Cesta


EVROPSKÝ DŮM:

RSS - Novinky

RSS - Novinky

Najdete nás na Facebooku

Najdete nás na Facebooku

Najdete nás na Twitteru

Najdete nás na Twitteru

Zastoupení EK v ČR na Youtube

Zastoupení EK v ČR na Youtube

Vítěz výtvarné soutěže Galileo bude mít své jméno ve vesmíru!
Poslat tuto stránku e-mailemPoslat tuto stránku e-mailemTiskTisk

01/02/2012

 

Vítězem výtvarné soutěže Galileo za ČR se stal 11letý David Markarjanc z Hradce Králové. Vybrala jej národní tříčlenná porota. Po každém vítězi z 27 zemí EU bude pojmenován jeden satelit, který bude vypuštěn do vesmíru v rámci navigačního systému Galileo.

Český satelit tak ponese jméno DAVID. 

 

  Komisař Tajani předává cenu výherci výtvarné soutěže Galileo za ČR chlapci Davidovi Markarjancovi

  Výtvarnou soutěž pro děti od 9 do 11 let uspořádala Evropská komise ve všech 27 státech Evropské unie. Z každé země vzešel jeden vítěz. V ČR se do ní zapojily stovky základních a uměleckých škol. Jméno českého vítěze bylo oznámeno minulý týden u příležitosti podpisu partnerské smlouvy s Úřadem pro dohled nad evropským satelitním systémem Galileo. Vítěz dostal certifikát, hvězdářský dalekohled a model satelitu s vyrytým jménem. Ceny předali Antonio Tajani (místopředseda Evropská komise a eurokomisař pro průmysl a podnikání) a ministr dopravy ĆR Pavel Dobeš.  

  Obrázek Davida Markarjance Raketový start vybrala porota ve složení: Martin Dejdar (herec a moderátor), Jan Tománek (výtvarník a režisér) a Pavel Příhoda (astronom). 

  Pěkných obrázků dorazilo několik set a bylo těžké vybrat jeden nejlepší. Nehodnotili jsme pouze vztah k tématu a preciznost zpracování, ale také fantazii a originalitu. Na obrázku Davida jsme se nakonec shodli jednomyslně. Nejvyšší ocenění si určitě zaslouží,“ říká o průběhu hodnocení Martin Dejdar. 

  Děti měly nakreslit obrázek na téma Vesmír a astronautika. Mohly dát prostor své fantazii a použít různé techniky kreslení a malování i různé materiály.

   Vítězné obrázky:

  1. místo: David Markarjanc jpeg - 10 KB [10 KB] , Hradec Králové

  2. místo: Adéla Kovaříková jpeg - 31 KB [31 KB] , Rokycany

  3. místo: Tereza Siváková jpeg - 33 KB [33 KB] , Želešice

  Podrobnosti o soutěži:  www.galileocontest.eu 

   Program Galileo

  Program Galileo je evropský globální družicový navigační systém. V rámci programu bude vypuštěno nejméně 27 družic, díky nimž si Evropa udrží své přední místo v oblasti kosmických technologií. Program Galileo zajistí Evropě přístup k satelitní navigaci nezávisle na americkém systému GPS. Družicový systém má velký potenciál využití, včetně řízení dopravy a aplikací pro mobilní telefony.

  Podrobnosti o programu Galileo: http://ec.europa.eu/enterprise/galileo

  Poslední aktualizace: 06/02/2012  |Začátek stránky