Cesta


EVROPSKÝ DŮM:

RSS - Novinky

RSS - Novinky

Najdete nás na Facebooku

Najdete nás na Facebooku

Najdete nás na Twitteru

Najdete nás na Twitteru

Zastoupení EK v ČR na Youtube

Zastoupení EK v ČR na Youtube

Zástupci EU převzali Nobelovu cenu za mír 2012
Poslat tuto stránku e-mailemPoslat tuto stránku e-mailemTiskTisk

06/12/2012

Nobelova cena za mír byla Evropské unii udělena za prosazování míru, demokracie, usmíření a lidských práv v Evropě.

Cena byla udělena 10. prosince 2012 v Oslu a EU ji obdržela z rukou předsedy norského Nobelova výboru. Evropskou unii zastupovali předseda Evropské rady, předseda Evropské komise a předseda Evropského parlamentu.

Tradiční projev u příležitosti převzetí ceny přednesli jménem EU předseda Evropské rady Herman Van Rompuy a předseda Evropské komise J. M. Barroso.

  holubice míru

  Ve svém prohlášení z 12. října 2012 norský výbor Nobelovy ceny za mír uvedl, že svým rozhodnutím chtěl vyzdvihnout stabilizační úlohu, kterou EU hrála při přeměně velké části Evropy z kontinentu poznamenaného válkou na kontinent míru. Nejvýznamnějším úspěchem Unie je podle výboru „úspěšný boj za mír a usmíření a za demokracii a lidská práva“.

  Činnost Evropské unie reprezentuje myšlenku „bratrství mezi národy“ a přibližuje se podobě „mírových shromáždění“, na které Alfred Nobel v souvislosti s cenou za mír ve své závěti z roku 1895 odkazuje.

  Evropská unie je 21. mezinárodní organizací, která tuto cenu od roku 1901 získala.

  Finanční částku spojenou s cenou (930 000 eur) poskytne EU na projekty na pomoc dětem, které jsou oběťmi války a konfliktů.

  Další informace naleznete na webové stránce Komise věnované Nobelově ceně za mír 2012.

  Doprovodné akce:

  V Praze dne 10. prosince, u příležitosti slavnostního předání Nobelovy ceny, pořádá Zastoupení Evropské komise v ČR a Ústav mezinárodních vztahů panelovou diskusi na téma "Nobelova cena míru pro Evropskou unii: Jaké hodnoty EU představuje v časech krize?".

   

  Další informace:

  Webová stránka EK věnovaná Nobelově ceně za mír 2012

  Soutěž u příležitosti udělení Nobelovy ceny za mír

  Nobelova cena míru (oficiální webové stránky)

  „Od války k míru : příběh Evropy“: text projevu předsedy Evropské rady Hermana Van Rompuye & předsedy Evropské komise José Manuela Durão Barrosa (v českém  znění)

  Poslední aktualizace: 19/12/2012  |Začátek stránky