Cesta


EVROPSKÝ DŮM:

RSS - Novinky

RSS - Novinky

Najdete nás na Facebooku

Najdete nás na Facebooku

Najdete nás na Twitteru

Najdete nás na Twitteru

Zastoupení EK v ČR na Youtube

Zastoupení EK v ČR na Youtube

Studium a stáže v zahraničí? Rozhodně!
Poslat tuto stránku e-mailemPoslat tuto stránku e-mailemTiskTisk

25/08/2011

 

Blíží se začátek nového akademického roku. Díky evropským programům Erasmus a Leonardo da Vinci budou i tentokrát tisíce mladých v EU studovat mimo svou zemi nebo tam vyjedou na stáž.

Erasmus a Leonardo da Vinci si za dobou existence EU vydobyly pozici stěžejní programů Komise v oblasti vzdělávání a odborné přípravy.

  skupinka 7 mladých lidí různých národností,usmívající se a držejících se za ramena

  Erasmus: studenti na něj nedají dopustit

   

  Program Erasmus byl zahájen v roce 1987. Od té doby vyrazilo již 2,5 milionů Evropanů na tři měsíce až jeden rok do jiné země EU studovat resp. na stáž. Ve školním roce 2009/2010 padl nový rekord, když se tohoto programu zúčastnilo 213 000 studentů.

  Studenti, kteří v rámci programu studovali, zdůrazňují, že na rozdíl od jiných studijních pobytů, Erasmus skutečně prohlubuje evropskou identitu. Studenti se zdokonalí ve znalosti cizích jazyků, naučí se adaptovat v novém prostředí a v zemích s odlišnou kulturou. To vše se jim velice hodí na trhu práce.

  Programu se účastní 4 000 univerzit ze 33 evropských zemí. Studenti na škole, na niž vyjíždějí studovat, neplatí školné. Naopak dostávají stipendium v průměrné výši 254 eur měsíčně. Zápočty, zkoušky apod., které složili na univerzitě v zahraničí, jim domovská univerzita uznává.

  V rámci programu Erasmus je ale také možné pobývat v zahraničí na stáži v podniku. V roce 2009 se z 213 000 účastníků tuto možnost vybralo 35 500 studentů. Kromě toho se 38 000 pedagogů a dalších vysokoškolských pracovníků zúčastnilo meziuniverzitních výměn. Od roku 2004 má program také zvláštní součást zvanou Erasmus Mundus . V jejím rámci přijíždějí na evropské univerzity studenti z jiných částí světa. Zatím jich bylo 23 000.
  Další informace o programu Leonardo da Vinci
  Další informace

   

  Leonardo da Vinci: odborná příprava v zahraničí

   

  Program Leonardo je určen zájemcům o odbornou přípravu v zahraničí - může jít o stážisty, učně, absolventy vysokých škol, pedagogy nebo školitele. Během 15 let existence programu bylo uděleno 710 000 stipendií.

  Do jiné evropské země se tak vydali výzkumní pracovníci, inženýři, ale i sociální pracovníci, technici a pekaři zdokonalit své dovednosti a vyměnit si zkušenosti a know-how.

  Účastníci programu se dostanou do nových situací (po stránce profesního i osobního života) a naučí se je řešit. Lépe pak obstojí na evropském trhu práce. V roce 2010 se programu účastnilo 92 000 osob.

   

  Další informace o programu Erasmus

  Další informace o programu Leonardo da Vinci

  Poslední aktualizace: 01/09/2011  |Začátek stránky