Cesta


EVROPSKÝ DŮM:

RSS - Novinky

RSS - Novinky

Najdete nás na Facebooku

Najdete nás na Facebooku

Najdete nás na Twitteru

Najdete nás na Twitteru

Zastoupení EK v ČR na Youtube

Zastoupení EK v ČR na Youtube

II. ročník projektu Nenápadní hrdinové
Poslat tuto stránku e-mailemPoslat tuto stránku e-mailemTiskTisk

24/03/2010

 

Datum:   24.03.2010   

Místo:    areál kláštera redemptoristů v Podolínci

  kamera

  Ústav paměti národa a Konfederace politických vězňů Slovenska pořádají po úspěšných ohlasech z loňska již druhý ročník projektu NENÁPADNÍ HRDINOVÉ v zápase s komunismem. Letošní ročník soutěže je obohacen o mezinárodní rozměr - ve speciální sekci se do něj mohou zapojit také studenti z České republiky či jiných států.

  Letošní ročník projektu bude zahájen 24. března 2010 v areálu kláštera redemptoristů v Podolínci, v němž bylo internováno cca 650 řeholníků po "barbarské noci" z 13. na 14. dubna 1950.

  Cílem projektu je zprostředkovat žákům a studentům setkání s těmi, kterým komunistická totalitní moc zavraždila příbuzné, uvěznila otce, matky, stejně jako se všemi, kteří na vlastní kůži okusili hrůzu komunistické totality.

  Jedinečnost tohoto projektu spočívá především ve skutečnosti, že umožní žákům a studentům realizovat samostatný historický výzkum, samozřejmě s podporou jejich učitelů a pracovníků ÚPN. Studenti musí tedy v okruhu své rodiny, ve svém bydlišti (obci) pátrat po osudech lidí pronásledovaných v létech komunistické totality, poté vyslechnout jejich příběh, zaznamenat jej a odeslat organizátorům. Nejedná se tedy o návštěvu pamětníka ve škole, ale naopak návštěvu studentů u těchto lidí doma. Projekt tak vede k zaznamenání cenných svědectví, ale také k posílení mezigenerační solidarity a  prohloubení úcty a pochopení mladých lidí k těm starším...
  Součástí projektu je také návštěva historika z ÚPN ve škole a pomoc organizátorů - radami i připomínkami.

  V tomto roce organizátoři vytvořili dvě tematické sekce:

  A, mezinárodní sekce - zaznamenání příběhu internovaného řeholníka či řeholnice
  B, slovenská sekce - zaznamenání příběhu "nenápadného hrdiny" v zápase s komunismem v letech 1945-1967 (volný výběr)

  Nabídka pro školy na webu projektu
  Úkoly pro studenty na webu projektu

  Čeští studenti by měli odesílat na adresu organizátorů svědectví do mezinárodní sekce, tzn. pátrat po osudech řeholníků a jeptišek, postižených vyhnáním z klášterů a následnou internací, či zařazením do výroby na počátku let padesátých. Svědectví je třeba zaslat do 28. října 2010 na adresu Ústavu Pamëti národa, Mgr. František Neupauer, Email: neupauer@november89.eu. Práce budou vyhodnoceny a vyhlášeny do konce listopadu.

  Zpracují-li však žáci a studenti z České republiky jakékoliv svědectví pamětníka postiženého komunistickou persekucí (spadající tematicky pod volný výběr), jistě je ráda přijme redakce Moderních dějin a z příchozích pak vybere, vyhlásí, ocení a zveřejní nejvydařenější práce.
   
  Přejeme všem studentům štěstí při hledání, mnoho zážitků při rozhovorech s pamětníky a zpracovávání jejich příběhů!

  Zde si můžete prohlédnout video z předchozího ročníku.

  Poslední aktualizace: 30/10/2010  |Začátek stránky