Cesta


EVROPSKÝ DŮM:

RSS - Novinky

RSS - Novinky

Najdete nás na Facebooku

Najdete nás na Facebooku

Najdete nás na Twitteru

Najdete nás na Twitteru

Zastoupení EK v ČR na Youtube

Zastoupení EK v ČR na Youtube

Léto v Evropě: z festivalu na festival
Poslat tuto stránku e-mailemPoslat tuto stránku e-mailemTiskTisk

07/08/2012

Nabídka evropských kulturních akcí špičkové kvality je mimořádně bohatá, ať už jde o vážnou nebo populární hudbu, divadlo nebo tanec

V posledních srpnových týdnech vrcholí nabídka letních festivalů. Kam třeba můžeme vyrazit?

Ve Vídni 12. srpna končí pětitýdenní mezinárodní festival tance, na kterém lze shlédnout tvorbu několika tisíc profesionálních tanečníků a choreografů z celého světa.

  Léto v Evropě: z festivalu na festival

  V sousedním Slovinsku se od 23. srpna do 2. září koná festival Mladi levi. V Lublani každoročně zazáří spousta mladých talentovaných představitelů současného divadelního umění. Do nizozemského Utrechtu se od 2. do 9. září se sjedou mladí skladatelé a příznivci soudobé hudby na mezinárodní festival Gaudeamus Muziekweek. Literatura bude mít svůj svátek od 4. do 15.září v Berlíně na mezinárodním literárním festivalu, jehož se zúčastní více než 1000 spisovatelů, kteří budou číst ze své tvorby a diskutovat o svých knihách. Norský Kristiansand se rozezní v rytmu festivalu Punkt . Uměleckým ředitelem letošního ročníku není nikdo jiný než Brian Eno. Na festivalu od 6. do 8. září vystoupí např. avantgardní skupina Cyclobe nebo Malijec Guimba Kouyaté. Pokud zavítáte do Rakouska mezi 21. zářím a 14. říjnem nenechte si ujít multižánrový festival Steirischer Herbst (divadlo, tanec, architektura, film, hudba, výtvarné umění a literatura).

  Mimořádné zážitky slibuje také mezinárodní divadelní festival v Nitře. V tomto slovenském městě se bude od 21. do 26. září konat 20 představení souborů z České republiky, Chorvatska, Maďarska, Německa, Polska, Rumunska, Ruska, Slovenska, Slovinska a Spojeného království. Tématem je Vina a nevinnost.

  Evropská hlavní města kultury

  Bohatý kulturní program také připravila letošní evropská hlavní města kultury – portugalský Guimarães a slovinský Maribor. Určitě stojí za návštěvu.

  Historické centrum Guimarãese je součástí světového dědictví UNESCO. Maribor sází na spolupráci s okolními městy a vytváří síť „vyjadřující energii umění a kultury“.

  Podpora kultury

  Jmenované festivaly a kulturní akce jsou samozřejmě jen nepatrnou částí kulturního dění v Evropě. Na mnohé z nich finančně přispěla Evropská unie ze svých programů pro kulturu a média, které podporují mezikulturní dialog, kontakty mezi umělci a prezentaci jejich tvorby po celé Evropě.

  Další kulturní akce na stránkách European Festivals Association

  Další informace o programech EU na podporu kultury a kulturního dědictví

  Poslední aktualizace: 10/08/2012  |Začátek stránky