Cesta


EVROPSKÝ DŮM:

RSS - Novinky

RSS - Novinky

Najdete nás na Facebooku

Najdete nás na Facebooku

Najdete nás na Twitteru

Najdete nás na Twitteru

Zastoupení EK v ČR na Youtube

Zastoupení EK v ČR na Youtube

Konference 20 a 5 let poté a výjezdní zasedání komise COTER Výboru regionů
Poslat tuto stránku e-mailemPoslat tuto stránku e-mailemTiskTisk

04/05/2009

Místo: Tábor

 

Datum: 04/05/2009

  České předsednictví EU

  V roce 2009 si Česká republika připomene dvacáté výročí návratu k demokracii a páté výročí vstupu do Evropských společenství. Jihočeský kraj podporoval vstup České republiky do Evropských společenství.

  Členství v EU vnímal a vnímá především jako příležitost k obnovení svých tradičních a přirozených vazeb přerušených druhou světovou a studenou válkou a železnou oponou – „bariérou demokracii a rozvoji“. Očekávání jsou spojena s možností využívat nástrojů kohezní politiky i dalších komunitárních iniciativ napomáhajících odstraňování disparit a uplatňování výhod volného pohybu a jednotného trhu. Lze říci, že podobně tomu bylo i v případě celé řady dalších regionů nových členských států.

  Snižování disparit a zvyšování soudržnosti území dříve oddělených hranicemi jako bariérami (mnohde) demokracie a (všude) rozvoje, či jinými slovy překonávání hranic jako „jizev historie“ - to je jednou z klíčových oblastí pro iniciativy EU, jejíž role je v tomto směru nezastupitelná. Angažmá v této oblasti má jasnou „evropskou přidanou hodnotu“ a úzce souvisí se samou podstatou Unie jako prostředí Evropy bez hranic, Evropy bez bariér.

  Členové komise COTER (pro územní soudržnost) navrhly iniciativu, která chce využít „historických momentů“ dvacátého výročí pádu železné opony, pátého výročí rozšíření EU o země střední a východní Evropy a předsednictví České republiky Radě Evropské unie s prioritou „Evropa bez bariér“ a vytvořit platformu pro diskusi o těchto tématech. Měl by se jí stát právě mezinárodní konference uspořádaná jako součást výjezdního zasedání komise COTER v Jihočeském kraji.

  • Organizátor: Jihočeský kraj, Výbor regionů, Evropská komise
  • Webové stránky:  www.southbohemia.eu
  Poslední aktualizace: 30/10/2010  |Začátek stránky