Cesta


EVROPSKÝ DŮM:

RSS - Novinky

RSS - Novinky

Najdete nás na Facebooku

Najdete nás na Facebooku

Najdete nás na Twitteru

Najdete nás na Twitteru

Zastoupení EK v ČR na Youtube

Zastoupení EK v ČR na Youtube

EU bojuje proti kyberkriminalitě
Poslat tuto stránku e-mailemPoslat tuto stránku e-mailemTiskTisk

02/04/2012

Nové evropský kontrolní subjekt bude upozorňovat na nové hrozby v oblasti počítačové trestné činnosti a pomáhat vyšetřovatelům.

  EU bojuje proti kyberkriminalitě

  Každý den se stává obětí počítačové kriminality přibližně milion osob. Pachatelé zůstávají většinou neodhaleni a unikají bez trestu.

  EU proto navrhuje založit Evropské centrum pro boj proti kyberkriminalitě English , které bude členské země varovat před závažnými hrozbami a upozorňovat je na mezery v jejich zabezpečení internetu. Jeho úkolem bude také odhalovat zločinecké sítě a nebezpečné pachatele a poskytovat podporu vyšetřovatelům.

  Centrum bude využívat informací z veřejného sektoru, průmyslových odvětví, policejních zdrojů i akademické obce a bude je poskytovat vyšetřovatelům, žalobcům a soudcům.

  Obětí počítačové trestné činnosti se může stát kdokoli. Může se jednat například o:

  • on-line krádež identity
  • různé druhy počítačových podvodů
  • podvody s kreditními kartami
  • sexuální delikty zaměřené na děti
  • nabourávání se do elektronických účtů
  • útoky na veřejné nebo soukromé informační systémy

  Podíl tohoto druhu trestné činnosti se neustále zvyšuje. Například na Facebooku dochází denně kvůli útokům hackerů k zablokování asi 600 000 účtů. V Belgii vzrostl od roku 2008 do roku 2010 počet podvodů provedených prostřednictvím internetu z 4 000 případů na více než 7 000. Ve Spojeném království se zase v letech 2008 a 2009 zvýšil počet krádeží identity a následně bankovního účtu o závratných 207 %.

  Tvrdé zákroky proti pachatelům počítačové trestné činnosti přispějí například ke zvýšení důvěry v elektronické bankovnictví a v elektronické rezervační systémy a ušetří miliony eur. Podle studie provedené v roce 2011 dosahují celkové škody způsobené počítačovou trestnou činností 85 až 291 miliard eur.

  Dopadnout se však bohužel podaří jen zlomek pachatelů.

  Celoevropské středisko by mělo informace o útocích rychle předávat ostatním zemím EU. Pokud například někdo v České republice oznámí, že mu kdosi neoprávněně manipuloval s bankovním účtem, bude možné rychle identifikovat podobné útoky kdekoli v Unii a středisko bude moci neprodleně varovat všechny ostatní země.

  Středisko by také mělo řešit technické a kriminalistické otázky pro potřeby vyšetřovatelů, žalobců a soudců.

  Pokud bude návrh schválen, středisko vznikne v Haagu v rámci Evropské policejní agentury Europol.

  Další informace o počítačové trestné činnosti v EU English

  Poslední aktualizace: 05/04/2012  |Začátek stránky