Cesta


EVROPSKÝ DŮM:

RSS - Novinky

RSS - Novinky

Najdete nás na Facebooku

Najdete nás na Facebooku

Najdete nás na Twitteru

Najdete nás na Twitteru

Zastoupení EK v ČR na Youtube

Zastoupení EK v ČR na Youtube

Summit schválil plán boje s finanční krizí
Poslat tuto stránku e-mailemPoslat tuto stránku e-mailemTiskTisk

21/11/2008

Autor:     EU Office Česká spořitelna, a.s.

Datum:   12. 11. 2008

Zdroj:     Měsíčník EU aktualit Česká spořitelna, a.s. listopad 2008

  Summit schválil plán boje s finanční krizí

  Zasedání Evropské rady schválilo základní scénář boje s finanční krizí, který vychází z doporučení, na nichž se dohodly státy eurozóny a Velké Británie. Lídři členských států se na summitu Evropské unie shodli na těchto nových opatřeních:

  • poskytování záruk pro nové bankovní půjčky,

  • další kapitálové„injekce“ evropským bankám,

  • zvýšení likvidity mezibankovního trhu,

  • změna účetních pravidel směrem k větší průhlednosti, která dočasně pozastavují účetnictví typu „mark-to-market“.

  Soubor opatření doplnila i Evropská komise, která se zavázala, že bude pružněji reagovat při schvalování státní pomoci jednotlivým bankám. Souhlasila, že bude žádosti posuzovat ve lhůtě 24 hodin a kladně vyhoví všem odůvodněným návrhům, které nebudou diskriminovat některé subjekty na trhu, jako se např. stalo v případě Irska, kdy byly poškozeny britské banky. Různé evropské státy už investovaly nebo přislíbily investovat do svých bankovních systémů v různých formách (nejčastěji půjčky) asi 2,2 bilionu euro.

  I přes obavy velkých členských států, že někteří unijní nováčci, jako třeba Česko, návrh evropských ekonomických velmocí zablokují, mohl nakonec prezident předsedající Francie Nicolas Sarkozy krátce před půlnocí prohlásit: „Evropa jako celek, bez výjimky, podporuje akční plán dohodnutý na nedělním summitu eurozóny“.

  V závěrech z prvního dne summitu schválených všemi přítomnými delegacemi je také zmínka o uspořádání světového fóra o finanční krizi, které by se mělo konat v listopadu. Přítomni mají být jak zástupci zemí G8, tak také představitelé nastupujících velmocí – Číny a Indie.

  Mimořádné okolnosti, jako je největší finanční krize od 30. let 20. století, si vyžadují mimořádné nástroje, které z pohledu ekonomických slabikářů vypadají jako přehnané zásahy státu do volné konkurence.

  Nicméně bez jejich použití vážně hrozil kolaps evropského finančního systému s nedozírnými následky i na reálnou ekonomiku. Nicméně je velice důležité, aby tyto nástroje byly použity jenom po nezbytně dlouhou dobu a trvale nedeformovaly tržní prostředí, jak také požaduje Evropská komise.

  Poslední aktualizace: 30/10/2010  |Začátek stránky