Cesta


EVROPSKÝ DŮM:

RSS - Novinky

RSS - Novinky

Najdete nás na Facebooku

Najdete nás na Facebooku

Najdete nás na Twitteru

Najdete nás na Twitteru

Zastoupení EK v ČR na Youtube

Zastoupení EK v ČR na Youtube

Jak mi pomůže Evropská unie, když se na dovolené dostanu do potíží?
Poslat tuto stránku e-mailemPoslat tuto stránku e-mailemTiskTisk

22/08/2013

Rozhovor s Viviane Redingovou, místopředsedkyní Evropské komise a komisařkou pro spravedlnost, přináší odpovědi na následující otázky:

Jak mi pomůže Evropská unie, když se na dovolené dostanu do potíží?

Jaká práva mi zaručují platné předpisy EU?

Jaká práva mi zaručují nové předpisy EU?

  pláž s lidmi

  Jak mi pomůže Evropská unie, když se na dovolené dostanu do potíží?

  Místopředsedkyně Viviane Redingová: Již od roku 1990 má EU pravidla upravující rezervaci předem zorganizovaných pobytových zájezdů. Tyto předpisy chrání spotřebitele například tím, že zaručují turistům návrat domů za všech okolností, tedy i v případě úpadku cestovní kanceláře.

  V devadesátých letech minulého století si většina Evropanů vybírala pobytový zájezd z katalogu a následně jej rezervovala v místní cestovní agentuře. Doba se ale změnila. Zejména díky internetu si lidé zvykli aktivněji plánovat dovolenou tak, aby vyhovovala jejich požadavkům a preferencím, a často k tomu využívají jedné či více obchodně propojených firem. Oproti pasivnějšímu přístupu v minulosti jde o velký rozdíl.

  Takovéto „kombinované cestovní služby“ v podstatě splňují stejné potřeby, jaké měli spotřebitelé před dvaceti lety. Problém však je, že směrnice EU z roku 1990 nebyla navržena tak, aby tuto novou situaci zohledňovala. Turisté tedy nemohou v případě potíží počítat s tím, že jim bude vždy zaručena ochrana.

  Turisté, kteří si zakoupí let a ubytování na internetovém portálu, často nerozumí tomu, proč nemají stejná práva jako při nákupu stejné dovolené v cestovní kanceláři. V nedávném průzkumu se 67 % občanů EU mylně domnívalo, že mají při nákupu těchto kombinovaných cestovních služeb ochranu zaručenu, ačkoli to ve skutečnosti není pravda. Aby Evropská komise udržela se změnami na trhu krok a zajistila spotřebitelům lepší ochranu, tato pravidla nyní novelizuje.

  Kolika lidí se to týká?

  Místopředsedkyně Viviane Redingová: Lidé v EU cestují stále častěji. V EU se minulý rok uskutečnila více než jedna miliarda rekreačních cest, a proto bychom chtěli ochránit všechny, kteří kupují „kombinované cestovní služby“, to znamená cesty, kdy spotřebitel kombinuje alespoň dvě cestovní služby, například let a hotel od stejného obchodníka či od obchodně propojených obchodníků či zprostředkovatelů. V současnosti se platná pravidla stanovená směrnicí o souborných službách pro cesty vztahují pouze na 23 % zákazníků. Členské státy mohou poskytovat ochranu nad rámec těchto pravidel, jde však o šedou zónu, kterou chce Komise prostřednictvím svých návrhů projasnit. Cílem novelizace je poskytnout vhodnou ochranu každému ze 120 milionů spotřebitelů, kteří si takové kombinované cestovní služby ročně zakoupí. Nezapomeňme, že tato skupina představuje 23 % všech turistů.

  Jaká práva mi zaručují platné předpisy EU?

  Místopředsedkyně Viviane Redingová: Pravidla EU se týkají rezervací, které obsahují dva či několik cestovních prvků, například let a hotel, nebo hotel a pronájem automobilu či jakoukoli jinou kombinaci dopravy, ubytování a ostatních turistických služeb jako prohlídky pamětihodností (obvykle prodávané za cenu včetně všech poplatků), pokud je služba poskytována po dobu přesahující 24 hodin nebo zahrnuje-li nocleh.

  Jestliže cestovní kancelář zkrachuje, mají cestující, kteří si v EU rezervovali pobytový zájezd, právo na vrácení zálohy, nebo na dopravu zpět domů, jestliže na dovolenou již odjeli. Cestující, kteří si zakoupí kompletní služby, mají také nárok na sdělení základních informací a na pomoc. Pokud dovolená, například kvalita ubytování, neodpovídá sjednaným podmínkám, mají turisté vždy právo obrátit se s žádostí o náhradu škody na jednu stranu smlouvy (v závislosti na členském státu buď na organizátora cesty nebo na prodejce).

  Jaká práva mi zaručují nové předpisy EU?

  Místopředsedkyně Viviane Redingová: Za prvé, turisté kupující individuální balíčky služeb budou mít jistotu spravedlivějších a předvídatelnějších cen, neboť Komise navrhuje omezit zvyšování cen na maximálně 10 % a uložit provozovatelům povinnost přenést na zákazníka každé snížení ceny.

  Za druhé, zjednodušíme situaci spotřebitelů v případě potíží, neboť v budoucnosti už zákazníci nebudou ztrácet čas zjišťováním, komu si stěžovat při problémech s některou složkou cesty (ať už se jedná o ubytování či let). Namísto toho budou moci podat stížnost či požadovat náhradu přímo u prodejce (cestovní agentury), kde dovolenou zakoupili.

  A za třetí, zákazníci budou mít lepší práva, i pokud dojde k nepředvídatelné události ještě před odjezdem. Získají například právo ukončit smlouvu před odjezdem zaplacením přiměřeného odstupného organizátorovi. Nabudou také práva odstoupit před odjezdem bezplatně od smlouvy v případě přírodní katastrofy, občanských nepokojů či podobných závažných situací v místě dovolené, pokud by takové události jejich dovolenou narušily.

  Komise navíc navrhuje, aby zákazníci kupující jiné individuální cestovní služby měli právo na vrácení peněz a na návrat domů v případě bankrotu prodejce, dopravce či jiného příslušného poskytovatele služeb.

  Další informace:

  Tisková zpráva - Komise posiluje spotřebitelská práva 120 milionů rekreantů

  Poslední aktualizace: 02/09/2013  |Začátek stránky