Cesta


EVROPSKÝ DŮM:

RSS - Novinky

RSS - Novinky

Najdete nás na Facebooku

Najdete nás na Facebooku

Najdete nás na Twitteru

Najdete nás na Twitteru

Zastoupení EK v ČR na Youtube

Zastoupení EK v ČR na Youtube

Model Evropské Unie
Poslat tuto stránku e-mailemPoslat tuto stránku e-mailemTiskTisk

09/12/2008

V prvních listopadových dnech bylo spuštěno výběrové řízení do letošního ročníku Modelu Evropské unie, vzdělávacího projektu organizovaného Asociací pro mezinárodní otázky.

Projekt samotný proběhne v prvních třech měsících roku 2009 a přihlášky do něj mohou zájemci posílat do 9. prosince 2008.

  Model Evropské Unie

  Model Evropské unie je určen studentům českých vysokých škol a svým zaměřením a náplní je projektem v České republice ojedinělým. Hlavní součástí jeho programu je simulované jednání Rady EU, klíčového legislativního orgánu Evropské unie. V rámci simulace přebírají studenti role ministrů zahraničních věcí a hájí zájmy svých členských států. Nabitá agenda umožňuje účastníkům blíže poznat aktuální témata, která hýbou současnou Evropskou unií, avšak nejen to. Projekt nabízí jedinečnou příležitost seznámit se s legislativním procesem uvnitř Evropské unie a zažít na vlastní kůži to, co probíhá neveřejně za zdmi bruselských jednacích sálů.

  Velkým přínosem pro studenty je i šance prověřit “naostro” své argumentační a rétorické dovednosti, které jsou hlavním pracovním nástrojem všech současných i budoucích diplomatů. „Model Evropské unie je dobrou příležitostí vyzkoušet si své vyjednávací schopnosti a poznat fungování Rady EU v praxi,“ říká Jan Kužvart, bývalý účastník projektu, jenž za jednacím stolem hájil zájmy Kyperské republiky.

  Co se týče časové struktury letošního ročníku, v  lednu a únoru proběhnou dva přípravné workshopy, které umožní účastníkům nahlédnout do problematiky, která je bude provázet během závěrečných jednání. Ta proběhnou v rámci konference Pražského studentského summitu, která se koná v první polovině března v hotelu Hilton Prague.

  V neposlední řadě je Model Evropské unie jedinečnou příležitostí setkat se s osobnostmi z oblasti diplomacie, žurnalistiky či akademické sféry. Ti se každoročně účastní projektu za účelem podělit se o své dlouholeté zkušenosti a diskutovat se studenty o aktuálních evropských otázkách. V minulých letech přijali pozvánku například bývalý ministr zahraničních věcí Cyril Svododa nebo bývalý eurokomisař Pavel Telička.

  Model Evropské unie je unikátní příležitostí, jak prověřit své schopnosti, poznat nové lidi a dozvědět se více o současné evropské problematice.

   

  Více informací o projektu i o tom, jak se přihlásit naleznete na:  eu.studentsummit.cz

  Uzávěrka pro letošní ročník je:  9. prosince 2008

  Poslední aktualizace: 30/10/2010  |Začátek stránky