Cesta


EVROPSKÝ DŮM:

RSS - Novinky

RSS - Novinky

Najdete nás na Facebooku

Najdete nás na Facebooku

Najdete nás na Twitteru

Najdete nás na Twitteru

Zastoupení EK v ČR na Youtube

Zastoupení EK v ČR na Youtube

Komise podporuje biopotraviny
Poslat tuto stránku e-mailemPoslat tuto stránku e-mailemTiskTisk

16/02/2007

Čeští ekologičtí farmáři dostanou v letech 2007–2013 rekordní dotace. Díky agrární politice Bruselu jim například stoupnou speciální dotace na hektar pastvin z 1100 korun na více než dvojnásobek a u biozeleniny se ekologická dotace zvyšuje z jedenácti tisíc na více než patnáct a půl tisíce.

 

  Komise podporuje biopotraviny

  „Poptávka po biopotravinách převyšuje nabídku českých dodavatelů,“ tvrdí Pavel Klaška, marketingový vedoucí sítě Interspar. Na omezenou nabídku českých ekologických potravin si stěžují také řetězce Tesco a Billa nebo i olomoucká mlékárna Olma, která letos pro velký zájem ztrojnásobí výrobu biomléka a biojogurtů. Domácí trh s biopotravinami sice vzrostl v minulých pěti letech trojnásobně, více než polovina zboží je však z dovozu.

  Spotřeba biopotravin v Česku se rok od roku zvyšuje, ale oproti západní Evropě je stále v plenkách. Podíl ekologicky obdělávané půdy už loni dosáhl bezmála sedmi procent, což řadí zemi na evropskou špičku. Ale podíl biopotravin na celkové konzumaci dosahuje jen zhruba dvou desetin procenta, což je mnohonásobně méně než průměr v zemích staré evropské patnáctky. Třeba Němci utratí za ekologické produkty ročně v přepočtu přes tisíc korun, průměrný tuzemec za ně nedá ani čtyřicet korun. Mezi oblíbené potraviny patří nejen ekozelenina, ekojogurty či ekomléko, ale dokonce i grilované ekoklobásy, ekošunka nebo ekopivo.

  Ekologický výrobní proces garantuje spotřebitelům stát. Schválený výrobek poznáte podle označení bio a nápisu „produkt ekologického zemědělství“. Biopotraviny jsou charakteristické tím, že ekofarmáři například při pěstování obilí nesmějí používat chemická hnojiva ani žádnou chemii proti škůdcům nebo plevelům, krávy musejí chovat na pastvě a v biojogurtu nesmějí výrobci použít jinak běžné konzervační látky. Většina biopotravin se dá poznat také podle lepší chuti. Třeba salát nehnojený dusíkem obsahuje více sušiny, a to je při jídle znát.

  Produkce biopotravin je v České republice spojena s vysokými výrobními náklady a vyznačuje se malou sérií zboží. Ekologičtí farmáři bojují s mikrobiálním znečištěním a výrobci biopotravin musí počítat s kratší dobou trvanlivosti. Díky bruselské podpoře biopotravin však dostanou ekofarmáři v České republice k „normální“ podpoře i speciální „eko-dotace“.

  Poslední aktualizace: 30/10/2010  |Začátek stránky