Cesta


EVROPSKÝ DŮM:

RSS - Novinky

RSS - Novinky

Najdete nás na Facebooku

Najdete nás na Facebooku

Najdete nás na Twitteru

Najdete nás na Twitteru

Zastoupení EK v ČR na Youtube

Zastoupení EK v ČR na Youtube

Dny švédské kinematografie a kultury v Uh. Hradišti
Poslat tuto stránku e-mailemPoslat tuto stránku e-mailemTiskTisk

15/12/2009

Datum: 15.12.2009     18:00

Místo: Kino Hvězda, Cafe PORTAL, Uherské Hradiště

 

  filmový pás

  Po loňských veleúspěšných Dnech francouzské kultury ve foyer kina Hvězda připravujeme ve spolupráci s Městskými kiny, Domem knihy Portal, ambasádou Švédska, Skandinávským domem a dalšími partnery „Dny švédské kinematografie a kultury“.

  Tento kulturní svátek u příležitosti předsednictví severské země v Radě EU se uskuteční v kině Hvězda, v infocentru EUROPE DIRECT, i knižní kavárně Cafe PORTAL v polovině prosince.

  Program bude stejně jako loni komponovaný, třídenní (15.–17. 12. 2009), věnovat se budeme kinematografii i kultuře jako takové (projekce Ingmara Bergmana, Roye Anderssona ad.), těšit se nůžete již teď také na ochutnávku tradiční švédské gastronomie, výstavu, soutěž, literární čtení, deskové hry, retro-hudbu, a možná přijde i Lucie :-)

  Program nyní intenzivně dokončujeme, více informací se proto v pravý čas dovíte z plakátů, a sledovat můžete i stránky www.europe-direct.cz (či http://ed.uh.cz).

  Švédské dny (i noci :-) v Uherském Hradišti ve zkratce:

  Dny švédského filmu a kultury
  15.-17. 12. 2009
  Kino Hvězda Uh. Hradiště / EUROPE DIRECT Uh. Hradiště / Cafe PORTAL

  Nejenom švédské stoly, Pippi Dlouhá punčocha anebo Vikingové jsou Švédsko.

  Jaké jsou švédské zvyky, kultura a specifika této severské krajiny? Jak se slaví advent pošvédsku a jak se žije Švédům u nás? Nahlédněte společně s námi do světa filmů i života v této zemi – v malou „ochutnávku“ švédské kultury i gastronomie se v Uh. Hradišti promění tři dny uprostřed mrazivého prosince, které můžete strávit společně s Městskými kiny Uh. Hradiště, informačním centrem Evropské unie – Europe Direct Uh. Hradiště a literární kavárnou v srdci Uherského Hradiště, Cafe PORTAL.

  Program přehlídky

  - Třídenní předvánoční přehlídka švédských filmů.
  - Doprovodná výstava promo plakátů „Švédsko: Země kontrastů a splněných přání“. Výstava promo-plakátů s motivy inspirativního severu představí tuto zemi, jak ji neznáme. Zvyky a krásy severské krajiny ožívají v barevných obrázcích, které představují jednotlivé skandinávské tradice: oslavu Noci čarodějnic (Walpurgis) – tradičního náboženského svátku předkřesťanského původu, dále například švédskou májku, zálibu Seveřanů v langustách, skandinávské národní kostýmy, svátek sv. Lucie, ale i advent na švédský způsob.
  - Degustace švédského jídla a pití (svařené víno glögg, švédské sušenky, překvapení tradiční teplé kuchyně)
  - Interaktivní kvíz o důsledcích globálního oteplování a klimatických změn (nejen) v severské krajině
  - Soutěž o zajímavé ceny (1. digirámeček, 2. přehrávač, 3. knihy, 4.–7. dárkový balíček Oriflame, 8.–15. filmová DVD a dárky od EUROPE DIRECT, Městských kin a Města Uherské Hradiště)
  - Prezentace švédských knížek
  - Povídání o Skandinávii (promítání diapozitivů k výstavě „Ostrovy a ostrůvky“ – mimopevninské oblasti Švédska, např. Göteborské šéry, Gotland a „Bergmanovo“ Fårö)
  - Podvečerní literární čtení, Dětská literární dílna s „živou“ Pippi Dlouhou punčoškou
  - Stylová „tančírna“ – propojení švédských rytmů a hradišťského filmovo-hudebního temperamentu…

  Dny švédské kinematografie a kultury v Uh. Hradišti se uskuteční u příležitosti předsednictví této skandinávské země v Radě Evropské unie.

  Pořádají:
  Městská kina Uherské Hradiště, EUROPE DIRECT Uh. Hradiště a Cafe PORTAL

  Pod záštitou:
  Zastoupení Evropské komise v České republice, Velvyslanectví Švédska a Skandinávského domu

  Partneři:
  Město Uherské Hradiště, Europa Cinemas, Nordic Society – Severská společnost, Severské listy, Oriflame

  Více informací a podrobný program najdete v nejbližších dnech na stránkách www.mkuh.cz (a také na http://uherskehradiste.europe-direct.cz/cs/ a www.cafeportal.cz).

  Více informací naleznete i zde.

  Poslední aktualizace: 30/10/2010  |Začátek stránky