Cesta


EVROPSKÝ DŮM:

RSS - Novinky

RSS - Novinky

Najdete nás na Facebooku

Najdete nás na Facebooku

Najdete nás na Twitteru

Najdete nás na Twitteru

Zastoupení EK v ČR na Youtube

Zastoupení EK v ČR na Youtube

Eurobarometr: Korupce na vzestupu?
Poslat tuto stránku e-mailemPoslat tuto stránku e-mailemTiskTisk

16/02/2012

V zemích Evropské unie je korupce i nadále velkým problémem a v ČR je nadprůměrně výrazný. Vyplývá to z nedávného průzkumu Eurobarometru, který Komise zveřejnila.

Podle názoru respondentů se korupce v posledních třech letech zvýšila. Údaje ukazují, že téměř tři čtvrtiny Evropanů (90 % obyvatel ČR) i nadále vnímají korupci jako významný problém a domnívají se, že se vyskytuje na všech úrovních řízení. Osm procent respondentů (v ČR 18 %) uvedlo, že byli v posledním roce požádáni, aby zaplatili úplatek, nebo se to od nich očekávalo.

  Eurobarometr: Korupce na vzestupu?

  Jedním z překvapivých výsledků průzkumu je, že ČR patří spolu s Řeckem, Kyprem a Itálií ke státům, kde nejvíce obyvatel soudí, že úplatkářství patří k podnikatelské kultuře jejich země (v ČR jich bylo 88 %). Pozoruhodné je i to, že ČR je jediná země EU, kde většina obyvatel nesouhlasí s názorem, že korupce je nevyhnutelná a že existovala vždy. V ČR si také nejvíce respondentů (82 %) myslí, že korupce je často spojena s organizovaným zločinem; na druhém místě je Itálie, kde si to myslí 79 % obyvatel.

  „Je smutné, že jsou praktické výsledky potírání korupce v Evropské unii i nadále neuspokojivé. Kolikrát jsme již říkali, že je nejvyšší čas jednat? Evropané očekávají, že vlády členských států přijmou rozhodné kroky. Je na čase, aby to udělali,“ řekla komisařka EU pro vnitřní věci Cecilia Malmströmová.

  Korupce je stále jedním z největších problémů, kterým Evropa čelí. Hospodářské náklady vzniklé v důsledku korupce v EU podle odhadů dosahují zhruba 120 miliard EUR ročně.

  Evropská komise loni v červnu přijala balíček opatření pro boj proti korupci a vyzvala k tomu, aby se tomuto problému věnovala zvýšená pozornost ve všech relevantních politikách EU. Rovněž byl zaveden zvláštní mechanismus EU pro monitorování a posuzování, zpráva o boji proti korupci v EU. Poprvé má být vypracována v roce 2013.

  Hlavní závěry výsledků veřejného mínění:

  • většina Evropanů, 74 % (v ČR 90 %), považuje korupci ve své zemi za velký problém,
  • téměř polovina všech Evropanů (47 %, v ČR 70 %) se domnívá, že se míra korupce v jejich zemi za poslední tři roky zvýšila,
  • většina Evropanů se domnívá, že korupce existuje v místních (76 %, v ČR 87 %), regionálních (75 %, v ČR 92 %) a celostátních (79 %, v ČR 95 %) orgánech,
  • dva ze tří Evropanů (67 %, v ČR 88 %) se domnívají, že korupce tvoří součást podnikatelské kultury jejich země,
  • většina Evropanů (67 %, v ČR 61 %) však uvádí, že se osobně ve svém každodenním životě s korupcí nesetkávají. Jen menšina dotazovaných (29 %, v ČR 36 %) se jí cítí osobně dotčena. Ještě menší počet respondentů (8 %, v ČR 18 %) uvedl, že byli v posledním roce požádáni, aby zaplatili úplatek, nebo se to od nich očekávalo.

  Další informace:

  Průzkum Eurobarometru  (v angličtině)

  Výsledky průzkumu za Českou republiku

  Poslední aktualizace: 21/02/2012  |Začátek stránky