Cesta


EVROPSKÝ DŮM:

RSS - Novinky

RSS - Novinky

Najdete nás na Facebooku

Najdete nás na Facebooku

Najdete nás na Twitteru

Najdete nás na Twitteru

Zastoupení EK v ČR na Youtube

Zastoupení EK v ČR na Youtube

5. ročník Festivalu bulharských filmů 2013
Poslat tuto stránku e-mailemPoslat tuto stránku e-mailemTiskTisk

23/01/2013

 

Festival bulharských filmů 2013 proběhne již popáté. Iniciátorem a organizátorem tohoto zajímavého festivalu je Bulharský kulturní institut v Praze, spoluoranizátorem pro 5. ročník se stalo Zastoupení Evropské komise vČR.

Letošní ročník proběhne ve dnech od 6. do 9. února.

 

  5. ročník Festivalu bulharských filmů 2013

  Sedm filmů bude ke shlédnutí ve dvou sálech – v kině Lucerna a v Evropském domě (Zastoupení Evropské komise v ČR). Vstupné v kině Lucerna činí 80 Kč, do kina Evropský dům je vstup zdarma.

  Festival bulharských filmů 2013 je jediný filmový přehled, který si dává za cíl představit v Praze nejnovější a nejkvalitnější produkty současné bulharské kinematografie. Vybrané filmy jsou z posledních několika let, nicméně film „Velká manipulace“ bude mít na festivalu světovou premiéru. Většina filmů bude v Čechách promítána vůbec poprvé, celovečerní filmy jsou přeloženy a opatřeny českými titulky.

  Program zahrnuje celovečerní a dokumentární filmy. BKI-Praha si každoročně vybírá jiného spoluorganizátora, pro 5. ročník se jím stalo Zastoupení Evropské komise v ČR.

  Mezi hranými celovečerními filmy je nový film Iliji Kostova Slunečno , nositel cen z bulharských filmových festivalů. Film Nikiho Ilieva Cizinec, kde se ve vedlejší roli ukázal Christopher Lambert, v Bulharsku do kin přilákal nejvíce diváků za rok 2012. Sobotní večer bude v Lucerně patřit akční komedii Operace Fraška. Známý režisér Vladislav Karamfilov-Vargala zdařile zachytil příběh o tom, co se nám za posledních 20 let událo před očima, aniž bychom si toho všimli.

  Velkou pozornost si zaslouží i dokumentární filmy. Hned dva filmy přiveze režisérka Adela Peeva (Rozvod po albánsku a Čí je ta píseň?). Strhující příběh z komunistické Albánie a cesta po stopách jedné balkánské písně, kdy režisérka neváhala obrátit kritickou kameru vůči vlastní zemi. Film Velká manipulace s podtitulem „Přechod aneb co se s námi stalo“, který bude mít světovou premiéru v pátek 8.2.2013 byl dokončen teprve v lednu 2013 a představí ho sám režisér Atanas Kirjakov.

  Program festivalu nabídne tři hrané a čtyři dokumentární filmy, které vznikli za podpory MediaDesk Bulgaria a Národního filmového centra. Své filmy do Prahy dorazí představit režiséři, scénáristi, herci a producenti Adela Peeva, Vladislav Karamfilov-Vargala, Niki Iliev, Sanja Borisova, Atanas Kirjakov a Ilija Kostov. Diváci se tak mohou těšit na setkání s mnoha zajímavými hosty.

  Během festivalu bude představena výstava Zlaté filmové plakáty, která představuje filmy, oceněné na varnenském filmovém festivalu Zlatá růže. Výstava bude instalována v kavárně kina Lucerna od 5.2.2013.

  Další informace:

  www.bki.cz

   

  Poslední aktualizace: 29/01/2013  |Začátek stránky