Cesta


EVROPSKÝ DŮM:

RSS - Novinky

RSS - Novinky

Najdete nás na Facebooku

Najdete nás na Facebooku

Najdete nás na Twitteru

Najdete nás na Twitteru

Zastoupení EK v ČR na Youtube

Zastoupení EK v ČR na Youtube

Evropský den spolupráce: společné hranice nás sbližují
Poslat tuto stránku e-mailemPoslat tuto stránku e-mailemTiskTisk

19/09/2012

 

Evropský den spolupráce oslaví dne 21. září 2012 téměř 40 zemí z Evropské unie a sousedních zemí.

Zajímavé aktivity nabídnou partnerská města od 17. do 23. září. Informace o akcích naleznete na www.ecday.eu.

  Evropský den spolupráce: společné hranice nás sbližují

  Cílem Evropského dne spolupráce, který se bude letos poprvé konat ve stejný den v celé Evropě, jak ve členských státech EU, tak v sousedních zemích, je oslavit úspěchy evropských regionů a zemí, jež spolupracují s přeshraničními partnery.

  Evropský komisař pro regionální politiku Johannes Hahn během svého projevu v Evropském parlamentu u příležitosti zahájení více než 200 akcí ve čtyřiceti zemích uvedl: „Projekty územní spolupráce napomáhají budovat důvěru.  Podněcují vzájemné porozumění a jsou zásadním prvkem evropské integrace. Propojují rovněž různá společenství a zosobňují tak Evropskou unii v akci.“

  Evropská územní spolupráce je čím dál významnějším tématem regionální politiky EU. Podněcuje regiony a města z různých členských států EU ke spolupráci a vzájemnému učení na základě společných programů, projektů a sítí. Z politiky, jež se snaží řešit problémy příhraničních regionů prostřednictvím podpory lepších sítí a společných akcí, těží rovněž občané žijící za vnějšími hranicemi EU.

  V České republice se u příležitosti Evropského dne spolupráce bude konat hned několik akcí – např. bude slavnostně otevřeno Centrum umění Kvilda (spolupráce ČR-Německo), proběhne společné cvičení českých a rakouských záchranářů na Lipně (spolupráce ČR-Rakousko). Slovenské město Skalice chystá společně s českým městem Strážnice společný kulturní program s podtitulem "Společně bez hranic".

  Video z česko-rakouského projektu Společné přeshraniční cvičení vodních záchranářů můžete shlédnout zde.

  Dalším zajímavým počinem je partnerský projekt v oblasti vzdělávání, na němž spolupracují regiony České republiky, Slovenska, Maďarska a Rakouska. Jeho cílem je vytvářet partnerství škol a nabízet stáže v sousedících regionech. Podporuje také jazykové kurzy pro děti ve středoevropském regionu.

  Více informací o jednotlivých akcích je k dispozici zde.

  Další informace:

  Evropská územní spolupráce

  Stránky Evropského dne spolupráce

  Den evropské spolupráce na Facebooku a Twitteru

  Poslední aktualizace: 25/09/2012  |Začátek stránky