Cesta


EVROPSKÝ DŮM:

RSS - Novinky

RSS - Novinky

Najdete nás na Facebooku

Najdete nás na Facebooku

Najdete nás na Twitteru

Najdete nás na Twitteru

Zastoupení EK v ČR na Youtube

Zastoupení EK v ČR na Youtube

Týden v Evropě (12. – 18. března 2007)
Poslat tuto stránku e-mailemPoslat tuto stránku e-mailemTiskTisk

20/03/2007

  Rada

  Jarní zasedání Evropské rady: propojení ochrany klimatu s energetickou politikou, pokrok v Lisabonské strategii

   Berlín 12. března 2007 – Zasedání Evropské rady, které se konalo 8. a 9. března 2007 v Bruselu, úspěšně uzavřelo první část německého předsednictví Evropské unie. V průběhu někdy obtížných jednání s hlavami států a vlád členských států EU dosáhla kancléřka Merkelová shody o ambiciózním propojení evropské politiky ochrany klimatu s energetickou politikou. Evropská unie díky tomu získá váhu ve své průkopnické roli, kterou bude v mezinárodní ochraně klimatu hrát při vyjednáváních o režimu po Kjotu, která mají být zahájena v roce 2007. Evropská rada se v této souvislosti dohodla na dobrovolném příspěvku k omezení emisí skleníkových plynů o 30 %, pokud ostatní průmyslové země přijmou srovnatelné cíle. Kromě tohoto závazku si navíc stanovila nezávislý cíl snížit emise skleníkových plynů o 20 % do roku 2020 ve srovnání s rokem 1990.

  více »

  Evropští ministři telekomunikací požadují nařízení o roamingových poplatcích

   Hannover 15. března 2007 – Nečekaně vysokým účtům za roaming mobilních telefonů je třeba učinit přítrž. A proto se ministři telekomunikací členských států EU sešli na hannoverském veletrhu CeBIT k neformálnímu setkání a diskutovali o iniciativě Komise týkající se nařízení o roamingu. Účastníci setkání považují regulaci na evropské úrovni za nezbytnou, neboť sazby za roaming výrazně přesahují náklady a představují pro evropské občany značnou finanční zátěž. Nařízení o roamingu by mělo přispět k urychlenému a výraznému snížení poplatků za roaming pro všechny skupiny spotřebitelů. „V průběhu řešení tohoto problému však nesmí dojít k narušení hospodářské soutěže mezi operátory a stimulů k inovacím,“ prohlásil německý ministr hospodářství Michael Glos.

  Evropský parlament

  Stručně z EP - plenární zasedání 12. – 15. 3. 2007 ve Štrasburku

  Evropský parlamentEvropský parlament na letošním čtvrtém plenárním zasedání mj. projedná podnět, jenž usiluje o zvýšení důrazu na uplatňování principu rovnoprávnosti pohlaví a rovnosti příležitostí v EU. Na pořadu jednání je i hlasování o podnětu zavedení závazné legislativy, která by v evropském měřítku regulovala trh s online hudbou a autorskými právy.

  Parlament se dále bude v prvním čtení zabývat návrhem nařízení o zvýšení bezpečnosti letecké dopravy v EU přidělením širších pravomocí Evropské agentuře pro bezpečnost letectví (EASA). Dalším bodem týkajícím se letecké dopravy bude prohlášení Evropské komise k dohodě o otevření vzdušného prostoru mezi EU a USA, známé pod názvem "Open Sky".

  Dalším podnětem na pořadu jednání bude zpráva o biotechnologiích, která podporuje zvýšení jejich využívání v zemědělství EU. Zpráva při projednávání ve Výboru pro zemědělství a rozvoj venkova prošla poměrně těsnou většinou hlasů a poslanci ze Skupiny konfederace Evropské sjednocené levice a Severské zelené levice k ní předložili své menšinové stanovisko.

  více »

  Evropská komise

  Hrajeme pro Evropu: Fotbalové hvězdy společnou hrou oslaví 50 let Evropské unie

  Brusel 12. března 2007 - Největší hvězdy evropské kopané budou k vidění 13. března v Manchesteru, kde si připomenou padesáté výročí podpisu Římské smlouvy, která položila základ novodobé Evropské unie. Manchester United, jenž současně oslaví 50 let od své účasti v evropské klubové soutěži UEFA, kde vystupoval jako vůbec první anglický tým, se střetne s mužstvem Europe XI vedeným italským trenérem Marcellem Lippim, vítězem Světového poháru. Tým Europe XI je tvořen mnoha hráči italského vítězného družstva Světového poháru a jako hosté si za Europe XI zahrají i kapitáni barcelonského a liverpoolského mužstva Carles Puyol a Steven Gerrard a tři brazilské hvězdy – Ronaldinho, Ronaldo a Juninho Pernambucano.

