Cesta


EVROPSKÝ DŮM:

RSS - Novinky

RSS - Novinky

Najdete nás na Facebooku

Najdete nás na Facebooku

Najdete nás na Twitteru

Najdete nás na Twitteru

Zastoupení EK v ČR na Youtube

Zastoupení EK v ČR na Youtube

PANELOVÁ DISKUZE O DIGITALIZACI FILMOVÉHO DĚDICTVÍ VE STŘEDNÍ EVROPĚ
Poslat tuto stránku e-mailemPoslat tuto stránku e-mailemTiskTisk

21/04/2010

 

Datum: 21. dubna 2010 od 10:00

Místo: Evropský dům, Zastoupení EK v České republice, Jungmannova 24, Praha 1

  negatif filmu s obrázky

  Moderátorem diskuze bude Pavel Strnad
  Seminář bude tlumočen do českého jazyka

  Film je od svého vzniku nerozlučně spjat s technikou. Jen díky technice, která přenáší obraz zaznamenaný na filmovém pásu na stříbrné plátno si mohou diváci vychutnat filmový zážitek. Od počátku kinematografie nás dělí dvě století, je tedy pochopitelné, že rozvoj technologií zasáhl i film. Vývoj digitálních projektorů a určení technických standardů pro digitální projekci v kinech nastartoval v minulých letech digitalizaci kin. Technologický pokrok jde kupředu takovým tempem, že během několika let budou dříve vyrobené filmy pro širší diváckou obec přístupné pouze v digitální podobě. To staví řadu evropských zemí před nutnost digitalizovat obrovský objem filmů, které tvoří národní filmové dědictví.

  V srpnu 2006 proto vydala Evropská komise Doporučení týkající se digitalizace kulturního materiálu, jeho dostupnosti on-line a o uchovávání digitálních záznamů, ve kterém mimo jiné vyzvala členské státy ke stanovení cílů v digitalizaci archivních materiálů  a vytvoření národních strategií pro uchovávání digitálních materiálů a přístup k nim.
  O tom jak digitalizace filmového dědictví probíhá u nás ale i v okolních státech, jaký k ní jednotlivé země zaujaly přístup, jak se vybírají filmy nebo řeší finanční otázky, budou hovořit zástupci státních i filmových institucí a experti z České republiky, Polska, Maďarska a Slovenska. Přijďte se poučit o digitální éře distribuce a zániku filmového pásu jako distribučního média pro šíření filmů.

  Více informací na www.mediadeskcz.eu / www.eurofilmfest.cz

  Poslední aktualizace: 30/10/2010  |Začátek stránky