Cesta


EVROPSKÝ DŮM:

RSS - Novinky

RSS - Novinky

Najdete nás na Facebooku

Najdete nás na Facebooku

Najdete nás na Twitteru

Najdete nás na Twitteru

Zastoupení EK v ČR na Youtube

Zastoupení EK v ČR na Youtube

Evropský týden mobility
Poslat tuto stránku e-mailemPoslat tuto stránku e-mailemTiskTisk

16/09/2009 - 22/09/2009

 

Datum:  16. - 22. září  2009 

Místo:   více než 80 českých a moravských měst

  Logo evropského týdne mobility - lidé procházejí se městem a směřující ke květině

  Ve středu 16. září začne ve více než 80 českých a moravských městech poosmé celoevropská kampaň Evropský týden mobility (16. – 22. září), zakončená v úterý 22. září již tradičním Evropským dnem bez aut. Jejím cílem je podpořit oproti individuální automobilové dopravě alternativy přijatelnější pro bezpečnost, zdraví obyvatel i životní prostředí.

  Letos se kampaň zaměří na klima ve městech pod heslem „Naše město, naše klima“. Organizátoři tímto heslem chtějí zdůraznit, že dobré podmínky pro život ve městě mohou občané vytvořit tím, že změní své návyky, vymění auto za jízdní kolo, půjdou do práce či do školy pěšky nebo veřejnou dopravou. Lidé také během Týdne mohou zastupitelům města/obce navrhnout, co by se dalo ve městě změnit, aby jejich město přispívalo ke klimatickým změnám co nejméně.

  Protože problematika klimatických změn úzce souvisí s kvalitou ovzduší a s nárůstem automobilové dopravy ve městech, chce kampaň Evropský týden mobility (ETM) propojit své téma s celoevropským tématem boje proti klimatickým změnám.

  Ministerstvo životního prostředí koordinuje ETM a EDBA (Evropský den bez aut) v rámci České republiky ve spolupráci s Evropskou komisí. Řada měst už připravuje program na jeden den či na celý týden. Hlavní město Praha např. uzavře v neděli 20. září Smetanovo nábřeží a Palachovo náměstí automobilové dopravě a pozve všechny Pražany i návštěvníky města na promenádu po nábřeží bez aut. Do akce se zapojí i další městské části, např. Praha 2, které také uzavře několik ulic a kde bude sdružení Auto*Mat v neděli pořádat cyklojízdu.

  Přehled všech měst, která se v ČR zapojují do letošního Evropského týdne mobility a Evropského dne bez aut, najdete na webu  www.mzp.cz/etm. V září na stránkách začnou přibývat i průběžně aktualizované programy konkrétních akcí v jednotlivých městech.

   

  Poslední aktualizace: 30/10/2010  |Začátek stránky