  Evropská integrace a evropský fotbal spolu úspěšně kráčejí ruku v ruce už padesát let a otevírají nové obzory milionům lidí. Fotbal je nejpopulárnějším sportem na světě a jak ukázal poslední Světový pohár, Evropa v něm bezesporu zastává vedoucí postavení. Zítřejší oslavný zápas je příležitostí si tento úspěch připomenout a radovat se z něj.

  více »

  Hodnocení Jednotného evropského nebe odhalilo pozitivní dopady na řízení letového provozu v Evropě

  Brusel 12. března 2007 – Evropská komise zveřejnila nezávislé hodnocení dopadů iniciativy Jednotného evropské nebe (SES) na řízení letového provozu. Tento dokument bude Komisi sloužit při přípravě oficiální zprávy o Jednotném evropském nebi určené Evropskému parlamentu a Radě. Hodnocení je k dispozici na těchto stránkách:

  Portál letecké dopravy Evropské komise
  Eurocontrol.int

  více »

  Komisařka Kuneva zahájila novou spotřebitelskou strategii

  Brusel 13. března 2007 – Komisařka Meglena Kuneva představila více než dvacet legislativních a nelegislativních iniciativ, které mají do roku 2013 posílit jednotný trh v oblasti maloobchodu. Tyto iniciativy v následujících měsících přinesou komplexní revizi práv spojených s přeshraničním obchodem, zhodnocení možností na posílení kolektivních spotřebitelských náhrad, nové návrhy na posílení směrnice o dočasném pronájmu nemovitostí (Timeshare Directive) a záruky otevření trhu pro lepší přeshraniční obchodování na úvěr (směrnice o spotřebitelských úvěrech – Consumer Credit Directive). Nová spotřebitelská strategie 2007 – 2013 má posílit důvěru v jednotný trh, aby spotřebitelé mohli svobodně nakupovat přes hranice – při cestách nebo přes internet –, aby dostali nejlepší cenu, nejlepší kvalitu a mohli si koupit to, co nejvíc vyhovuje jejich potřebám. Další informace jsou k dispozici na této adrese.

  více »

  Spotřební daně: Evropská komise navrhuje opatření proti „tankovací turistice“

  Brusel 13. března 2007 – Návrh vychází ze skutečnosti, že současné rozdíly ve spotřebních daních u motorové nafty, na kterou jezdí kamiony, deformují soutěž v rámci liberalizovaného vnitřního trhu v oblasti dopravy. Tyto rozdíly navíc vedou k tzv. „tankovací turistice“, kdy řidiči kamionů přizpůsobují své trasy, aby měli prospěch z nízkých sazeb daní platných v některých členských státech, což má negativní vliv na životní prostředí. Komise proto navrhuje snížení těchto daňových rozdílů, které by mělo za následek i nižší dopady na životní prostředí. Další informace o návrhu lze najít na této stránce Deutsch (de) English (en) français (fr) .

  viz také MEMO/07/99.

  více »

  Evropané podle Eurobarometru podporují zavedení varování před alkoholem

  Brusel 14. března 2007 – Téměř osm z deseti Evropanů (77 %) souhlasí s umístěním varování na lahve s alkoholem, které by upozorňovalo těhotné ženy a řidiče na nebezpečí spojené s pitím alkoholu. Takový byl výsledek speciálního průzkumu Eurobarometru zaměřeného na konzumaci alkoholu, který dnes zveřejnila Evropská komise. Z průzkumu vyplynulo, že evropské veřejné mínění podporuje opatření na ochranu ohrožených skupin ve společnosti a k omezení počtu dopravních nehod způsobených konzumací alkoholu. Z průzkumu vyplývá, že muži pijí více než ženy a že jeden z deseti Evropanů obvykle vypije na posezení pět a více skleniček alkoholu, což je běžně užívaná definice nadměrného pití či opíjení. Nadměrné pití je problémem zejména mezi mladými lidmi, neboť 19 % osob ve věku 15 až 24 let se při pití alkoholu obvykle opíjejí.

