Cesta


EVROPSKÝ DŮM:

RSS - Novinky

RSS - Novinky

Najdete nás na Facebooku

Najdete nás na Facebooku

Najdete nás na Twitteru

Najdete nás na Twitteru

Zastoupení EK v ČR na Youtube

Zastoupení EK v ČR na Youtube

Milujete památky? Pak milujete Evropu!
Poslat tuto stránku e-mailemPoslat tuto stránku e-mailemTiskTisk

26/08/2013

Evropa nabízí nepřeberné množství fascinujících historických a kulturních památek. A cesta za nimi může být jak reálná, tak virtuální.

Od historických památek Rhodu po Forum Romanum a dřevěné kostely v Karpatech – milovníci památek a kulturního dědictví si v Evropě rozhodně přijdou na své.

  Koloseum v Římě © EU

  Nejlepší projekty obnovy památek

  Péče o budovy a umělecká díla je velmi náročná. Úsilí dobrovolníků i profesionálů v této oblasti ocenila Evropská komise spolu s organizací Europa Nostra v červnu, kdy byly vyhlášeny ceny za vynikající projekty v oblasti památkové péče za rok 2013.

  Letos ve veřejném hlasování zvítězil aténský projekt akropolské brány Propylaea, na němž byl oceněna mimořádná úroveň řemeslných dovedností při záchraně této ikonické památky evropské kultury.

  Další oceněné projekty:

  • Hydroplánový přístav (Námořní muzeum v Tallinu, Estonsko);
  • Římské divadlo (Medellín, Španelsko);
  • Hrad Strawberry Hill (Spojené království);
  • Obnova a oprava strojů v pivovaru Wielemans-Ceuppens (Belgie);
  • Sdružení pro propagaci umění a kultury ve východoněmeckých spolkových zemích;
  • Projekt „SOS Azulejo“ na záchranu portugalské kachličkové výzdoby budov.

  Podpora EU

  Údržba mnoha těchto lokalit probíhá za podpory EU (od restauračních prací na aténské Akropoli po laserové čištění starých fresek v italské Sieně). EU rovněž financuje výzkum v oblasti ochrany evropského kulturního dědictví. Např. projekt Firesense vyvinul systém včasného varování monitorující rizika požáru a extrémního počasí v památkově významných oblastech.

  Virtuální prohlídky památek

  Milovníci historie a kultury si rovněž zamilují internetové stránky Europeana – evropskou digitální knihovnu, muzeum a archiv. Svým návštěvníkům nabízí obrovské množství exponátů a informací, ať už se zajímají o secesi, hudební nástroje, irský folklór, botanické zahrady a další a další oblasti.

  Poslední aktualizace: 04/09/2013  |Začátek stránky