Cesta


EVROPSKÝ DŮM:

RSS - Novinky

RSS - Novinky

Najdete nás na Facebooku

Najdete nás na Facebooku

Najdete nás na Twitteru

Najdete nás na Twitteru

Zastoupení EK v ČR na Youtube

Zastoupení EK v ČR na Youtube

Jsou tu Moderní dějiny.cz
Poslat tuto stránku e-mailemPoslat tuto stránku e-mailemTiskTisk

15/10/2009

Datum: 15.10.2009     14:00

Místo: Senát Parlamentu České republiky, Zaháňský salónek Valdštejnského paláce (vchod recepce č.1)

  žena s notebookem na konferenci

  Jsou tu Moderní dějiny.cz

  prezentace unikátního webu pod patronátem místopředsedy Senátu Jiřího Lišky

  Dvacet let po pádu komunismu nemá česká společnost komplexní zdroje relevantních informací o nedávné minulosti. Historikové, učitelé i politologové se přitom shodují, že malá pozornost věnovaná tomuto tématu při vzdělávání nových generací, může mít v budoucnu zdrcující následky.

  Letos začalo o koncepci výuky moderních dějin přemýšlet i Ministerstvo školství, hlavní roli má však neziskový sektor. Ve chvíli, kdy ministerstvo vydává metodický pokyn související s výukou soudobých dějin, představuje Občanské sdružení PANT projekt nebývalého rozměru.

  Webový portál Moderní dějiny.cz (www.moderni-dejiny.cz) umožní veřejnosti, učitelům a žákům poznávat nedávnou minulost pomocí vědeckých, kritických a komentovaných materiálů.

  „Moderní dějiny“ mají ambici stát se snadno dostupným pomocníkem smysluplného studia, výuky a poznání. Cílovou skupinou jsou pedagogové, studenti a novináři, ovšem svá témata tu najde každý, kdo se o nedávnou minulost zajímá a hledá její přesah do současné české společnosti.

  Projekt odstartoval 1. září 2009 a za první měsíc zaznamenal návštěvnost v desítkách tisíc shlédnutých stránek.

  Poslední výzkumy ukázaly, že ve věkové skupině 12 až 24 let pracuje aktivně s počítačem 96 procent Čechů. Portál Moderní dějiny.cz proto považuji nejen za budoucnost školství, ale i budoucnost internetu,“ komentoval start projektu Jakub Unger, šéfredaktor on-line deníku Aktuálně.cz.

  Informace, databáze zdrojů i multimediální prezentace jsou zasazeny do evropského rámce a reflektují dějiny 20. století. Nejde však jen o dějiny politické, ale také o kulturu, vědu a ekonomiku. Budou zde i světová témata, ohniska konfliktů nebo srovnání totalitních režimů.

  Prezentace v Senátu představí portál Moderní dějiny.cz historikům, politologům, učitelům a novinářům. Autoři projektu chtějí však také upozornit, že celý portál je na počátku své cesty, na které se neobejde bez podpory státu, evropských fondů i soukromých dárců.

  Teprve s prostředky, které je možné z těchto zdrojů čerpat, může projekt nabídnout to, k čemu již v tuto chvíli ze své vlastní iniciativy nakročil.

  Prezentace se zúčastní autoři projektu. Jako hosté například poradce ministryně školství, představitelé partnerských škol, historici, učitelé, politologové a další.

  Poslední aktualizace: 30/10/2010  |Začátek stránky