Cesta


EVROPSKÝ DŮM:

RSS - Novinky

RSS - Novinky

Najdete nás na Facebooku

Najdete nás na Facebooku

Najdete nás na Twitteru

Najdete nás na Twitteru

Zastoupení EK v ČR na Youtube

Zastoupení EK v ČR na Youtube

Začíná 19. ročník Dnů evropského filmu
Poslat tuto stránku e-mailemPoslat tuto stránku e-mailemTiskTisk

06/04/2012

Promítáním dánsko-českého historického snímku Královská Aféra, který byl oceněn dvěma Stříbrnými medvědy na letošním MFF v Berlíně, bude 12. dubna zahájen již 19. ročník festivalu Dny evropského filmu. Tento festival je pořádán pod záštitou Zastoupení Evropské komise v ČR, primátora hlavního města Prahy Bohuslava Svobody a ministryně kultury Aleny Hanákové. Můžete se těšit jak na premiérové tituly, tak na snímky, které již byly prověřeny mnoha festivaly. Zastoupení EK si především dovoluje upozornit na filmy ze sekce K věci, která je letos věnována právě probíhajícímu Evropskému roku aktivního stárnutí a mezigenerační solidarity.

  Začíná 19. ročník Dnů evropského filmu

  19. Dny evropského filmu
  Dramaturg festivalu Zdeněk Blaha k letošnímu ročníku poznamenal: „Program přinese přes 40 snímků z více než 25 evropských států. Diváci se mohou opět těšit na výběr evropských filmů z aktuálních kandidátů na Oscarové nominace za nejlepší cizojazyčný film (sekce Národní liga), sekci věnovanou snímkům nominovaným na cenu Evropského parlamentu - LUX Prize, stejně tak i tematickou sekci věnovanou aktuálnímu tématu Evropské komise (sekce K věci), jejímž tématem je pro letošní rok aktivní přístup ke stáří a stárnutí. Chybět nebude ani v loňském roce představená hudební sekce Film&Music přinášející evropské hudební filmy a to nejen dokumentární."

  Ve spolupráci s MEDIA Desk Czech Republic nabídnou Dny evropského filmu novou zvláštní sekci, kterou vyplní filmy, jež v minulosti úspěšně čerpaly finanční podporu z programu Evropské unie MEDIA. Promítnou se snímky z let 2002 až 2011. Diváci tak v rámci oslav 10 let působení evropského programu MEDIA v České republice zhlédnou 10 mimořádných filmů.

   

  "K věci"
  Tato speciální sekce sestavená ve spolupráci se Zastoupením Evropské komise v ČR je věnována „Evropskému roku aktivního stárnutí a mezigenerační solidarity", kterým  byl rok 2012 vyhlášen. Vybrané snímky narušují tradiční stereotypy zobrazování stáří ve filmu a tematiku představují neotřele a pokaždé z jiného pohledu.Více se o jednotlivých snímcích dozvíte po kliknutí na uvedené odkazy.

  16. a 21. dubna            Italsky snadno a rychle se siňorou Enricou

  16. dubna                     Konstantin a Elena

  16. dubna                     José a Pilar

  18. dubna                     Sůl života


  Další filmové sekce
  Národní liga
  Sekce představí aktuální nebo loňské favority jednotlivých zemí ucházející se o nominaci na Oscara za nejlepší cizojazyčný film.

  Best Of
  Výběr toho nejzajímavějšího, co v posledních dvou letech vzešlo z kinematografií jednotlivých zemí.

  Music
  Sekce zaměřená na evropské filmy s tématem hudby a na hudební filmy a dokumenty.

  Lux Prize
  Sekce nabídne výběr filmů soutěžících o filmovou cenu Evropského parlamentu LUX Prize. Představí jak její aktuální i nedávné vítěze, tak i další finalisty. Filmy Ceny LUX odrážejí rozmanitost Evropy a přibližují různé pohledy na život v ní.

  MEDIA – Cesta časem
  Sekce nabídne výběr filmů, jejichž distribuce v České republice byla v minulých deseti letech podpořena programem Evropské unie MEDIA. Diváci tak mají možnost vrátit se k řadě oblíbených titulů napříč zeměmi i žánry, které z běžné nabídky kin již zmizely.

   

  Termíny
  Praha, kina Světozor a Lucerna, od 12. do 19. dubna 2012
  Brno, kino Art, od 20. do 26. dubna 2012

   

  Ozvěny Dnů evropského filmu se tento rok odehrají v těchto regionech a termínech:
  Boskovice (25.-27.4.)
  Jablonec nad Nisou (25.-29.4.)
  Ostrava (28.4.-2.5.)
  Uherské Hradiště (25.-27.4.)
  Veselí nad Moravou (25.-27.4.)

   

  Související odkazy
  Podrobné informace o festivalu a jeho program najdete na http://www.eurofilmfest.cz/
  Dny Evropského filmu na Facebooku

  Poslední aktualizace: 17/04/2012  |Začátek stránky