Cesta


EVROPSKÝ DŮM:

RSS - Novinky

RSS - Novinky

Najdete nás na Facebooku

Najdete nás na Facebooku

Najdete nás na Twitteru

Najdete nás na Twitteru

Zastoupení EK v ČR na Youtube

Zastoupení EK v ČR na Youtube

Zdravotnictví: Komise oznámila výsledky třetího ročníku novinářské ceny EU
Poslat tuto stránku e-mailemPoslat tuto stránku e-mailemTiskTisk

01/02/2012

 

Včera byly čtyřem novinářům z EU předány ceny za nejlepší články o zdravotní problematice. Do soutěže se přihlásilo téměř 500 redaktorů ze všech 27 členských států Unie.

Vítězné články pojednávaly o  rezistenci vůči antimikrobiálním látkám, významu sportu při boji s depresemi,   rakovině prsu a škodlivých účincích kouření.

  pacient s obvázaným chodidlem

  Ceny byly uděleny v rámci soutěže o Novinářskou cenu EU v oblasti zdraví za rok 2011. Účelem soutěže je ukázat a ocenit práci evropských novinářů, kteří čtenáře informují o důležitých zdravotních otázkách, jež leží na srdci všem občanům EU. Hlavním tématem soutěže byla kampaň Evropa pro pacienty, jíž se týká celá škála námětů z oblasti zdravotní péče a bezpečnosti pacientů. Kromě toho byla do letošní soutěže zařazena i zvláštní cena pro články týkající se problému, jak skoncovat s kouřením. Záměrem bylo upozornit čtenáře na rizika pro lidské zdraví, jež s sebou kouření nese.

  Hlavní cena: Evropa pro pacienty

  První cenu získal novinářský tandem ze Spojeného království Ben Hirschler Kate Kelland za článek o rezistenci vůči antimikrobiálním látkám. Článek „Když léky nezabírají“, který zveřejnila agentura Reuters, objasňuje rýsující se zdravotní katastrofu způsobenou zlatým stafylokokem odolným vůči methicilinu. Jedná se o téma, s nímž není dostatečně seznámena dokonce ani odborná zdravotnická veřejnost. 

  Druhou cenu získala Rita Makarész z Maďarska za článek „Nejlevnější antidepresiva“. Byl zveřejněn na portále o zdraví www.orvostkeresek.hu a věnuje se tomu, jak můžeme pomocí sportu předcházet depresím.

  Slovinka Mateja Grošelj obdržela třetí cenu za článek „Od Lojzeho pro Ludviku“, který vyšel v týdenní příloze deníku Večer. Zabývá se nejčastějším typem rakoviny u žen, nádorem prsu. Nahlíží na tento problém očima ženy, která se má podrobit průkopnické operaci - rekonstrukci poprsí.

  Zvláštní cena: Jak přestat kouřit?

  Polská novinářka Monika Cetera získala zvláštní cenu za internetový článek „Chtěl jsem spravit zuby, a ne přestat kouřit“, který dává nahlédnout na nepříjemné, ale méně známé negativní důsledky kouření, jimiž jsou choroby ústní dutiny. Autorka rovněž uvádí, kolik takové vedlejší neblahé projevy kuřáky stojí.

  Národní kolo

  V České republice zvítězil v národním kole článek Evy Boburkové:  „Nemocnice. Místo, kde hrozí hladovění a potom smrt?“.

  Souvislosti

  Jedná se o třetí ročník Novinářské ceny EU v oblasti zdraví, který čerpá finanční prostředky v rámci stejnojmenného programu EU. Vítězné články se vybíraly ve dvou krocích. Porota v každém členském státě vybrala jednoho finalistu a také nejlepší článek v kategorii Jak přestat kouřit. Porota za celou EU složená z úředníků Evropské komise, odborníků ve zdravotnictví a novinářů poté zasedla v Bruselu a rozhodla o čtyřech vítězných článcích. Všichni finalisté dostali do Bruselu pozvánku na seminář o médiích a slavnostní předávání cen.

  Chcete-li získat více informací o Novinářské ceně EU v oblasti zdraví a přečíst si vítězné články i články z užšího výběru, navštivte příslušnou internetovou stránku:
  http://ec.europa.eu/health-eu/journalist_prize/2011/index_cs.htm

  Internetové stránky komisaře Johna Dalliho:
  http://ec.europa.eu/commission_2010-2014/dalli/index_en.htm

  Poslední aktualizace: 07/02/2012  |Začátek stránky