Cesta


EVROPSKÝ DŮM:

RSS - Novinky

RSS - Novinky

Najdete nás na Facebooku

Najdete nás na Facebooku

Najdete nás na Twitteru

Najdete nás na Twitteru

Zastoupení EK v ČR na Youtube

Zastoupení EK v ČR na Youtube

Čeští studenti uspěli v soutěži na téma EU a nediskriminace
Poslat tuto stránku e-mailemPoslat tuto stránku e-mailemTiskTisk

18/12/2007

 

Brusel - Mladí čeští výtvarníci zvítězili ve finále soutěže o nejlepší plakát pořádané Evropskou komisi na téma "EU a nediskriminace".

Soutěž se konala ve dvou věkových kategoriích - od 12 do 14 let a od 15 do 18 let - a čeští studenti Střední umělecké školy z Liberce uspěli ve starší z těchto kategorií.

Do soutěže, jejíž výsledky dnes vyhlásila komise ve svém sídle v Bruselu, přišlo na šest tisíc plakátů.

  Log soutěže

  Hlavní autor návrhu plakátu z dílny libereckých studentů Filip Menšl po vyhlášení výsledků řekl, že při vymýšlení motivu vycházel z toho, že diskriminace není jen jedna, ale je jich více - nejen rasová, ale třeba také diskriminace vyznání, pohlaví či sexuální orientace.

  Z každé ve společnosti diskriminované skupiny si proto hlavní autor návrhu vybral jednoho zástupce, který ve stylizované jednotné grafické úpravě na plakátu říká, v čem je jiný, například kvůli barvě pleti nebo kvůli víře.

  "Velký důraz je kladen na člověka, který si to čte, protože všichni (na plakátu) říkají: A jaký jsi ty? Tím pádem ukazují, že ten čtenář patří mezi ně, že je jeden z nich," uvedl Menšl. Plakát doprovázejí také slogany "Každý je jiný, ale všichni jsme lidé" a "Každý z nás chce být šťastný, každý z nás na té samé planetě".

  Soutěž se konala ve všech 27 státech Evropské unie a byla vyhlášena z iniciativy místopředsedy Evropské komise Franka Frattiniho k letošnímu Evropskému roku rovných příležitostí pro všechny. Zúčastnily se jí týmy mladých výtvarníků. V České republice do soutěže přišly téměř čtyři stovky prací reprezentujících 1300 studentů. Liberecký tým postoupil až do finále, kde se utkal s týmy z Itálie a z Portugalska a zvítězil.

   

  Zdroj:  ČTK

   

   

  Více informací:

  Vítězové soutěže jpeg - 100 KB [100 KB]

  Tisková zpráva

  Oficiální stránky soutěžě

   

  Poslední aktualizace: 30/10/2010  |Začátek stránky