Cesta


EVROPSKÝ DŮM:

RSS - Novinky

RSS - Novinky

Najdete nás na Facebooku

Najdete nás na Facebooku

Najdete nás na Twitteru

Najdete nás na Twitteru

Zastoupení EK v ČR na Youtube

Zastoupení EK v ČR na Youtube

Projekt Národního divadla nominován na cenu Sustainable Energy Europe
Poslat tuto stránku e-mailemPoslat tuto stránku e-mailemTiskTisk

28/05/2012

 

Letos byl vyhlášen již šestý ročník soutěže pro udržitelnou energii -  Sustainable Energy Europe Awards 2012.

Soutěže se pravidelně účastní zástupci veřejné správy, nevládních organizací, soukromých společností nebo evropských asociací. Představují zde úspěšné projekty z oblasti energetické účinnosti, obnovitelných zdrojů energie, biopaliv a ekologické dopravy.

  Projekt Národního divadla nominován na cenu Sustainable Energy Europe

  Z celkových 262 přihlášených projektů bylo vybráno 25 iniciativ, které jsou nominovány na hlavní cenu. Týkají se následujících pěti kategorií: komunikace, spotřeba, vzdělávání, život a cestování. Vybrané projekty pochází ze 14 členských států, mezi nimiž je i Česká republika.

  Českou republiku letos reprezentuje unikátní projekt Národního divadla v Praze. Divadlo uzavřelo smlouvu o energetické šetrnosti s místním dodavatelem energie ENESA, jehož úkolem bylo vyměnit nešetrné vybavení a zavést dlouhodobá energeticky úsporná opatření.

  ENESA nainstalovala nové vybavení zahrnující vysoce efektivní bojlery, systémy na opětovné využívání odpadního tepla, ohřívací i chladící zařízení využívající teplo z nedaleké Vltavy, střešní fotovoltaické panely, vysoce účinné osvětlení a zařízení snižující spotřebu vody.

  Díky všem těmto opatřením Národní divadlo platí za energie téměř o polovinu méně než dříve. V porovnání s rokem 2006 snížilo svou spotřebu o 28 procent, což je v převodu zhruba 9,619,869 kWh. Navíc od počátku projektu Národní divadlo ušetřilo již celkem €1,2 miliónu.

  Nejlepší projekty budou vyhlášeny během Evropského týdne udržitelné energie - Sustainable Energy Week od 18. do 22. června 2012.

  Součástí iniciativy Sustainable Energy Europe je také kampaň Velká výzva, která má za cíl prosadit nový zákon podle úspěšného britského vzoru, který by ustanovil, jak bude Česko snižovat svoji závislost na fosilních palivech: ropě, plynu a uhelných dolech. Do této kampaně se zapojilo i Zastoupení Evropské komise v ČR, které se dlouhodobě věnuje tématu energetické účinnosti a podporuje projekty k zefektivňění využívání energie, jako jsou například šetrné budovy.

   

  Další informace:

  Více o Evropském týdnu udržitelné energie: http://www.eusew.eu/

  Více o kampani Velká výzva: http://www.velkavyzva.cz/

  Poslední aktualizace: 27/06/2012  |Začátek stránky