Cesta


EVROPSKÝ DŮM:

RSS - Novinky

RSS - Novinky

Najdete nás na Facebooku

Najdete nás na Facebooku

Najdete nás na Twitteru

Najdete nás na Twitteru

Zastoupení EK v ČR na Youtube

Zastoupení EK v ČR na Youtube

Práva cestujících: nová aplikace pro smartphone Vám během letního cestování pomůže uplatnit všechna Vaše práva
Poslat tuto stránku e-mailemPoslat tuto stránku e-mailemTiskTisk

04/07/2012


Cestující, kteří zůstali na letišti nebo postrádají svá zavazadla, mohou nyní využít novou aplikaci Evropské komise pro smartphone, díky níž si okamžitě a na místě ověří svá práva. Aplikace je dostupná ve 22 jazycích EU a funguje na čtyřech mobilních platformách: Apple iPhone a iPad, Google Android, RIM Blackberry a Microsoft Windows Phone 7. V současné době je využitelná v letecké a železniční dopravě a v roce 2013 s ní bude možné pracovat i při cestách autobusem nebo na moři.

  Práva cestujících: nová aplikace pro smartphone Vám během letního cestování pomůže uplatnit všechna Vaše práva

  Místopředseda Evropské komise Siim Kallas, odpovědný za dopravu, uvedl: „S touto aplikací miliony cestujících získají snadný přístup k těm správným informacím o svých právech cestujícího, když to budou nejvíce potřebovat, a to v případě neočekávané situace”.

  Aplikace cestujícímu vysvětlí jeho práva v případě každého možného problému. Pokud je například zrušený let a v důsledku toho je cestujícímu odepřen vstup na palubu, má nárok na náhradu ve výši 125 až 600 EUR. Jsou-li Vaše zavazadla následkem nehody poškozena, můžete mít rovněž nárok na odškodnění. Je také dobré vědět, že železniční a letecké společnosti jsou povinny podávat jasné informace o cenách a být nápomocny cestujícím s omezenou schopností pohybu. Máte-li pocit, že Vaše práva nejsou respektována, aplikace Vám rovněž podá informaci o tom, na koho se obrátit se stížností.

  Během mimořádné situace velkého rozsahu, kterou byla například krize způsobená sopečným popelem, k níž došlo po erupci sopky na Islandu v roce 2010, může aplikace cestujícím rovněž zobrazovat informace a doporučení od Evropské komise.

  Aplikace je součástí kampaně Práva cestujících na dosah, které se zhostila Komise.

  Více informací o aplikaci a stažení aplikace na stránkách: http://ec.europa.eu/transport/passenger-rights/cs/mobile.html

  Více informací o právech cestujících získáte na internetové stránce: http://ec.europa.eu/transport/passenger-rights/cs/index.html

  Poslední aktualizace: 17/07/2012  |Začátek stránky