Cesta


EVROPSKÝ DŮM:

RSS - Novinky

RSS - Novinky

Najdete nás na Facebooku

Najdete nás na Facebooku

Najdete nás na Twitteru

Najdete nás na Twitteru

Zastoupení EK v ČR na Youtube

Zastoupení EK v ČR na Youtube

Úspěšné vypuštění družic systému Galileo
Poslat tuto stránku e-mailemPoslat tuto stránku e-mailemTiskTisk

17/10/2012

Minulý pátek byl významným milníkem v budování Galilea – evropského satelitního navigačního systému. Dvanáctého října v 18:15 hodin UTC odstartovala z Kourou ve Francouzské Guyaně nosná raketa Sojuz se dvěma funkčními satelity.

Tyto dvě družice se připojily k jinému páru satelitů, který obíhá kolem Země od října 2011.

Jedna z nově vypuštěných družic nese jméno David – po 11letém Davidu Markarjancovi z Hradce Králové. David je jedním z 27 vítězů výtvarné soutěže uspořádané loni Evropskou komisí v celé EU. Druhá družice nese jméno Sif po vítězce dánského kola.

  logo satelitního systému Galileo

  Dvě nové družice (v současné době ve fázi aktivace, které trvá 7 dní) tvoří společně s již dříve vypuštěnými družicemi minisestavu čtyř satelitů potřebnou pro validaci a doladění Galilea. Po jejich podrobné kontrole na oběžné dráze bude do konce roku 2014 nasazeno dalších 14 družic. To umožní poskytovat první služby založené na této špičkové infrastruktuře EU.

  Nová satelitní sestava umožní zlepšit služby sahající od přesnější automobilové navigace, účinného řízení silničního provozu, pátrací a záchranné služby, bezpečnějších bankovních transakcí až po spolehlivé dodávky elektřiny. Všechny tyto služby jsou přímo závislé na efektivitě satelitní navigační technologie. Hodnotový objem tohoto trhu se v současnosti odhaduje na 124 miliard eur a očekává se, že se do roku 2020 zvětší na 250 miliard eur. Galileo poskytne EU podnikatelské příležitosti v širokém spektru aplikací v mnoha hospodářských odvětvích, včetně elektrických rozvodných sítí a správy vozových parků.

  “Učinili jsme další krok k dokončení systému Galileo pro evropské občany a podniky. K tomu, aby byl celý systém v provozu, je ještě třeba ujít značný kus cesty, jsme ale přesvědčeni, že budeme mít nejdůmyslnější satelitní navigační systém,” uvedl místopředseda Evropské komise Antonio Tajani, odpovědný za podnikovou a průmyslovou politiku.

  Carlo des Dorides, ředitel evropské agentury pro globální navigační systémy GSA z jejího pražského sídla doplnil: "Galileo se blíží. Agentura GSA je připravena udělat vše pro to, aby tato skvělá technologie byla pro evropské občany a firmy přínosem."

   Více informací o agentuře GSA získáte na adrese http://www.gsa.europa.eu/.

  Více informací o systému Galileo na stránkách Evropské komise http://ec.europa.eu/enterprise/policies/satnav/galileo/index_en.htm

  Poslední aktualizace: 30/10/2012  |Začátek stránky