Cesta


EVROPSKÝ DŮM:

RSS - Novinky

RSS - Novinky

Najdete nás na Facebooku

Najdete nás na Facebooku

Najdete nás na Twitteru

Najdete nás na Twitteru

Zastoupení EK v ČR na Youtube

Zastoupení EK v ČR na Youtube

11.2. Evropský den čísla 112
Poslat tuto stránku e-mailemPoslat tuto stránku e-mailemTiskTisk

10/02/2012

 

Miliony Evropanů a návštěvníků, ať už na dovolené, služební cestě či při nehodě nebo požáru, budou potřebovat přístup k tísňovým službám ve své domovské zemi i za hranicemi.

Jen 34 % osob, které cestují pravidelně, a 26 % všech Evropanů ví, že 112 je jednotné číslo tísňového volání, na které mohou zavolat ve své domovské zemi i mimo ni, ocitnou-li se v nesnázích.

Dne 11.2. si tak v rámci evropského dne čísla 112 službu tísňového volání připomínáme.

  číslo tísňového volání 112

  Mnoho hlavních železničních, leteckých a jiných dopravních společností se připojilo k místopředsedům Komise Neelie Kroesové a Siimu Kallasovi v rámci kampaně, která má zvýšit povědomí veřejnosti o lince 112. 

  Aniž by to zatížilo daňové poplatníky, bude číslo tísňového volání zveřejněno na elektronických letenkách a jízdenkách, v palubních časopisech, na internetových stránkách společností a rovněž na něj budou upozorňovat pracovníci těchto společností. Seznam zúčastněných společnosti je k dispozici na adrese www.112.eu.

  Oba místopředsedové Komise se rozhodli zajistit, aby každý Evropan měl přístup k aplikaci s číslem 112 do chytrého telefonu ve vlastním jazyce. V posledních letech bylo vyvinuto mnoho aplikací s číslem 112, nicméně v této oblasti je toho možné udělat mnohem více.

  Místopředsedkyně Komise Neelie Kroesová k tomu uvedla: „Víte-li, že je třeba vytočit číslo 112, můžete zachránit lidský život. Ale číslo 112 může pomoci, jenom když ho lidé budou znát. Budeme proto na ně občany upozorňovat ve spolupráci s dopravními společnostmi během jejich cest do cílové stanice.“ 

  Místopředseda Komise Siim Kallas k tomu řekl: „Těší mě závazek evropského odvětví dopravy upozornit každého cestujícího na tísňové číslo 112. Číslo 112 je základním nástrojem bezpečnosti v dopravě. Seznam zúčastněných společností bude otevřen po celý rok a soudě podle projeveného zájmu se zřejmě přidá ještě celá řada společností.“

  Dle průzkumu Eurobarometru pouze 49% Čechů ví, že v případě nouze mohou volat číslo 112 z jakékoliv země EU.  

    

   

  Číslo 112

   

  Číslo 112 je evropské číslo tísňového volání, na které se lze kdekoliv v EU bezplatně dovolat z pevné linky i z mobilního telefonu. Toto číslo spojí volajícího s příslušnou tísňovou službou (místní policií, hasičským záchranným sborem nebo zdravotnickou záchrannou službou) a funguje 24 hodin denně.Číslo 112 je nyní plně funkční ve všech členských státech EU paralelně s národními čísly tísňového volání. 

  Číslo 112 se používá i v zemích mimo EU, například v Chorvatsku, v Černé Hoře a Turecku. Také Ukrajina se zavázala zavést toto číslo ve městech, kde uspořádá fotbalové zápasy Eura 2012 (v Doněcku, Charkově, Kyjevě a Lvově), a to do začátku této sportovní události.

   

  Poslední aktualizace: 16/02/2012  |Začátek stránky