Cesta


EVROPSKÝ DŮM:

RSS - Novinky

RSS - Novinky

Najdete nás na Facebooku

Najdete nás na Facebooku

Najdete nás na Twitteru

Najdete nás na Twitteru

Zastoupení EK v ČR na Youtube

Zastoupení EK v ČR na Youtube

Plzeňské "Dny Evropy 5"
Poslat tuto stránku e-mailemPoslat tuto stránku e-mailemTiskTisk

10/03/2010

Datum: 10.03.2010   9:00

Místo: Europe Direct Plzeň

  vlajka Evropské unie

  V jakých mezinárodních strukturách a organizacích byla naše země zakotvena za socialismu? Jak probíhalo sbližování České republiky a Evropské unie? Jaké byly hlavní úspěchy loňského českého předsednictví Rady EU a co se tak úplně nepovedlo?

  Na tyto a další otázky Vám odpoví další z řady specializovaných přednášek nazvaných "Dny Evropy", které naše ED zdarma poskytuje veřejnosti každou dvakrát v měsíci.


  Každá přednáška je plánována na 45 - 60 min. s následnou diskuzí. Všechny přednášky jsou, jak již bylo řečeno, samozřejmě nabízeny bezplatně a budou předneseny absolventem Katedry politologie a mezinárodních vztahů Západočeské univerzity v Plzni nebo zaměstnancem ED Plzeň.

  Školní skupiny prosíme o rezervaci minimálně dva dny předem.

  10. 3. Evropská unie a Česká republika – Tato přednáška mapuje postupný vývoj sbližování Evropských společenství (ES), později EU a ČR (nejprve ČSSR, v roce 1993 jen České republiky). Je věnována nejen oficiálním přístupovým jednáním a smlouvám, ale i ukázce měnícího se geopolitického rozložení sil ve střední Evropě a proměnám samotné Evropské unie (dříve ES). Která díky pádu „Železné opony“ musela výrazně pozměnit podstatu své existence, až po vstup ČR do EU v roce 2004.


  Obsah přednášky bude rozdělen do tří tematických částí:

  - Období takzvané „Sametové revoluce“ až po rozpad Československa v roce 1993.

  - Období sbližování EU a samostatné České republiky, až do jejího vstupu v roce 2004.

  - Členství České republiky v Evropské unii, a dosavadní bilance našeho působení (připomenutí prvních voleb do Evropského parlamentu v ČR, působení českých Europoslanců, Evropské předsednictví, ratifikační proces Lisabonské smlouvy a celkové dopady členství na Českou republiku).

  Cílem je poukázat na okolnosti, které přivedli ČR do Evropské unie, demonstrovat klady a zápory plynoucí z našeho členství.

  Přednáška se uskuteční jako vždy ve třech možných časech, a to od 9:00, 11:00 a 13:00. Opakujeme  ji 24.3. !!!

  Poslední aktualizace: 30/10/2010  |Začátek stránky