Cesta


EVROPSKÝ DŮM:

RSS - Novinky

RSS - Novinky

Najdete nás na Facebooku

Najdete nás na Facebooku

Najdete nás na Twitteru

Najdete nás na Twitteru

Zastoupení EK v ČR na Youtube

Zastoupení EK v ČR na Youtube

Student z Brna mezi vítězi překladatelské soutěže Juvenes Translatores
Poslat tuto stránku e-mailemPoslat tuto stránku e-mailemTiskTisk

05/02/2014

Gymnázium z Brna Řečkovic slaví úspěch svého studenta, Jiřího Pavlackého, který zvítězil v České republice v rámci sedmého ročníku soutěže pro mladé překladatele z EU – Juvenes Translatores.

Soutěže se zúčastnilo více než 3 000 středoškoláků ze 751 škol v celé Unii. Jejich překlady hodnotili překladatelé Komise a za každou zemi vybrali jednoho vítěze.

Vítězové ze všech států EU pojedou v dubnu do Bruselu, kde si převezmou ocenění od evropské komisařky pro vzdělávání Androully Vassiliou.

 

 

  logo s nápisem Juvenes translatores

  Jiří Pavlacký zvítězil v konkurenci 91 studentů z 22 zúčastněných škol z celé České republiky. Překládal jednostránkový soutěžní text z angličtiny do češtiny. Kromě četby knih a sledování filmů v originálním znění jistě k jeho jazykovým dovednostem přispěl i několikatýdenní loňský pobyt v Austrálii. Po maturitě by chtěl studovat medicínu a své jazykové znalosti by rád využil například v rámci výměnného pobytu Erasmus.

  Všeobecné osmileté gymnázium Brno-Řečkovice vyhrálo soutěž jako první česká škola již podruhé (z prvního vítězství se radovalo v ročníku 2011/2012). Podle zástupkyně ředitele Anny Gabrielové, jež gymnázium do soutěže přihlásila, má škola přes své přírodovědné zaměření dobře propracovanou výuku cizích jazyků: „Od primy mají studenti povinnou angličtinu, od sekundy si přibírají němčinu nebo francouzštinu. Poslední dva ročníky pak navštěvují povinný jazykový seminář, kde se připravují na zkoušku pro získání mezinárodního certifikátu z angličtiny, němčiny nebo francouzštiny.“

  Komisařka Vassiliou uvedla v rozhovoru k Juvenes Translatores: „Ke studiu jazyků bych chtěla motivovat více mladých lidí. Jazykové znalosti rozšiřují obzory a obohacují lidský život.“. Celý rozhovor najdete zde.

  Jiří Pavlacký

  Souvislosti:

  Soutěž „Juvenes Translatores“ (latinsky „mladí překladatelé“) pořádá každoročně Generální ředitelství pro překlady Evropské komise. Cílem je podpořit výuku jazyků ve školách a dát mladým lidem šanci vyzkoušet si, jaké je to být překladatelem. Soutěže, která se koná se ve stejnou dobu ve všech vybraných školách v celé Evropské unii, se mohou zúčastnit sedmnáctiletí žáci středních škol.

  Další informace:

  Tisková zpráva msw12 - 73 KB [73 KB]

  Rozhovor s komisařkou Vassiliou

  Internetová stránka soutěže

  Facebook: facebook.com/translatores

   

  Poslední aktualizace: 19/02/2014  |Začátek stránky