Cesta


EVROPSKÝ DŮM:

RSS - Novinky

RSS - Novinky

Najdete nás na Facebooku

Najdete nás na Facebooku

Najdete nás na Twitteru

Najdete nás na Twitteru

Zastoupení EK v ČR na Youtube

Zastoupení EK v ČR na Youtube

Kulatý stůl: Oslavy jednotného trhu: patent EU
Poslat tuto stránku e-mailemPoslat tuto stránku e-mailemTiskTisk

04/10/2012

 

Datum: 4. října 2012, od 17:00 do 19:00 hodin

Místo: Evropský dům, Jungmannova 24, Praha 1

  Rádi bychom Vás pozvali na debatu v rámci oslav jednotného trhu na téma "Patent EU".

  V současné době je při zapsání patentu nutné vyřídit veškeré náležitosti v každém členském státě, ve kterém chce majitel svůj patent uplatnit, což s sebou nese značné finanční náklady. Například cena zapsání patentu ve 13 členských zemích se nyní odhaduje na 20 000 EUR, z čehož přibližně 80 procent jsou výdaje za překlady. Proto Evropská komise předložila návrh Jednotného evropského patentu. Téměř po třiceti letech byl v jeho vyjednávání letos v červnu proveden velký pokrok. Nyní se čeká na vyjádření Evropského parlamentu. Nová úprava by měl přinést výhody především pro malé a střední podniky, protože výrazně snižuje náklady na zapsání patentů v EU a podpoří tak jejich podnikatelskou činnost. Kromě toho, že bude nová žádost výrazně levnější, bude také administrativně méně zatěžující. Po vystavení bude patent automaticky platit ve 25 členských státech (Španělsko a Itálie tuto iniciativu z jazykových důvodů nepodporují). Kromě toho bude možné patent podat v jakémkoliv oficiálním jazyce EU, přičemž překlad do jednoho z pracovních jazyků bude žadateli proplacen. Návrh také obsahuje vytvoření Jednotného patentového soudu, který by měl řešit veškeré spory týkající se porušení patentů.

  Pomůže jednotný evropský patent zvýšit konkurenceschopnost evropských podniků? Přispěje k větší ochraně práv duševního vlastnictví firem v EU? Měla by pravomoc rozhodovat o patentových sporech zůstat na Evropském soudním dvoře, nebo na Jednotném patentovém soudě?

  Diskuzi zahájí Jan Michal, vedoucí Zastoupení Evropské komise v České republice, po němž svá vystoupení přednesou níže uvedení řečníci:

  • Eva Schneiderová, ředitelka patentového odboru z Úřadu průmyslového vlastnictví,
  • František Kania, evropský patentový a známkový zástupce a předseda Komory patentových zástupců ČR
  • Karel Čermák, advokát v advokátní a patentové kanceláři, prezident České národní skupiny Mezinárodního sdružení pro ochranu duševního vlastnictví (AIPPI)
  • Antonín Borovka, odborník na ochranu duševního vlastnictví,LINET spol. s.r.o

  Pozvánka pdf - 482 KB [482 KB]

  Moderuje Alena Vlačihová, ředitelka CEBRE – České podnikatelské reprezentace při EU. Partnerem akce je Vysoká škola finanční a správní. Mediálními partnery jsou server EurActiv.cz a časopis Prague Leaders Magazine. V případě zájmu o účast se prosím registrujte do 3. října 2012zde nebo emailem na prague@cebre.cz.

  Další informace naleznete zde.

  Poslední aktualizace: 25/09/2012  |Začátek stránky