Cesta


EVROPSKÝ DŮM:

RSS - Novinky

RSS - Novinky

Najdete nás na Facebooku

Najdete nás na Facebooku

Najdete nás na Twitteru

Najdete nás na Twitteru

Zastoupení EK v ČR na Youtube

Zastoupení EK v ČR na Youtube

Galileo: Evropa vypustila své první družice pro inteligentní navigační systém
Poslat tuto stránku e-mailemPoslat tuto stránku e-mailemTiskTisk

26/10/2011

 

Evropa 21.10. v 12.30 hodin SEČ vypuštěním prvních dvou funkčních družic Galileo ze základny Kourou ve Francouzské Guyaně učinila krok historického významu.

Nosná raketa Sojuz vynesla družice na oběžnou dráhu ve výšce 23 000 kilometrů.

Evropa je nyní o krok blíže k tomu, aby měla svůj vlastní inteligentní navigační systém, který bude velmi přínosný pro evropské hospodářství i každodenní život.

Při využívání výhod plynoucích z programu Galileo bude první na řadě evropský průmysl, který zajistí firmám a občanům přímý přístup k signálu evropské satelitní navigace.

  logo satelitní družice Galileo - bílý globus,na kterém je modrá tečka a malé písmeno "e" a kolem je 12 žlutých hvězd a vše to je na tmavě modrém pozadí

  Od roku 2014 umožní nová konstelace vylepšit služby, mezi které patří přesnější navigace v automobilech, účinné řízení silničního provozu, pátrací a záchranná služba, bezpečnější bankovní transakce, jakož i spolehlivá dodávka elektřiny. Všechny tyto služby jsou přímo závislé na efektivitě satelitní navigační technologie. Celkový ekonomický dopad během následujících 20 let je odhadován na zhruba 90 miliard eur.

  „Evropané mohou být hrdí; dnešní vypuštění družic je důkazem evropského umu v oblasti vesmírných činností,“ uvedl místopředseda Evropské komise Antonio Tajani, odpovědný za průmysl a podnikání. „Vyzývám evropský průmysl a malé a střední podniky, aby bez prodlení využily významných hospodářských příležitostí, které systém přináší – právě teď nastal čas na inovace! Evropští občané se již mohou připravit, Galileo bude brzy součástí našeho běžného života.“

  Další informace: http://ec.europa.eu/enterprise/policies/satnav/galileo/index_en.htm

  Galileo: Vylepšený globální satelitní navigační systém pro Evropu

  Program Galileo zavádí vylepšený globální satelitní navigační systém, který bude zajišťovat velmi přesné určování místa kdekoli na světě. Bude poskytovat tři služby, bezplatnou volnou službu a od roku 2014 veřejně řízenou službu (Public Regulated Service, PRS) a pátrací a záchrannou službu. Později budou následovat další služby, mezi něž bude patřit komerční služba a služba pro zajištění bezpečnosti života s vyšší datovou propustností a vyšší přesností ověřených dat.

  Vypuštění družic 21.10.2011 představuje první skutečné kroky k vytvoření úplné konstelace družic, což povede k zahájení provozu základních služeb do roku 2014. Vypuštění dvou družic, které jsou vybaveny vůbec nejpřesnějšími maserovými atomovými hodinami – s přesností jedné sekundy na tři miliony let –, znamená, že ověření budoucí konstelace 30 družic může být nyní urychleno.

  Systém Galileo je interoperabilní a kompatibilní se systémem GPS.


  Očekává se, že Galileo přinese průmyslu další příjmy ve výši 90 miliard EUR

  Dnes už není pochyb o tom, že se evropský satelitní navigační systém stane provozuschopným, a je tedy třeba se soustředit na poskytování služeb ve prospěch evropských občanů a evropského hospodářství, v souladu se strategií Komise „Evropa 2020“. Systém svými službami poskytne podporu mnoha odvětvím evropského hospodářství, jako jsou elektrorozvodné sítě, podniky zabývající se řízením přepravy, finanční transakce, logistika a doprava, záchranné operace, mírové mise – všechny tyto oblasti budou moci využívat volně poskytovanou otevřenou službu, veřejnou regulovanou službu a pátrací a záchrannou službu.

  Evropa navíc díky Galileu získá know-how v technologii, která se postupně stává kritickou, včetně oblastí, jakými jsou distribuce elektřiny a telekomunikační sítě. Systém vytvořený v rámci programu Galileo přinese evropskému hospodářství během dvaceti let 90 miliard EUR ve formě dodatečných příjmů pro průmysl a v podobě veřejných a sociálních přínosů.

  EGNOS (European Geostationary Navigation Overlay Service - evropská služba pro pokrytí geostacionární navigací) je evropský regionální rozšiřující systém pro signály GPS. Jde o předchůdce Galilea. Volná služba poskytovaná pomocí EGNOS je v provozu od října 2009. Komise v rámci EGNOS nedávno spustila službu „Bezpečnost života“ (Safety-of-Life) využívanou v letectví (viz IP/11/247).

  Poslední aktualizace: 26/10/2011  |Začátek stránky