  Speciální průzkum Eurobarometru o alkoholu
  Více informací

  více »

  Komise navrhuje evropskou strategii na uplatnění elektronických štítků

  Brusel/Hannover 15. března 2007 – Přesně rok po zahájení celoevropské konzultace o štítcích s rádiovou frekvenční identifikací (RFID) Komise představila svůj návrh strategie na uplatnění RFID v Evropě. Komise zejména navrhuje zaměřit se na obavy občanů o soukromí, posílit spotřebitelskou důvěru a zlepšit postavení Evropy na trhu, který dnes v celosvětovém měřítku zaznamenává 60% růst. Více informací je k dispozici na této stránce.

  více »

  Komisař Piebalgs vítá dohodu o výstavbě ropovodu mezi Burgasem a Alexandroupolisem

  Brusel 15. března 2007 – Komisař pro energetiku Andris Piebalgs přivítal dnešní podpis dohody mezi Ruskem, Řeckem a Bulharskem o výstavbě ropovodu mezi Burgasem a Alexandroupolisem. Tato nová infrastruktura propojí bulharský černomořský přístav Burgas a řecký středozemní přístav Alexandroupolis. Výstavba ropovodu omezí rostoucí poptávku po námořní přepravě ropy přes Bospor a Dardanely.

  více »

  Slavnostní otevření rychlodráhy TGV Est: zprovoznění prvního úseku dráhy mezi Paříží a Bratislavou

  Brusel 15. března 2007 – Místopředseda Evropské komise Jacques Barrot, který je odpovědný za dopravu, 15. března slavnostně otevřel vysokorychlostní trať TGV Est. Tím byla ukončena první etapa práce na největším železničním projektu zahájeném začátkem tohoto století, který spolufinancuje Evropská unie částkou 241 milionů eur. Od června 2007 se díky nové dráze zkrátí spojení mezi Paříží a Štrasburkem na 2 hodiny 20 minut a umožní vysokorychlostní cestování mezi Francií, Německem, Švýcarskem a Lucemburskem. 300 kilometrů již postavené dráhy mezi Paříží a Baudrecourtem v Lotrinsku představuje první úsek ze zamýšlené 1 500kilometrové evropské železniční rychlodráhy, která propojí Paříž, Štrasburk, Stuttgart, Mnichov, Vídeň a Bratislavu.
  Více informací je k dispozici na adrese pleinsfeuxsurlalgv.com.

  více »

  Komise naléhá na členské státy, aby urychlily vytvoření Jednotného evropského nebe

  Brusel 16. března 2007 – Jednotné evropské nebe má přizpůsobit řízení letového provozu potřebám vysoce konkurenční civilní letecké dopravy a všech ostatních uživatelů vzdušného prostoru. Má zlepšit bezpečnost, optimalizovat kapacitu a zvýšit celkovou efektivitu. Z toho důvodu musí být řízení letového provozu lépe organizováno na evropské úrovni. Klíčem k racionální organizaci vzdušného prostoru je integrace řízení napříč hranicemi prostřednictvím funkčních vzdušných bloků. Ty by měly být odpovídat spíše provozním požadavkům – zejména dopravním proudům – než současným národním hranicím. Evropská komise ve svém sdělení dala najevo znepokojení nad pomalou rychlostí dosavadního vývoje a nad dosaženými výsledky za poslední dva roky. Další informace o Jednotném evropském nebi jsou k dispozici na této adrese.

  více »

  Mobilní televize: Komise nabádá operátory a členské státy k vývoji evropské strategie

  Brusel/Hannover 16. března 2007 – Dostupnost služby kdekoli a kdykoli, atraktivní komerční využití, interoperabilita zařízení a lehká regulace licencí jsou důležité ingredience posilující poptávku po mobilní televizi v Evropě, prohlásila komisařka pro telekomunikace Viviane Redingová na veletrhu CeBIT v Hannoveru. Mobilní televize je novou lákavou platformou pro distribuci audiovizuálního obsahu, která může v Evropě přinést nové podnikatelské příležitosti pro tvůrce obsahu a poskytovatele služeb, poskytnout občanům nové služby a vytvořit nová pracovní místa. Zatímco každá země vyvíjí vlastní trh mobilní televize, Komise, která nyní připravuje na toto téma sdělení, zdůrazňuje potřebu aktivní a koordinované strategie na úrovni EU. Budoucnost mobilní televize byla také tématem neformálního setkání ministrů telekomunikací, které se konalo 15. března v Hannoveru. Další informace najdete na této stránce.

  více »

  Poslední aktualizace: 30/10/2010  |Začátek stránky