Cesta


EVROPSKÝ DŮM:

RSS - Novinky

RSS - Novinky

Najdete nás na Facebooku

Najdete nás na Facebooku

Najdete nás na Twitteru

Najdete nás na Twitteru

Zastoupení EK v ČR na Youtube

Zastoupení EK v ČR na Youtube

6. ročník Noci vědců
Poslat tuto stránku e-mailemPoslat tuto stránku e-mailemTiskTisk

24/09/2010

 

Datum: 24. 9. 2010

Místo: celá ČR

  Modrožlutý nápis Noc vědců na modrém podkladu

  Noc vědců, rozsáhlé setkání veřejnosti s vědecko-výzkumnými pracovníky při společných aktivitách, se koná po celé Evropě již od roku 2005 vždy zároveň v jediný den v roce, letos 24. září.Cílem této akce, která proběhne i v řadě českých a moravských měst, je představit vědce veřejnosti jako „obyčejné lidi“, ukázat, že věda může být zábava, a přesvědčit návštěvníky, že možná i oni se mohou zkusit věnovat vědecké kariéře.

  Akci zaštiťuje iniciativa Evropské komise „Researchers in Europe“, proto také letošní ročník získal přímou podporu Zastoupení Evropské komise v ČR. Národním koordinátorem pro Českou republiku se opětovně stalo plzeňské Techmania Science Center, které se zaměřuje na popularizaci vědy a techniky.

                                                      

  Záštitu Noci vědců 2010 v ČR poskytlo také Ministerstvo školství, mládeže a tělovýchovy.

  Plzeň:

  Od 17:00 se návštěvníci se v prostorách Techmania Science Center setkají s kostýmovanými postavami z historie vědy, shlédnou unikání vědecko-technické show, k dispozici jim budou soutěže, astronomická pozorování, demonstrace a workshopy.

  Brno:

  Bohatý program nabídnou prostory Přírodovědecké fakulty Masarykovy univerzity, Fakulty informatiky MU a Fakulty chemické VUT, kde se například můžete přesvědčit, že i z betonu lze vyrobit pružinu…

  Praha:

  V Praze na Štefánikově hvězdárně bude možné pozorovat oblohu až do 2:00 hod. Představí se např. „Astrobus“ – mobilní astronomická observatoř, anebo naučná show na téma „Čeští vědci v laboratořích CERNu.“

  České Budějovice:

  V Českých Budějovicích pojmou Noc vědců již tradičně jako rockový koncert s aktéry z řad vědců. K tomu organizátoři z Přírodovědecké fakulty Jihočeské univerzity přidají večírek elektronické hudby, doplněný vědeckou videoprojekcí.

  Zlín:

  Univerzita Tomáše Bati ve Zlíně předvede, jak to vypadá, když si namočíte ruce do žhavého olova, vyslechnout si můžete přednášky na téma „Víno a krize“ nebo „Středověké způsoby mučení. S praktickou ukázkou,“ čeká Vás slavnostní ohňostroj a mnoho dalšího…

  Liberec:

  Liberecký iQpark nabídne především vědecké hračky, interaktivní exponáty a workshop na téma: „Staň se vědcem.“ Vžijte se do role fyzika, chemika, biologa, nanotechnologa či lékaře!

  Česká astronomická společnost a mnoho hvězdáren a planetárií po celé republice připravily bohatý astronomický program, který není během pravidelných otevíracích hodin na hvězdárnách obvyklý. Setkat se s ním můžete ve dvou desítkách měst od Karlových Varů až po Valašské Meziříčí.

  V Plzni, Novém Jičíně, Pardubicích, Brně, Českých Budějovicích a Uherském Hradišti se do akce zapojí také informační střediska Evropské komise Europe Direct, která připraví doprovodný program.

  Vstup na všechny akce ve všech místech je zdarma.

   

  Další informace naleznete na www.noc-vedcu.cz .

                                                  

  Poslední aktualizace: 31/10/2010  |Začátek stránky