel 11. dubna 2007 – Sladidla, barviva, konzervační látky, antioxidanty, emulgátory, želírovací látky, balicí plyny… Co všechno si přidáváme do jídla! „Spotřebitelé mají právo vědět, co jedí“, říká zpravodajka Åsa Westlundová (PES, SE). Výbor pro životní prostředí, veřejné zdraví a bezpečnost potravin proto výrazně pozměnil nový legislativní návrh Evropské komise.

  Většina z toho, co je přidáváno do našeho jídla, má zlepšit jeho kvalitu. Použití těchto produktů je regulováno více než deseti právními předpisy EU, z nichž některé jsou již staršího data. Všichni se shodnou na tom, že je zapotřebí tuto legislativu zjednodušit a dát do souladu s posledními vědeckými poznatky pod dohledem Evropského úřadu pro bezpečnost potravin (EFSA). Názory na to, jak by měl být tento legislativní arzenál modernizován, se však různí. 11. dubna výbor pro životní prostředí odsouhlasil řadu dodatečných záruk, které by měly zvýšit transparentnost rozhodnutí a zlepšit ochranu spotřebitelů.

  více »

  Méně regulace, více volby: kvalifikovaná většina pro deregulaci rozměrů balení

  Brusel 11. dubna 2007 – Poslanci ve výboru pro vnitřní trh a ochranu spotřebitelů kvalifikovanou většinou podpořili společný postoj Rady k návrhu na deregulaci rozměrů balení u předem balených produktů. Provedení této deregulace ovlivní širokou škálu produktů, které kupují evropští spotřebitelé.

  více »

  Evropská komise

  Černomořská synergie – přiblížení regionu k EU

  Komise dnes v rámci evropské politiky sousedství (EPS) představila novou celounijní iniciativu spolupráce v regionu Černého moře. „Černomořská synergie“ usiluje o rozvíjení spolupráce v rámci samotného regionu Černého moře i mezi tímto regionem a EU a tímto způsobem provádí návrh Komise z prosince na rozšíření EPS o regionální rozměr. Spolu s bilaterálními politikami EU k zemím tohoto regionu, které jsou formulovány v EPS, spolu s předvstupním procesem Turecka a se strategickým partnerstvím s Ruskem bude „černomořská synergie“ doplňovat již tak významné úsilí EU o posilování stability a reforem v zemích ležících na pobřeží Černého moře. Tato iniciativa završuje „řetěz“ regionálních rámců spolupráce v sousedství EU a doplňuje evropsko-středomořské partnerství a severní dimenzi.

  více »

  .eu funguje právě jeden rok: na internetu je více než 2,5 milionu evropských adres

  Internetová doména Evropy slaví 7. dubna první výročí ode dne, kdy byla dána k dispozici veřejnosti. Registrovalo se již přes 2,5 milionu názvů v této doméně. Díky tomuto ohromnému počtu aktivních uživatelů je .eu třetí nejpopulárnější evropskou doménou nejvyšší úrovně (TLD) a sedmou nejpopulárnější na světě. Během uplynulých 5 měsíců počet registrací narostl o 17 %, a .eu je tak rovněž jedním z nejrychleji rostoucích názvů TLD na internetu.

  „Po pouhém jednom roce se .eu stalo pevnou součástí evropského kybernetického prostoru,“ podotkla Viviane Redingová, členka Komise EU odpovědná za informační společnost a média. „To svědčí o atraktivitě elektronického obchodu v rámci EU. Nezávislé neziskové organizaci EURid pověřené registrací .eu blahopřeji k úspěšnému zvládnutí nesmírně vysoké poptávky ze strany průmyslu i veřejnosti a děkuji za pomoc, jež nám poskytla při šíření evropské identity na internetu. Jsem především velice ráda za nedávné kroky, jež organizace EURid podnikla pro to, aby registrace .eu probíhaly rychleji, bezpečněji a levněji.“

  více »

  Evropská konference se zaměřuje na zásadní význam malých podniků pro růst a zaměstnanost v EU

  Brusel 11. dubna 2007 – 4. Evropská konference o živnostech a malých podnicích, kterou organizuje Evropská komise 16. a 17. dubna ve Stuttgartu, se bude zabývat především obrovským významem těchto společností. Živnosti a malé podniky představují tlukoucí srdce místních komunit a pro Unii jsou nejnadějnějším zdrojem nových pracovních míst, inovací, ekonomické dynamiky a lepšího sociálního začlenění. Společnosti s méně než 10 zaměstnanci v současné obě produkují více než 20 % evropské přidané hodnoty a poskytují zaměstnání zhruba 50 milionům občanů Evropské unie. Konference se zaměří na další podporu a posílení životodárné role živností a malých podniků, které ke svému vzniku či expanzi potřebují přizpůsobovací schopnosti, lepší normy a snadnější přístup k bankovním úvěrům a zárukám. Na konferenci vystoupí mimo jiné německá kancléřka a předsedkyně Rady Angela Merkelová, místopředseda Evropské komise Günter Verheugen, německý ministr hospodářství Michael Glos a předseda vlády Bádenska-Virtemberska Günther H. Oettinger.

  Více informací

  více »

  Aktivní řízení zlepšuje plnění rozpočtu EU a snižuje příspěvky členských států

  Brusel 13. dubna 2007 – Z částky 107,4 mld. eur určené na výdaje Evropské unie v roce 2006 zůstalo nevyužito pouze 950 milionů eur. V důsledku tohoto rozpočtového přebytku budou letošní příspěvky členských států do rozpočtu EU sníženy o celkem 1 848 milionů eur.

  více »

  Poslední aktualizace: 30/10/2010  |Začátek stránky