Cesta


EVROPSKÝ DŮM:

RSS - Novinky

RSS - Novinky

Najdete nás na Facebooku

Najdete nás na Facebooku

Najdete nás na Twitteru

Najdete nás na Twitteru

Zastoupení EK v ČR na Youtube

Zastoupení EK v ČR na Youtube

Bezpečnost hraček není žádná legrace
Poslat tuto stránku e-mailemPoslat tuto stránku e-mailemTiskTisk

22/11/2007

Poté, co bylo letos v létě mnoho drahých hraček staženo z prodejen kvůli nevyhovující bezpečnosti, provedla Komise přezkum bezpečnostních kontrol v EU. Výsledky přezkumu, které byly zveřejněny včera, ukazují, že je třeba lépe prosazovat a provádět kontroly bezpečnosti výrobků v EU.

Nápravná opatření plánovaná na nadcházející měsíce budou zahrnovat hloubkovou kontrolu bezpečnostních opatření u maloobchodníků, zvýšený dohled nad vnitrostátními trhy, celní kontroly a užší spolupráci s Čínou, která zprovozňuje varovný systém podobný evropskému systému RAPEX pro nebezpečné zboží.

  Plyšový medvěd

  „V tomto světě nemůžeme dát nikdy 100% záruku. Můžeme však zajistit, aby systém sloužil svému účelu,“ uvedla komisařka pro ochranu spotřebitele English Meglena Kuneva. „Můžeme zaručit, aby všechny články řetězu hrály svou roli.“

  Ve snaze řešit problémy co nejdříve a co nejúčinněji oslovila Komise celou řadu zainteresovaných stran – výrobce, dovozce, maloobchodníky a vlády jednotlivých zemí.

  Především samotné odvětví hraček má zákonnou povinnost zajistit, aby se do prodejen dostaly jen bezpečné hračky. Nedávné případy stažení hraček z prodejen však ukazuje, že tomu tak není. Rozsáhlá kontrola spolu se školicím programem pro partnery EU v Číně může situaci změnit.

  Po zveřejnění srovnatelných údajů v lednu bude rovněž přezkoumána činnost vnitrostátních kontrolních úřadů. Budou se hledat praktická řešení, aby se mohla lépe sledovat cesta výrobku od výrobce k prodejci.

  Také se rozšíří spolupráce s Čínou a Spojenými státy, aby se zajistilo účinné prosazování kontrol bezpečnosti výrobků.

  Sama Komise navíc přezkoumá svůj regulační rámec English. Na začátku roku 2008 hodlá Komise zveřejnit návrh přezkumu své směrnice o hračkách a má také v úmyslu předložit návrhy ohledně kontroly trhu a celního dohledu.  Další informace na toto téma

   

  Shlédněte videoklip: Vetší bezpečnost pro spotřebitele v EU

  Oficiální stránky systému RAPEXEnglish

  RAPEX k vašim službám

   

   

   

  Poslední aktualizace: 30/10/2010  |Začátek stránky