Cesta


EVROPSKÝ DŮM:

RSS - Novinky

RSS - Novinky

Najdete nás na Facebooku

Najdete nás na Facebooku

Najdete nás na Twitteru

Najdete nás na Twitteru

Zastoupení EK v ČR na Youtube

Zastoupení EK v ČR na Youtube

Bezpečněji a levněji na silnicích s novými štítky pneumatik
Poslat tuto stránku e-mailemPoslat tuto stránku e-mailemTiskTisk

31/10/2012

 

Od 1. listopadu 2012 budou dle nového nařízení EU všechny pneumatiky prodávané v Evropě označeny štítkem s informacemi o třech základních vlastnostech pneumatiky. Dvě se týkají životního prostředí (energetická náročnost a hlučnost) a třetí pak bezpečnosti silničního provozu.

Nové nařízení pomůže spotřebitelům zjistit, se kterými pneumatikami ušetřit benzín tak, aby to nebylo naúkor bezpečnosti a hluku.

  Bezpečněji a levněji na silnicích s novými štítky pneumatik

  Štítek bude vypadat jako ten, na který jsou již zákazníci zvyklí ze svých domácností a spotřebičů. Bude zobrazovat hodnocení pneumatiky prostřednictvím tří parametrů: valivý odpor, který vyjadřuje dopad na spotřebu paliva a tím také na emise oxidu uhlíků - klasifikace od A do G; přilnavost k povrchu za mokra, měřeno brzdnou vzdáleností na mokrém povrchu - klasifikace od A do G; externí hlučnost - měřeno v decibelech (dB).

  Evropská unie přistoupila k povinnému označování pneumatik štítky z důvodu poskytování standardizovaných informací v oblasti spotřeby paliva, záběru na mokru a vnějšího hluku při odvalování pneumatik. Důležitým faktorem je rovněž poskytnutí základních informací o pneumatice a pomoc konečnému zákazníkovi při procesu rozhodování o výběru nové pneumatiky. 

  Jak číst štítky?

  Spotřeba paliva

  Palivové úspory jsou důležité pro snížení emisí CO2 a nákladů na používání vozidla. Například řidič auta s najetými 25 000 km ročně může ušetřit mezi 170 - 230 euro.

   

   

  Přilnavost na mokrém povrchu

   

  Přilnavost za mokra je nejkritičtější vlastností z pohledu bezpečnosti a souvisí se schopností pneumatiky rychle vozidlo zastavit na mokré vozovce. Lze ji vyjádřit v délce brzdné dráhy.

  Hluk

  Jedná se o vnější hluk vydávaný pneumatikou a měří se v decibelech.
  Čím více černých pásů na štítku, tím je pneumatika hlučnější.

  Štítky nemají za účel poskytovat a nahrazovat informace o všech aspektech ovlivňujících kvalitu pneumatik, které například prezentují speciální laboratoře, výrobce či automobilové asociace.

   

  Další informace:

  Internetové stránky Komise zabývající se energetickou účinností


  Poslední aktualizace: 09/11/2012  |Začátek stránky