Cesta


EVROPSKÝ DŮM:

RSS - Novinky

RSS - Novinky

Najdete nás na Facebooku

Najdete nás na Facebooku

Najdete nás na Twitteru

Najdete nás na Twitteru

Zastoupení EK v ČR na Youtube

Zastoupení EK v ČR na Youtube

Slováci ukázali české koruně cestu k euru
Poslat tuto stránku e-mailemPoslat tuto stránku e-mailemTiskTisk

30/05/2008

 

Autor: Jan Žižka

 

Zdroj: E15, 30. května 2008

  České a euro bankovky

  Jeden z důvodů, proč Češi váhali s rychlým zavedením eura, v noci na včerejšek definitivně padl. Slováci požádali o možnost posílit korunu více, než by striktně odpovídalo pravidlům pro vstup do eurozóny, a Brusel jim vyšel vstříc.

  Evropská komise tak vyslala jasný signál, že ani po příštích zájemcích o vstup do eurozóny nebude striktně vyžadovat, aby jejich měna během dvou let před zavedením eura neposílila více než o patnáct procent. Revalvace je možná, Slováci se k ní uchýlili dokonce dvakrát.

  ,,Je to poučení pro Česko. Také česká koruna bude moci podle všeho posilovat více než o patnáct procent," uvedl člen české skupiny odborníků EuroTeam Petr Očko. Slováci začnou eurem platit na začátku příštího roku. Základní kurz slovenské měny v rámci takzvaného mechanismu směnných kurzů je od včerejška na úrovni 30,1 koruny za euro. To je více než o pětinu silnější kurz než při začlenění koruny do tohoto mechanismu v roce 2005.

  Právě striktních pravidel směnného mechanismu se v minulosti obávali čeští centrální bankéři, včetně guvernérů Josefa Tošovského a Zdeňka Tůmy. Spekulanti by totiž mohli sázet na to, že se ta či ona měna ve stanoveném pásmu neudrží. Finančník George Soros podobným způsobem ,,položil" britskou libru v roce 1992. Bývalý viceguvernér České národní banky Luděk Niedermayer nicméně upozorňuje také na riziko ,,slovenského scénáře" - spekulantům se vyplácí sázka na posilování měny před zafixováním kurzu vůči euru.

  Podobné tlaky na zhodnocování měny by nemusely být vždy zdravé, byť zrovna Slováky zřejmě současné posilování koruny nepoškodí.

  Slováci míří k euru, Češi mají o čem přemýšlet

  Obchodníci, kteří vsadili na to, že se slovenská koruna převede na euro v poměrně silném kurzu, se mohou radovat. Čeští úředníci, kteří budou mít na starosti zavádění eura v tuzemsku, zase mají další důvod k zamyšlení. Slovensko totiž posílilo základní kurz pro pohyb měny v mechanismu směnných kurzů ERM 2 na úroveň 30,1 koruny za euro. ERM 2 slouží k omezování výkyvů některých měn vůči euru.

  Bývalý viceguvernér České národní banky Luděk Niedermayer očekává, že od uvedené hodnoty se bude odvíjet také kurz, ve kterém se slovenské koruny nakonec přepočítají na eura. Slováci mají tento konverzní kurz po dohodě s evropskými institucemi stanovit na začátku července. A eurem se na Slovensku začne platit od ledna příštího roku.

  Z hlediska zájemců o vstup do eurozóny je však slovenský příklad také varující. Niedermayer upozorňuje, že spekulanti mohou v budoucnu i v dalších zemích tlačit na posilování měny, která se má v dohledné době zafixovat vůči euru. Hrozí, že se konverzní kurz vůči euru vyšplhá příliš vysoko a nebude pro nováčka eurozóny výhodný. Hlavním ponaučením tedy podle Niedermayera je, že ,,koncovka" před určením kurzu pro přechod na euro může být ještě náročná.

  Klíčovou otázkou je, jak čelit ,,spekulacím posledních týdnů".

  Odborníci se však shodují, že Slováky silný kurz koruny vůči euru nepoškodí. ,,Relativně silný konverzní kurz koruny má smysl, protože ho nestanovujeme jen na tento okamžik, ale fixujeme ho na léta dopředu," řekl deníku E15 strůjce slovenských reforem a bývalý ministr financí Ivan Mikloš. A slovenští exportéři jsou na tom podle Mikloše dobře, s posilujícím kurzem koruny se už několik let úspěšně vyrovnávají.

  Slovenský příklad především ukázal, že opakovaná revalvace, tedy stanovení silnějšího kurzu měny, je v rámci mechanismu ERM 2 možná. Jiný případ by ovšem byl, kdyby měna kandidátské země eurozóny měla v tomto mechanismu oslabit více než o 15 procent. Na devalvaci, tedy stanovení slabšího kurzu, by Brusel podle všeho nepřistoupil. Petr Očko z českého EuroTeamu se domnívá, že je třeba využít současného posilování české koruny a vstoupit do eurozóny co nejdříve.

  Slovenská měna včera během dne na revalvaci reagovala posílením na nové maximum 30,08 koruny za euro.

  Poslední aktualizace: 30/10/2010  |Začátek stránky