Cesta


EVROPSKÝ DŮM:

RSS - Novinky

RSS - Novinky

Najdete nás na Facebooku

Najdete nás na Facebooku

Najdete nás na Twitteru

Najdete nás na Twitteru

Zastoupení EK v ČR na Youtube

Zastoupení EK v ČR na Youtube

Evropské dny 6.–16. května 2013 – Jde o Evropu, jde o Vás
Poslat tuto stránku e-mailemPoslat tuto stránku e-mailemTiskTisk

13/05/2013

Zastoupení Evropské komise v České republice Vás srdečně zve na oslavy Dne Evropy, připadajícího na 9. května.

U příležitosti Dne Evropy proběhne v Praze od 6. do 16. května řada kulturních a informačních akcí - Evropské dny 2013.

Dny plné hudby, literatury, výtvarného umění, filmu, seminářů, konferencí a informačních akcí by tak měly připomenout významný den v historii evropské integrace.

  sedmikrásky s oblohou a trávníkem s nápisem Evropské dny 6.-16. května 2013

  Den Evropy každoročně připomíná úspěchy, kterých EU dosáhla – nic menšího než trvalý mír, hospodářskou spolupráci a cestování bez hraničních kontrol.  Samotné datum se váže k deklaraci, kterou přednesl 9. května 1950 v Paříži tehdejší francouzský ministr zahraničních věcí, Robert Schuman.  Jednalo se o první krok směrem k vytvoření nadnárodního celku, který nyní nazýváme Evropskou unií.

  Zastoupení Evropské komise v ČR, Evropský parlament – Informační kancelář v ČR, Odbor informování o evropských záležitostech Úřadu vlády ČR, velvyslanectví a kulturní instituty členských států EU a další partneři organizují při příležitosti Dne Evropy řadu informačních a kulturních akcí.

  Od 6. do 16. května 2013 budete mít příležitost zúčastnit se diskuzí o aktuálních tématech EU, užít si evropských kulturních představení a dozvědět se více o svých právech a příležitostech v EU. Evropské dny vyvrcholí 10. května festivalem na ostrově Kampa, kde bude pro Vás připraven bohatý kulturní program a kde získáte užitečné informace o studiu, práci, cestování a životě v EU.

  Evropské dny se konají pod záštitou předsedy vlády ČR Petra Nečase, místopředsedy vlády a ministra zahraničních věcí ČR Karla Schwarzenberga a irského předsednictví Rady EU.

  Více na stránkách www.evropskedny.cz.

   

  Výběr z programu Evropských dnů v ČR

   

  Evropa na Kampě

  10.5. 15:00-22:00 hod. Kampa, Praha 1

  Letošní Evropské dny vyvrcholí 10. května festivalem na ostrově Kampa, kde bude připraven bohatý kulturní program a kde získáte užitečné informace o studiu, práci, cestování a životě v EU. Program na Kampě startuje již v 15:00 hodin. Odpoledne zpestří vystoupení tanečních a hudebních skupin, které zaplní Kampu irskými melodiemi. V 19:15 pak na návštěvníky čeká překvapení v podobě nové české kapely Kryštofa Michala PORTLESS. Večer završí koncert mezinárodního uskupení N.O.H.A., které vás od 20:45 potěší originálním podáním žánrů world music a drum’n’bass.

  Konference „Devět let České republiky v Evropské unii – a jak dále?“

  6. 5. 13:00–18:30 hod. Aula Matematicko-fyzikální fakulty UK, Malostranské nám. 25, Praha 1

  Dobro došli! – Oslava vstupu Chorvatska do Evropské unie

  8. 5. 10:00-18:30 hod. Ministerstvo zahraničních věcí (Zahrada Černínského paláce), Loretánské náměstí 5, Praha 1

  Diskuze o budoucnosti Evropy

  13. 5. 15:30–19:00 hod. DOX Centrum současného umění, Poupětova 1, Praha 7

  Veřejný dialog je otevřený všem: široké veřejnosti, neziskovým organizacím, akademické obci, uměleckým a kulturním institucím, představitelům průmyslu a obchodu a jiným zájmovým skupinám. Cílem je umožnit občanům zapojit se do debaty o budoucnosti Evropy a vyslechnout návrhy veřejnosti na zlepšení každodenního života v EU a jejího fungování. Dialogu se zúčastní evropský komisař pro rozšíření a politiku sousedství Štefan Füle, irský ministr pro podnikání a zástupce irského předsednictví Rady EU John Perry a další představitelé evropských i národních institucí. Diskuzi moderuje Martin Veselovský a bude možné ji sledovat i živě na internetu a zapojit se prostřednictvím sociálních sítí. Akci završí koncert litevských Fusedmarc a česko-irské kapely Rí Rá (od 19:30). Vstup zdarma.

  Více informací rovněž na Twitteru ZEK_Praha nebo Facebooku EvropskakomisevCR

  Projekce filmu „Století jedle“

  14. 5. od 17:30 hod. Evropský dům, Jungmannova 24, Praha 1

  Na autentické úryvcích příběhů řady dětí i dospělých, které život nějak spojil s Jedličkovým ústavem a školami na Vyšehradě můžeme zahlédnout atmosféru doby, vztahy mezi lidmi, otevřenost, uzavřenost, světlo, tmu, polotmu, ostrov soucitu i izolace, prostor bezpečí a růstu. Dokumentární film Tomáše Škrdlanta.

  Diskuze „Vím, co jím?“

  15. 5. 16:00–18:00 hod. Evropský dům, Jungmannova 24, Praha 1

  Odborníci z institucí EU, Ministerstva zemědělství a a Sdružení ochrany spotřebitelů budou  diskutovat o tom, jak zlepšit legislativu v oblasti ochrany zdraví spotřebitelů a bezpečnosti potravin v EU, jaké existují nedostatky ve fungování systémů sledovatelnosti a zda větší regulace zajistí skutečně větší ochranu spotřebitelů.

  Poslední aktualizace: 17/05/2013  |Začátek stránky